Oddziały przedszkolne

Drodzy Rodzice! Kochane Przedszkolaki! 


Drodzy Rodzice. Przed nami kolejny tydzień w którym nasze punkty i oddziały przedszkolne są zamknięte ze względu na COVID-19. Nadal będziecie Państwo otrzymywać informację na stronę internetową szkoły o tematyce tygodnia i propozycje zabaw rozwijających. Ponadto nauczyciele poszczególnych grup 3-5 letnich stworzyli zamknięte grupy na komunikatorze WhatsApp. Grupy te posłużą nam do przekazywania treści edukacyjnych opracowywanych przez wychowawców.  Rodziców którzy nie posiadają własnych kont na tej platformie bardzo prosimy o ich stworzenie i kontakt z wychowawcą.

Dzieci 6- letnie od poniedziałku- 12.04.2021 będą się łączyć na platformie Microsoft Teams z wychowawcą panią Anną Cieleń.

 

 

Drodzy Rodzice! Kochane Przedszkolaki!

W tym tygodniu porozmawiamy o wierze we własne siły oraz o teatrze. Wiara w siebie jest przekonaniem o własnej sprawczości. To świadomość danej osoby, że jest w stanie wykonać różne czynności, osiągnąć zamierzone cele, odnaleźć się w różnych sytuacjach. Jej elementem jest wysokie poczucie własnej wartości. Dlatego rodzice wspierajmy swoje pociechy w taki sposób, aby w przyszłości ich wiara w siebie nie wykluczała świadomości ich mocnych i słabych stron, ale była z nią spójna. Można wesprzeć maluchy w budowaniu wiary w siebie poprzez zachęcanie do podejmowania wysiłków, próbowania swoich sił w różnych typach zadań i chwalenie podejmowania prób, pokazywaniem mocnych i słabych stron z zaznaczeniem, że słabości mogą zostać zniwelowane przez mocne strony oraz , że wielu rzeczy można się nauczyć, opowiadać bajki, w których bohaterowie, dzięki wierze w siebie i niepoddawaniu się mimo przeciwności, osiągnęli zamierzony cel.

 1. 1.       Poznajemy wiarę we własne siły

 „Legenda o Smoku Wawelskim” W. Kostecka – słuchanie utworu i rozmowa na temat wiary we własne siły, jaką prezentował szewc Skuba.

Czy wiecie, co upamiętnia krakowski pomnik smoka stojący u stóp Wawelu? Ten potwór jest na szczęście z metalu i nikomu nie może zrobić krzywdy, ale jego pierwowzór nie na żarty nastraszył mieszkańców Krakowa. Dawno, dawno temu, tak dawno, że nikt już nawet nie pamięta, kiedy dokładnie to się wydarzyło, w pieczarze pod Wawelskim Wzgórzem zamieszkał najprawdziwszy, straszliwy smok ziejący ogniem. Gdy wydawał z siebie złowrogi ryk, drżały ściany wszystkich domów, a nawet ściany zamku, w którym mieszkał król Krak. Smok polował na pasące się owce i inne zwierzęta. Pożerał je, a gdy tylko ponownie zgłodniał, znów wyruszał na łowy, wprawiając w przerażenie wszystkich mieszkańców. Zdarzało mu się też porywać bezbronne dziewczęta. Ze strachu o swoje córki i żony krakowianie sami zaczęli podrzucać mu pod jaskinię tłuściutkie owce z nadzieją, że gdy potwór się naje, nie będzie polował. Wszyscy jednak drżeli na myśl, że w końcu zabraknie zwierząt... Król Krak rozmyślał od rana do wieczora, jak się pozbyć smoka. Ogłosił nawet, że śmiałek, który zabije potwora, dostanie w nagrodę rękę królewskiej córki. Kolejni rycerze stawali do walki ze smokiem, ale żaden z nich nie zdołał go pokonać. Tym, którzy mieli szczęście, udawało się uciec; innych smok pożerał, i to razem ze zbroją. Królewna płakała, król nie spał po nocach ze zmartwienia, a mieszkańcy byli coraz bardziej przerażeni. Któregoś dnia do zamku przybył szewczyk Skuba i skłonił się przed królem. –Wiem, jak uwolnić Kraków od tego podłego potwora! - obwieścił. Król wysłuchał całego planu. „To się może udać!”- pomyślał. Jeszcze tego samego dnia szewczyk zamknął się w swoim warsztacie i przystąpił do pracy, dodając sobie odwagi wesołą piosenką:

Może nie jestem rycerzem,

 ale w swój rozum wierzę!

Wiem, jak Kraków ocalić,

 

 król mnie na pewno pochwali!

Potwór nie będzie już szkodzić.

Król mnie za to nagrodzi!

Oto, co wymyślił Skuba: zdobył gdzieś piękną, owczą skórę, wypełnił ją siarką i smołą, a następnie zszył wszystko tak zręcznie, że wypchana owca wyglądała jak żywa. Nad ranem podrzucił ją pod smoczą pieczarę. Gdy tylko smok się obudził i poczuł, że jest głodny, wypełzł na zewnątrz i zauważył smakowicie wyglądającą, tłuściutką owcę. Rzucił się więc na nią i połknął w całości, mlaszcząc z apetytem olbrzymim smoczym jęzorem. Minęło jednak zaledwie kilka chwil, gdy uczucie sytości ustąpiło miejsca straszliwemu pożarowi żołądka. Potwór poczuł, jak gdyby ogień trawił go od wewnątrz! Z upiornym jękiem smok rzucił się do brzegu Wisły i chcąc ugasić pragnienie, począł pić wodę; pił i pił, aż napęczniał tak bardzo, że nagle pękł z hukiem i rozpadł się na milion kawałków! Mieszkańcy Krakowa wiwatowali na cześć sprytnego szewca, a król Krak dotrzymał słowa: wkrótce Skuba i królewna stanęli na ślubnym kobiercu. Skuba opływał od tej pory we wszelkie dostatki, żal mu było jednak porzucić swoje ulubione zajęcie... dlatego nadal szył poddanym buty!

Pytania pomocnicze to utworu. Rodzic. zadaje dziecku pytania do wysłuchanego utworu: Jaki straszliwy potwór mieszkał dawno temu w Krakowie? Co stawało się z rycerzami, których król wysyłał do walki z potworem? W jaki sposób Skuba zgładził potwora? Czy szewczyk pokonałby smoka, gdyby nie wierzył w siebie i swój plan? Dlaczego?

„Kiedy i dlaczego trudno nam uwierzyć w siebie?” –rozmowa kierowana. Dziecko wypowiada się na temat tego, czego nie lubi robić z braku wiary w siebie. R. zapisuje na kartce pomysły lub tworzy schematyczne obrazki. Może również wcześniej przygotować ilustracje przedstawiające sytuacje, w których dziecko często czuje zakłopotanie i niepewność. Dziecku będzie wówczas łatwiej zrozumieć „wiarę i brak wiary w siebie”. Następnie R. rozmawia z dzieckiem na temat tego, dlaczego w niektórych sytuacjach trudno uwierzyć w siebie i coś zrobić, oraz o towarzyszących temu uczuciach (obawa, że coś wyjdzie nie tak, strach przed odmową lub porażką, wstyd, że ktoś nas wyśmieje, nieśmiałość, a także ból brzucha, szybsze bicie serca, płacz).

„Co robi szewc?” – rozmowa kierowana na temat pracy wykonywanej przez szewca. Rodzic opowiada o zawodzie szewca i prezentuje dziecku ilustracje przedstawiające szewca w czasie pracy oraz narzędzia potrzebne do wykonywania tego zawodu.

Wyjście do ogrodu –Rysowanie kredą na płytach chodnikowych bohaterów poznanej legendy.

 

 

 

 

 1. 2.      W świecie filmu

„Co to jest film?” – rozmowa kierowana. Rodzic pokazuje dziecku zdjęcie kamery filmowej i kadrów ze znanych dzieciom bajek. R. porządkuje wiadomości dzieci i wprowadza pojęcie „film animowany, inaczej rysunkowy lub kreskówka”.

„Filemon i Bonifacy” Urszula Machcińska –słuchanie wiersza i rozmowa na jego temat, oglądanie odcinka filmu animowanego opowiadającego o przygodach tytułowych bohaterów.

Tu są uszka, tam ogonek.

Proszę: oto Filemonek.

Prawie cały jak śnieg biały.

 Taki śliczny kotek mały.

Dzieci lubią tego kotka.

 Chce go głaskać, kto go spotka.

Jest tam jeszcze Bonifacy.

Czuje się jak w kociej pracy.

 Filemona wciąż pilnuje, Bo ten cały czas figluje.

Bonifacy ma futerko

Całe lśniące jak lusterko.

Lubi mięsko, ciepłe mleczko,

Kocią karmę i jajeczko. Odwiedź kiedyś koty oba.

Każdy z nich Ci łapkę poda.

 Chyba, że będą zmęczone.

Może miały trudny dzionek?

Pytania pomocnicze: R. zadaje dziecku pytania do wysłuchanego utworu: Jak nazywają się bohaterowie wiersza? Jak wygląda Filemon? Jak wygląda Bonifacy? Co lubią robić koty z wiersza? Następnie pokazuje dziecku ilustracje obu kotów z bajki „Przygody kota Filemona” oraz zaprasza do obejrzenia jednego jej odcinka. Po obejrzeniu filmu R. pyta dziecko, czy rozpoznało bohaterów z bajki, i prosi o opowiedzenie ich przygód. https://www.youtube.com/watch?v=hjq7_uUIwHo

„Kocia muzyka” –dziecko wybiera dowolną piosenkę lub melodię i nuci ją w „kocim języku”.

,,Wyjście do ogrodu lub spacer’’- wypatrywanie kotów.

 1. 3.      W teatrze

,,W teatrze” Marlena Szeląg –słuchanie wiersza i rozmowa na temat teatru.

W wygodnym fotelu siedzę w teatrze, przed siebie na scenę wciąż patrzę, i patrzę...             Wtem gasną światła w wielkiej sali, wszyscy rozmawiać zaraz przestali.

Do góry pnie się czerwona kurtyna, bo właśnie spektakl się rozpoczyna.                                      Już scenografia wprawia w zdumienie, do zamku przeniesie nas przedstawienie.

Wtem aktor wchodzi w złotej koronie i siada dostojnie na wielkim tronie.

A z nim aktorka w sukni balowej, odgrywa rolę mądrej królowej. Już słychać w dali trąby i dzwony, poddani składają niskie ukłony.

 Wtem rycerz pojawia się w lśniącej zbroi, a obok niego koń płowy stoi. Lecz koń ten nie jest żywą istotą, jest rekwizytem, ręczną robotą.

I chociaż z drewna jest wyrzeźbiony, to w przedstawieniu jest ożywiony. I szybko tak mija mi czas w teatrze, a gdy się boję, na scenę nie patrzę!

Kiedy się smucę lub kiedy wzruszę, łezki w chusteczkę wytrzeć wnet muszę. Są też momenty wielkiej radości, skąd tyle emocji w mym sercu gości?

Teraz aktorzy zdejmują maski, chyba czekają na widzów oklaski? Z uśmiechem nisko nam się kłaniają, wielkie uznanie i brawa dostają!

 Czerwona kurtyna się opuściła i całą scenę znów zasłoniła. Wtem błysły światła w wielkiej sali, wszyscy ze swoich foteli wstali.

I to już koniec jest przedstawienia

 – Teatrze magiczny, do zobaczenia!

Pytania pomocnicze: R. zadaje dziecku pytania do wysłuchanego utworu: W jakie miejsce przeniósł nas wiersz? Po co chodzi się do teatru? Jacy bohaterowie występowali w spektaklu, o którym opowiadał wiersz? Co możemy zobaczyć i znaleźć w teatrze? (R. rozmawia z dzieckiem i na temat scenografii, sali, sceny, kurtyny, aktorów, masek, kostiumów, afiszu, biletów itp.) Jakie emocje, uczucia może w nas wzbudzić przedstawienie teatralne?

 

Film edukacyjny –„ Jak powstaje spektakl teatralny?

https://www.youtube.com/watch?v=TkBHN9TYP-0

„Kurtyna do góry, kurtyna w dół”– zabawa ruchowa. Dziecko maszeruje po sali w rytmie granym przez R. na tamburynie, trzymając za rogi chusty w kształtach prostokątów lub kwadratów. Gdy muzyka cichnie, R. podaje hasło: Kurtyna w dół! –dziecko chwyta chusty za dwa rogi, wyciąga do góry ręce, staje na palcach i powoli kuca, naśladując chustą opuszczanie kurtyny. Gdy muzyka cichnie i R. podaje hasło: Kurtyna w gorę! –dziecko kuca i chwyta chustę za dwa rogi, po czym powoli wstaje, wyciąga ręce do góry i stoi na palcach, naśladując chustą podnoszenie kurtyny. Wznowienie gry na tamburynie jest znakiem do dalszego marszu.

Wyjście do ogrodu lub spacer- „Naturalne przedmioty rekwizytami teatralnymi”– zabawa twórcza. Dziecko szuka w ogrodzie/na spacerze dowolnego materiału przyrodniczego, np. kamieni, patyków, liści, i zastanawia się, w co można je zamienić, aby stały się rekwizytami w dowolnym przedstawieniu teatralnym, np. patyk można zamienić w laleczkę, długopis, różdżkę, miecz itp

 

 1. 4.      Balet i opera nasze serca na teatr otwiera

„Co to jest opera?”– rozmowa kierowana. R. pokazuje dziecku ilustrację z dowolnej opery. Następnie tłumaczy, że opera to taki rodzaj przestawienia teatralnego, w którym aktorzy rozmawiają ze sobą, śpiewając, a muzyka buduje nastrój opowieści. Na koniec rozmowy R. może włączyć dziecku fragment dowolnego libretta, gdzie śpiewają soliści i zespół.

https://www.youtube.com/watch?v=cFs1Ak21Sbk

„Jak działa telefon”– zabawa badawcza, eksperyment. R. robi dziurki w dnach dwóch plastikowych kubeczków. Następnie przeciąga dość długi sznurek (ok. 2 m) przez otwory i zawiązuje jego końce. Gdy telefon jest gotowy, dziecko trzyma przy uchu jeden kubeczek, a R. mówi do drugiego kubeczka jakieś hasło. Dziecko przekazuje to, co usłyszało. Uwaga! Telefon będzie działał, jeżeli podczas przekazywania informacji sznurek łączący kubeczki będzie bardzo naprężony (fale dźwiękowe rozchodzą się po sznurku).

,,Poznajemy balet’’- rozmowa kierowana. R. pokazuje dzieciom zagubioną baletkę i pyta: Czy wiecie, co to jest i do kogo mogło należeć? Następnie pokazuje ilustrację dziewczyny i chłopaka w strojach baletowych, np. z jakiegoś przedstawienia. Dziecko omawia wygląd tancerzy i podaje nazwy elementów ich stroju, tj. baletki (pointy), paczka baletowa inaczej tutu- strój uszyty z tiulu (dla dziewcząt), mężczyźni tańczą w trykocie oraz getrach.

,,Nasze Jezioro Łabędzie’’- improwizacja ruchowa do fragmentu muzyki z ,,Jeziora Łabędziego’’ Piotra Czajkowskiego. R. daje dzieciom chustę i pokazuje, w jaki sposób poruszają się w balecie (lekko, na palcach, sylwetka wyprostowana). Następnie włącza melodię, dzieci zamieniają się w tancerzy baletu próbują pokazać ruchem wszystkie emocje zawarte w utworze ,,Jezioro Łabędzie’’.

https://www.youtube.com/watch?v=BLPOHDsaBKc

Wyjście do ogrodu przedszkolnego. ,,Szkoła baletowa’’- zabawa ruchowo-naśladowcza

 1. 5.      Zabawa w teatr

,,Kto może zagrać w teatrze, czyli rodzaje teatru’’- rozmowa kierowana z wykorzystaniem rekwizytów. R. pokazuje dzieciom różne przedmioty: kukiełka, pacynka, marionetka (jeżeli nie ma to pokazuje obrazki) łyżka i pyta: Co to za przedmioty. Dzieci podają nazwy przedmiotów. Czy mogą one zagrać w teatrze. Dzieci wyrażają swoje opinie. R. zwraca uwagę, że łyżka też może zagrać w teatrze, jeżeli ożywi ją aktor.

Rodzaje teatrów:

- Teatr tradycyjny- grają w nim aktorzy, mogą być ubrani w różne stroje, czasami dziwnie i śmiesznie.

- Teatr lalek- grają w nim różne lalki (marionetka, kukiełka, pacynka- aktorzy udzielają im swojego głosu i najczęściej są schowani.

- Teatr cieni- głównym aktorem jest w nim cień, który tworzy schowany za zasłoną aktor.

- Teatr tańca (np. balet)- tu aktorami są tancerze, którzy podczas przedstawienia nic nie mówią tylko swoje historie opowiadają tańcem.

- Opera- tu aktorami są śpiewacy.

„Dobre maniery w teatrze”– rozmowa kierowana z wykorzystaniem sylwet z emocjami. R. zadaje pytania na temat tego, jak należy zachować się w teatrze. Dziecko po każdym zdaniu podnosi do góry swoje sylwety z emocjami (jeżeli zachowanie opisane przez R. jest dobre -sylwetę z uśmiechniętą buźką, jeżeli było niewłaściwe -sylwetę z rozgniewaną miną) i kończą zdanie: Jeśli...to jesteśmy źli/szczęśliwi, bo nam przeszkadza/nie przeszkadza

- Jeśli w teatrze twój sąsiad rozmawia, to..., bo nam przeszkadza.

- Jeśli w teatrze twój sąsiad grzecznie siedzi na swoim miejscu i jest cichutko, to..., bo nam nie przeszkadza.

- Jeśli w teatrze twój sąsiad kręci się na swoim miejscu, wstaje i siada, to..                                        - Jeśli w teatrze twój sąsiad żuje głośno gumę i je cukierki, szeleszcząc papierkami, to...

R. może dowolnie modyfikować zabawę tak, aby omówić wszystkie aspekty kulturalnego zachowania w teatrze

,,Robimy kukiełki’’- praca plastyczno-techniczna. Potrzebne: łyżka drewniana, mazaki, klej, włóczka, bibuła. Dzieci ozdabiają łyżkę w dowolny sposób, doklejając jej oczy, rysując buzię mazakami. Z bibuły lub włóczki robią włosy. Wykonane kukiełki posłużą do dzieciom do spontanicznych ,,zabaw  w teatr’’.

,,Wyjście do ogrodu lub spacer’’- rysowanie kredą na chodniku, zabawa ,,Gąski, gąski do domu’’ lub obserwacja zmieniającej się przyrody.

 

JĘZYK ANGIELSKI

W tym tygodniu przypomnij sobie nazwy zabawek.

 • Utrwal nazwy zabawek

https://www.youtube.com/watch?v=8-SWzpdcl6E

https://www.youtube.com/watch?v=UQYV1kAJlpE

 • Postaraj się zaśpiewać piosenkę

https://www.youtube.com/watch?v=eb53_Kdc1XI

 • Obejrzyj film o zabawkach

https://www.youtube.com/watch?v=0tBTF6qV1ZY

 

 

 

 


Drodzy Rodzice! Witamy po Świętach. Ten tydzień będzie poświęcony szczerości oraz zwierzętom  na wsi. Szczerość to podstawa charakteryzująca się otwartym przekazywaniem swoich myśli, uczuć, przekonań i zamiarów. Osoby szczere  cechuj prawdomówność, otwartość i czyste intencje oraz brak skłonności do udawania, skrywania swoich uczuć i oszukiwania. Szczerość jest nieodłącznym elementem przyjaźni, dlatego warto uczyć dzieci takiej postawy i w mądry sposób ją wzmacniać. Na ogół dzieci są z natury szczere i opowiadają innym również to, co powinny zachować dla siebie, niektóre dzieci są jednak skryte i nie dzielą się zbyt często swoimi myślami i uczuciami. Dobrze jest rozmawiać o tym z dziećmi, a także zachęcać je do właściwych zachowań podczas codziennych zajęć.

 

Temat tygodnia : Wiosna tuż – tuż

 

07.04.2021 – Rozmawiamy o szczerości

 

„Wybuchowy prezent” -zabawa ćwicząca szybkość reakcji. Rodzic nakręca mały budzik – minutnik np. na 3 minuty i chowa go do pudełka. Siada razem z dzieckiem/dziećmi na dywanie i podają sobie pudełko. Osoba która trzyma pudełko w ręku, szybko odpowiada na pytania np. Jaki masz kolor bluzki? Gdzie mieszkasz? Po udzieleniu odpowiedzi przekazujemy paczkę dalej. U kogo paczka „wybuchła”, wstaje i wykonuje ćwiczenia wymyślone przez resztę, np. 10 podskoków, 5 przysiadów.

 

„O małej kózce kłamczuszce” - słuchanie opowiadania, rozmowa na temat szczerości i konsekwencji, jakie niesie ze sobą kłamstwo.

 

Była wiosna. W zagrodzie odbywało się właśnie wielkie przyjęcie z okazji przyjścia na świat małego cielaka Cezarka. Wszystkie wiejskie zwierzęta przybyły powitać nowego mieszkańca. Wśród gości była młoda kózka Wiercipiętka, która przyszła na przyjęcie z mamą. Przyglądała się całej imprezie z wielkim zainteresowaniem i zazdrosnym okiem zerkała na malca, który przyciągał uwagę wszystkich gości i dostawał ogrom prezentów.

–   Chrum, chrum... Fajnie jest mieć urodziny! - z uśmiechem rzekł prosiaczek Dyzio, który siedział obok kózki Wiercipiętki i który nie tak dawno świętował własne drugie urodziny.

–   To prawda. Kwa, kwa. Wszyscy cię odwiedzają. I masz specjalne przyjęcie. A na nim tyle smakołyków. I dostajesz wtedy mnóstwo prezentów... - rozmarzyła się kaczuszka Żółciuszka.

–   Meeee … No właśnie! Ja też mam jutro urodziny! - rzekła Wiercipiętka i zaprosiła przyjaciół na imprezę urodzinową.

Następnego dnia zaproszeni goście zawitali w domu kozy z ogromnymi prezentami i niebywałymi przysmakami. Gdy tylko Wiercipiętka przyjęła i rozpakowała podarunki, okazało się, że żadnego przyjęcia nie będzie, bowiem nie miała tego dnia urodzin.

–   Och , przepraszam Was, meee... Jestem taka roztargniona! Z tego wszystkiego pomyliłam dni w kalendarzu – tłumaczyła młoda kózka, nie przyznając się do kłamstwa. W rzeczywistości jednak Wiercipiętka specjalnie oszukała przyjaciół, aby zyskać ich zainteresowanie i prezenty.

–   Chrum, chrum... To kiedy masz w końcu te swoje urodziny? Tylko tym razem się nie pomyl! - zapytał z ciekawości prosiaczek Dyzio i zaśmiał się żartobliwie.

–   Za tydzień! Meee... Za tydzień kończę jedne roczek! - podskoczyła radośnie kózka.

–   Super! Kwa, kwa... Przyjdziemy więc za tydzień – ucieszyła się kaczuszka.

Tydzień później Dyzio i Żółciuszka zapukali do drzwi domu kózki i ogromnymi prezentami i niebywałymi przysmakami. Wiercipiętka czym prędzej przyjęła podarunki. Niestety znów okazało się, że żadnego przyjęcia nie ma.

–   Oj, wybaczcie, znowu musiałam się pomylić! Meee... - zażartowała kózka i dodała – nie róbmy rabanu z powodu jednej małej pomyłeczki!

–   To nie jest mała pomyłeczka! To kolejna duża pomyłka! Chrum, chrum... - zdenerwował się prosiaczek Dyzio.

–   Kwa, kwa... Zrobiłaś to specjalnie! Okłamałaś nas! Chciałaś jedynie dostać prezenty! - żaliła się mocno zawiedziona i rozczarowana zachowaniem przyjaciółki kaczuszka.

–   Nic tu po nas. Chrum, chrum... Chodź, Żółciuszko! A ty, Wiercipiętkoz zabierz sobie te wszystkie prezenty! - to mówiąc, Dyzio razem z koleżanką wrócili do domów. Kózka jednak niewiele się przejęła. Trochę było jej smutno, ale nie zamierzała się tym jakoś wybitnie martwić.

Mijały dni. Wiercipiętka próbowała pogodzić się ze swoimi przyjaciółmi. Trwało to tydzień, gdy w końcu zaczęli znowu się z nią bawić. Jednak nie do końca uwierzyli w to, że przestała być kłamczuchą. Stracili bowiem do niej zaufanie. Tymczasem zbliżały się prawdziwe urodziny młodej kózki. Mama koza przygotowywała wielką imprezę dla córki. Kupiła balony, aby ustroić mieszkanie oraz spędziła kilka dni w kuchni, aby przygotować niebywałe smakołyki. Natomiast sama Wiercipiętka zrobiła przepiękne zaproszenia i rozdała je przyjaciołom.

Nastał dzień urodzinowej imprezy. Młoda kózka z niecierpliwością czekała na przybycie gości. Niestety, tym razem to ona się rozczarowała. Przyjaciele bowiem nie pojawili się na jej urodzinach. Dopiero wtedy Wiercipiętka zrozumiała, że kłamstwo nie popłaca. Dyzio i Żółciuszka nie przyszli do niej nie dlatego, że jej nie lubili czy chcieli zrobić jej na złość. Oni nie przyszli, bo myśleli, że znowu są okłamywani.

–   Mee... Teraz już wiem, że  nie należy nikogo oszukiwać, bo kłamstwo ma zawsze przykre konsekwencje – powiedziała zasmucona mała koza. Zdmuchując świeczkę na urodzinowym torcie, wypowiedziała tylko jedno życzenie: „ Chciałabym za rok świętować urodziny w gronie przyjaciół... I obiecuję, że już nigdy nikogo nie okłamię”.

 

Pytania pomocne do tekstu: Jakie zwierzęta występowały w opowiadaniu? W jaki sposób i dlaczego koza okłamała swoich przyjaciół? Czy skłamała tylko raz? Co się stało, gdy Wiercipiętka miała naprawdę urodziny? O czym pomyślała kózka, gdy zdmuchiwała świeczkę na urodzinowym torcie? Jak myślisz, czy warto jest okłamywać innych, dlaczego?

 

„Kłamstwa na obrazku” - praca plastyczna. Dziecko otrzymuje kartkę z narysowaną na środku sylwetką kozy. Dzieci malują kozę Wiercipiętkę białą farbą, a kiedy praca wyschnie, tworzą wokół zwierzęcia fałszywy krajobraz (bowiem koza była kłamczuszką) – dorysowują np.; różową trawę, niebieskie słońce, pomarańczowe chmury itp.

 

„Podążaj za dzwoneczkiem kozy” - dziecko ma zawiązaną chustą oczy. Rodzic raz po raz dzwoni dzwonkiem, a dziecko musi dojść do miejsca, z którego płynie dźwięk. Powtarzamy kilka razy.

 

 

Wyjście do ogrodu – zabawy na świeżym powietrzu.

 

08.04.2021r. - Wiosna na wsi

 

„Jakie słowo ukryło się między dźwiękami?”- ćwiczenia słuchu fonematycznego. Rodzic dzieli na sylaby dowolne słowo będące nazwą wiejskiego zwierzęcia ( koza, świnka, krowa, kucyk, kogucik, indyk, kogut, baranek itd.), stosując klaskanie pomiędzy sylabami jako utrudnienie, np. słowo koza: ko – klaśnięcie w dłonie ( raz lub dwa razy, sami ustalamy rytm) -za.

 

„Co słychać na wsi”  Wanda Chotomska - słuchanie wiersza i rozmowa na temat zwierząt.

 

Co słychać? - Zależy – gdzie.

Na łące słychać – Kle-Kle!

Na stawie: - Kwa-Kwa!

Na polu: - Kraaa!

Przed kurnikiem:-Kukuryku!

Ko – ko- ko – ko – ko – ko! - w kurniku.

Koło budy słychać: - Hau!

A na progu: - Miau...

A co słychać w domu,

nie powiem nikomu!

 

Pytania do wiersza: O czym jest ten wiersz? Co słychać na łące? Co słychać nad stawem? Jakie zwierzęta słychać w kurniku, a jakie obok budy? Jakie zwierzę siedzi na progu?

 

https://www.youtube.com/watch?v=qQtJP40a1IwZwierzęta na wsi

 

https://www.youtube.com/watch?v=CpcmvJTO5G4Zwierzęta na wsi (gdzie mieszkają, co nam dają)

 

Wyjście do ogrodu – zabawy na świeżym powietrzu. Spacer uliczkami wsi w poszukiwaniu wiejskich zwierząt.

 

09.04.2021r. - Zwierzęta na wsi

 

„Kaczuszki” - zabawa popularna przy muzyce. https://www.youtube.com/watch?v=0PrpZBCuCKo

 

„Kot Bazyli” Agnieszka Tyszka- słuchanie wiersza i rozmowa na temat zwierząt, które można spotkać na wsi.

 

Małego kotka słońce zbudziło,

Długo mu przedtem w pyszczek świeciło.

Kiedy zaspany otworzył oczy,

Prosto z koszyka ku oknu skoczył.

 

Świat cały mienił się kolorami,

Szły przez podwórko kaczki parami,

Kogut na płocie czyścił swe piórka.

Już był Bazyli w środku podwórka.

 

Przepędził kaczki, wystraszył kurki,

Indyka gonił aż do obórki.

Kiedy uciekły przed nim perliczki,

Uchylił łapką obory drzwiczki.

 

Krowa machnęła groźnie ogonem,

Kiedy Bazyli spojrzał w jej stronę.

Koń kopytami groźnie zastukał:

-Czego tu maluch miauczący szuka?

 

Bazyli skoczył w kąt, ku drabinie,

Na daszek wspiął się po szczebelkach zwinnie.

Wprost na psią budę na dół zeskoczył

I spojrzał prosto w groźne psa oczy.

 

Ile sił w łapach Bazyli zmykał,

Wreszcie się schował w kącie chlewika.

Miaukną na świnkę, która w chlewiku

Sąsiadek świnek miała bez liku.

 

Dość miał Bazyli zabaw i psot,

Był przecież z niego malutki kot!

Napił się mleka ze swej miseczki

I powędrował spotkać owieczki. (…)

 

Pytania do wiersza: Kto jest bohaterem wiersza? Co robił kot Bazyli w wierszu? Co zobaczył kot, gdy się obudził? Jakie zwierzęta zobaczył kot na wiejskim podwórku? Co zrobił kotek na końcu?

 

„Dwie czy cztery nogi?” - zabawa matematyczna. Rodzic układa dwie pętle ze sznurka na podłodze. Do jednej pętli wkłada dwa klocki, a do drugiej – cztery. Następnie prosi dziecko, by posegregowało zwierzęta w zależności od liczby kończyn. Biorąc do ręki ilustrację przedstawiającą dane zwierzę, dziecko dzieli jego nazwę na sylaby i wkłada obrazek do odpowiedniej pętli.

 

„Kot”– praca plastyczna - https://www.youtube.com/watch?v=eCEtslrVSyk

 

„Kot” - wysłuchanie piosenki - https://www.youtube.com/watch?v=tZUcCRzwHtY

 

Wyjście do ogrodu; na spacer – obserwacja zmieniającej się przyrody.

 

 

ZABAWA Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM

Poznaj nowe słowa

https://www.youtube.com/watch?v=R9intHqlzhc

Zaśpiewaj  

https://www.youtube.com/watch?v=Uww1QXZNC2Y

Wykonaj ćwiczenia

https://learningapps.org/display?v=p2vda07c320

https://learningapps.org/3291261

 

 

 

 

 Drodzy Rodzice! Witamy Was na szkolnej stronie internetowej. To w tym miejscu będziemy zamieszczać propozycje zabaw, tekstów literackich, prac plastyczno- technicznych które możecie wykorzystać do wspólnej zabawy z dziećmi. Czas spędzony w domu wykorzystajmy na pozytywne wspieranie dzieci w ich naturalnym rozwoju i poznawaniu świata.

Ten tydzień poświęcony jest na rozwijaniu u dzieci umiejętności i wiedzy dotyczących tradycji- zbioru norm społecznych, poglądów, zachowań, zwyczajów i wierzeń, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Drodzy Rodzice tradycja spełnia różnorodne funkcje. Jest czynnikiem budującym tożsamość grupową, zawiera w sobie mądrość poprzednich pokoleń, którą kolejne pokolenia mogą przyjąć zamiast dochodzić do niej samodzielnie. Tradycja może też budować pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa we wciąż zmieniającym się współczesnym świecie oraz być wytłumaczeniem dla przestrzeganych przez grupę zwyczajów. Branie udziału przez dzieci w tradycyjnych uroczystościach Wielkanocy w czasie epidemii może być utrudnione, jednakże postarajmy się aby dzieci miały możliwość zdobycia wiedzy na ten temat.

Temat tygodnia: Święta, święta, biją dzwony.

26.03.2021- Poznajemy tradycję.

27.03.2021- Przygotowania do świąt.

28.03. 2021- Kolorowe pisanki.

26.03.2021- Temat dnia: Poznajemy tradycję.

 • "Jajo"- zabawa integracyjna z rymowanką. Dzieci siedzą z rodzicem/rodzeństwem na dywanie (pośrodku koła leżą kolorowe mazaki), z ręki do ręki podają sobie papierowe/ styropianowe jajko, na hasło: trzy!- ozdabia je, rysując na nim mazakami trzy dowolne kropki. Zabawę kontynuujemy do momentu, aż całe jajo będzie ozdobione.

"Jajo" Marlena Szeląg

Zwykłe jajo krąży w kole

i narzeka na swą dolę.

Chce na święta być pisanką,

kolorową nakrapianą.

Gdy dostaniesz jajko ty,

rysuj na nim kropki trzy!

 • Odsłuchanie nagrania piosenki: ZoZi - Znaki Wielkanocy (piosenka wiosenna)

https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

 • Zestaw ćwiczeń porannych:

"Wesołe figurki"- dzieci maszerują, biegają, podskakują do dowolnej melodii, gdy muzyka cichnie, dzieci zastygają na chwilę w dowolnej pozie. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.

 • "Spacery z pisanką"-ćwiczenie równowagi. Dzieci maszerują wysoko unosząc kolana, na umówiony sygnał (klaśnięcie, uderzenie w tambyryn, bębenek) dzieci stają na jednej nodze, kładąc sobie woreczek z grochem/ maskotkę- umownie pisanką na kolanie drugiej nogi (uniesionej w górę). Na zmianę ćwiczą chód i stanie jednonóż na prawej i lewej nodze.
 • "Wielkanocny stół"- słuchanie wiersza i rozmowa na temat tradycji wielkanocnych.

"Wielkanocny stół" Marlena Szeląg

Wielkanocny stół już obrusem nakryty,

w rzeżuszce baranek cukrowy ukryty.

Na środku święconka, a w niej pisanki

-jajka zdobione we wzorki i plamki.

W wazonie świątecznie się prezentują

bazie, co kotki swe pokazują.

Już na talerzach kiełbasa biała,

zalana barszczem jest prawie cała.

A tam mazurek- wypiek świąteczny,

posyła babie ukłon serdeczny.

Tuż obok talerz- jajka w nim siedzą,

wraz z życzeniami bliscy je zjedzą...

Już na śniadanie goście przybyli

-na stole symbole tradycji odkryli.

 

 • "Szykujemy wielkanocny stół"- zabawa tematyczna.  Potrzebne będą: wycięte z białego papieru formy jajek, mazaki kredki, biały obrusik, ilustracje przedstawiające potrawy wielkanocne, pisanki, wazon z baziami, cukrowy baranek, spodek z rzeżuchą. Dzieci szykują dla misiów, lalek wielkanocny stół, bawią się w kolorowanie papierowych jajek.
 • Zabawa w ogrodzie/ spacer po najbliższej okolicy. Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie.

27.03.2021- Przygotowania do świąt.

 • "Kotki czy kot?- zabawa tematyczna. Pokazanie dzieciom kota/ kota maskotki/ bazi. Zachęcanie dzieci do opisywania  ich wyglądu, zwracając uwagę na podobieństwa między kotem a kotkami baziami.
 • "Gdzie jest kotek"- zabawa tropiąca. Dziecko musi wskazać miejsca gdzie został schowany kot pluszowy i gałązka z bazimi kotkami.
 • "Bazie"- praca plastyczna. Dzieci rysują na kolorowym kartonie trzy grube brązowe kreski- są to gałązki. Następnie drą fragment czarno- białej gazety na małe kawałki- będą to bazie kotki. Dzieci naklejają  "kotki" na narysowanych gałązkach.
 • "Kolorowe bazie"- słuchanie wiersza i rozmowa na temat utworu.

„Kolorowe bazie” Jerzy Ficowski

W Wielkanocny dzień do domu przyszły białe bazie w gości,

by pisankom po kryjomu kolorów zazdrościć.

Bo ich nie pomalowano, nikt o baziach nie pamiętał,

choć tez pragną na Wielkanoc przywdziać strój od święta.

Nie chcą się już dłużej bielić, chcą w zieleni żyć, w purpurze!

Czyż są gorsze aniżeli zwykłe jajko kurze?

Aż z lusterka przyfrunęła malusieńka, śmieszna tęcza.

Zaraz wzięła się do dzieła, by je poupiększać.

Ubarwiła każdą baźkę mała tęcza uśmiechnięta!

I dopiero wtedy właśnie zaczęły się święta.

 • Zapoznanie dzieci z tekstem piosenki "Pisanki, pisanki"

https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCYTekst

Pisanki, pisanki,

jajka malowane

nie ma Wielkanocy

bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki

jajka kolorowe,

na nich malowane

bajki pisankowe.

Na jednej kogucik,

a na drugiej słońce,

śmieją się na trzeciej

laleczki tańczące.

Na czwartej kwiatuszki,

a na piątej gwiazdki.

na każdej pisance

piękne opowiastki.

 • Zabawa w ogrodzie/ spacer po najbliższej okolicy. Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie.

 

28.03.2021- Kolorowe pisanki.

 • Rysujemy jajka światłem"- ćwiczenia motoryki. Przyciemniamy pokój. Do ściany, szafki przypinamy arkusz papieru, na którym narysowane jest jajko w kształcie litery "o".  Rodzic rysuje pisankę światłem latarki, a następnie powtarza po nim tą czynność dziecko.
 • "Jajko"- rozwiązanie zagadki M. Szeląg.

Na wsi je znajdziesz w kurniku,

a na Wielkanoc w świątecznym stroiku.

Dobre na twardo, na miękko, smażone,

pisanką się staje, gdy jest zdobione.

 • "Święta Wielkanocne" BLIŻEJ PRZEDSZKOLA- zapoznanie z animacją na temat Wielkanocy.

https://www.youtube.com/watch?v=KyeLlFX0p2g

 • Kolorowe jajka- wycinanie. Rodzic rysuje dziecku na kolorowym papierze 6 konturów jajek. Dziecko wycina jajka a następnie dowolnie ozdabia plasteliną. Dziecko przelicza jajka, porównuje, układa w pary.
 • "Rymy z kolorowych jajek"- rodzic wycina dziecku z papieru 12 jaj po 6 w jednym kolorze. Dziecko układa rytm z kolorowych jajek np. żółte-zielone-żółte- zielone.
 • Zabawa w ogrodzie/ spacer po najbliższej okolicy. Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie.

Język angielski

https://www.youtube.com/watch?v=2GBhDPkXsJs

https://www.youtube.com/watch?v=hb9tt7LiYrc&t=6s

https://www.youtube.com/watch?v=Tyyh8rhwKQ8

https://www.youtube.com/watch?v=gPaaDjhVKqk

 

Materiały dla dzieci 6-letnich

29.03 – 9.04.2021

Temat : Wielkanoc

 

Nowe przygody Olka i Ady, strony: 72 – 80

Liczby i litery,  strony: 58 – 63

Ćwiczenia,  Zestaw nr 4

Dziecko:

−          wypowiada się zdaniami rozwiniętymi,

−          wymienia zwyczaje związane w Wielkanocą,

−          dokonuje analizy i syntezy słów o prostej budowie fonetycznej – farby, Franek,

−          rozpoznaje i nazywa poznane litery,

−          liczy, dodaje w zakresie dziesięciu,

−          wie, że pisanki mogą być różnie ozdabiane,

−          porusza się rytmicznie przy muzyce,

−          wykonuje akompaniament do zwrotek piosenki,

−          wykonuje papierowy koszyczek wielkanocny,

−          składa i zagina papier według instrukcji.

−          wymienia, z czego zbudowane jest jajko; wie, jak można odróżnić jajko surowe
            od jajka ugotowanego,

−          wie, jak bawiono się pisankami; do czego ich używano,

−          wymienia, do czego używa się jajek,

−          wykonuje proste potrawy z jajek.

−          wypowiada się zdaniami rozwiniętymi,

−          wie, na czym polega zwyczaj oblewania się wodą w drugi dzień świąt.

 

Obszar: Rodzina / Więzi rodzinne

•          Kultywowanie tradycji, zwyczajów rodzinnych związanych ze świętami Wielkanocy, przejmowanych od starszych pokoleń.

 

Działalność plastyczna

Zainteresowania plastyczne

•          Poznawanie i stosowanie różnych technik plastycznych, np. ozdabianie pisanek.

•          Dbanie o estetykę prac plastycznych i otoczenia, w których powstają.

 

Aktywność językowa

Wypowiedzi ustne

•          Opowiadanie historyjek obrazkowych ułożonych według kolejności zdarzeń.

Początkowa nauka czytania i pisania

Słuch fonematyczny

•          Wyodrębnianie ze słów głosek: w nagłosie, wygłosie, śródgłosie.

Przygotowanie do czytania

•          Czytanie całościowe wyrazów – nazw obrazków (lub równoważników zdań).

Próby czytania

•          Rozpoznawanie i nazywanie małych liter i wielkich liter: a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, ł, m, n, o, p, r, s, t, u, w, z.

•          Czytanie sylab, wyrazów (o prostej budowie fonetycznej).

Przygotowanie do pisania

•          Odróżnianie druku od pisma.

•          Dysponowanie sprawnością całego ciała, w tym sprawnością rąk.

•          Wykonywanie ćwiczeń grafomotorycznych.

•          Budzenie zainteresowania podejmowaniem prób pisania.

 

Elementy matematyki

Liczenie

•          Liczenie obiektów i pokazywanie ich liczby na zbiorach zastępczych (np. na palcach).

•          Poznawanie cyfr: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, i liczby 10; znaków: <, >, = oraz stosowanie ich w sytuacjach zadaniowych.

 

 

W świecie techniki

Działalność badawcza

•          Wspólne przeprowadzanie eksperymentów; wyciąganie wniosków.

 

 

Zabawy badawcze – Wokół jajka

 

Poznajemy budowę jajka.

Jajka: kurze dwa takie same jajka – z tym, że jedno jest ugotowane, a drugie – surowe. Dziecko ogląda jajka; podaje przykłady zwierząt, które wykluwają się z jajek. Rodzic rozbija przed dzieckiem jajko, dziecko oglądają jego zawartość; nazywają poszczególne części składowe: skorupka, białko, żółtko.

 

Rodzic pokazuje dziecku dwa jednakowe jajka. Prosi, aby się zastanowiło, po czym można poznać, że jedno z nich jest surowe, a drugie gotowane. Dziecko podaje swoje propozycje. Następnie rodzic wprawia w ruch obrotowy oba jajka. Dziecko obserwuje ich ruchy i określa, które z nich kręci się szybciej. Rozbija jajko i sprawdza, czy miało rację.

Jajko surowe obraca się tylko przez chwilę, a potem się zatrzymuje. Powodem jest jego płynny środek, który porusza się wewnątrz skorupki w różne strony, co hamuje szybkie poruszanie się jajka.

 

Jajka i woda. Jajka surowe, jajka ugorowane, szklane naczynia, sól, łyżka.

Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka ugotowanego – wkłada je kolejno do przezroczystego naczynia z wodą. Obserwuje ich zachowanie.

Do wody w przezroczystym naczyniu wkłada surowe jajko i dosypuje stopniowo sól (około 10–12 łyżek soli). Obserwuje, co dzieje się z jajkiem.

 

 

 

Poznanie ciekawostek na temat pisanek.

- Uważano, że pisanki mają magiczną moc, dlatego np. dotykano nimi grzbietów bydła,
aby było zdrowe i płodne, toczono je wzdłuż zagonów oziminy, żeby zapewnić sobie dobry urodzaj.

- Były one darem, który miał zapewnić obdarowanej osobie wszelką pomyślność

(także w sprawach sercowych). Pełniły one rolę wykupu w obrzędach wielkanocnych,
np.: dyngusa, chodzenia z barankiem lub kurkiem.

- Panna mogła dostać pisankę czekoladowo-marcepanową z pierścionkiem zaręczynowym
w środku.

- Ludzie bogaci obdarowywali się drogimi pisankami, ze złota, przyozdobionymi szlachetnymi kamieniami. Francuski jubiler P. C. Fabergé wykonał takie drogie pisanki
na zamówienie cara Rosji.

- Pisanki służyły do zabawy zwanej taczanką. Turlało się po stole malowane jaja, zderzając je ze sobą. Wygrywała ta osoba, której pisanka się nie potłukła.

 

 

Piosenki, filmy i bajki wiosenne:

https://www.youtube.com/watch?v=JMbbv83DgUM

https://www.youtube.com/watch?v=wHBttUjMPHc

https://www.youtube.com/watch?v=n48RQ4OpHZA

https://www.youtube.com/watch?v=erIiDiM_-Aw

https://www.youtube.com/watch?v=b6K4yDMGe1w

https://www.youtube.com/watch?v=dphh-doNT58

https://www.youtube.com/watch?v=hPIild_cMlg

https://www.youtube.com/watch?v=gMZDply5YCg

Religia Kl. „ 0”

 2 tematy:

 1. Chcemy czuwać z Jezusem. Wielki Piątek.

Dzieci w podręczniku kolorują witrażyk – krzyż. Można także namalować krzyż na kartce ( np., krzyż , który wisi na ścianie w domu).

 

 1. Pan Jezus zmartwychwstał. Wielkanoc.

Dzieci wycinają puzzle – obraz, na którym rodzina modli się przy grobie Pańskim.( Wycinanki s.151. Potem obok paschału wklejają figurę Zmartwychwstałego ( Wycinanki s.147) i kolorują dzwonki wielkanocne.

Ewentualnie można narysować lub pokolorować:

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/zmartwychstanie/

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/pisanki/

 

 

 

 

 

 

WESOŁYCH ŚWIĄT

 

 

 

Krąg tematyczny: WAKACJE!!!

Drodzy rodzice, kochane przedszkolaki. W tym tygodniu porozmawiamy o wakacyjnych planach.  O tym, gdzie można pojechać i miło spędzić czas oraz jak być  bezpiecznym podczas wakacyjnego wypoczynku. Poznamy wiele piosenek, wykonamy ciekawe prace plastyczne. Kochani przy okazji chcemy Wam i waszym rodzicom podziękować za wspólną pracę, zaangażowanie, wytrwałość, cierpliwość oraz wsparcie. W pełni zasłużyliście na wypoczynek. Życzymy Wam bezpiecznego wypoczynku, wspaniałej zabawy, dobrego humoru i samych słonecznych dni. Wracajcie wypoczęci, uśmiechnięci i szczęśliwi.            Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

 

 1. 1.      W GÓRACH

Zagadka wprowadzająca do tematu

Są wysokie, skaliste,
pokryte lasami.
Poznać je możemy
wędrując szlakami- Góry

Polskie krajobrazy

https://www.youtube.com/watch?v=O0XMC0U_1AI

Rozmowa na temat wakacji w górach.
− Czy byliście na wakacjach w górach?
− Co można latem robić w górach?

„Na hali”- słuchanie fragmentu wiersza H. Ożogowskiej
Na hali, na hali, na zielonej hali
słychać, że już owce górale wygnali.
Pasą się owieczki, brzękają dzwoneczki,
lecą aż pod Giewont góralskie piosneczki. (…)

Rozmowa na temat wiersza.
− Gdzie pasą się owce?
− Co to jest Giewont? 
− Co mają owieczki?
− Co leci pod Giewont?

„Bezpieczeństwo w górach”- film edukacyjny

https://www.youtube.com/watch?v=wS4SRvkvLio 

Pytania do filmu.

 • Co trzeba zapakować na górską wycieczkę?
 • Jakie buty należy mieć w górach?
 • Jakie ubrania warto zabrać ze sobą?
 • Czy latem możemy spodziewać się lawiny i burzy w górach?
 • Po co nam mapa w górach?
 • Czy można schodzić z oznakowanej ścieżki?
 • Czy trzeba trzymać się razem w górach?
 • Czy w górach wolno śmiecić?

,,W góry’’- piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=yUgabymOAKM                  

,,Kogo i co możemy spotkać na szlaku?’’- rozpoznawanie oraz podawanie nazw zwierząt i roślin górskich.

 „Liczymy owieczki”- zabawa matematyczna.
Rodzic przygotowuje klocki tego samego kształtu i tej samej wielkości. Kładzie je na dywanie. Dziecko bierze sobie pięć klocków, głośno odliczając.
Rodzic opisuje sytuacje, a dziecko ilustruje je za pomocą klocków.
- Baca miał pięć owieczek. (Dziecko kładzie przed sobą pięć klocków). Trzy owieczki ostrzygł. (Odsuwają trzy klocki). Ile owieczek do ostrzyżenia mu jeszcze zostało? 
- Baca miał trzy nowe owieczki. (Dziecko kładzie przed sobą trzy klocki). Dokupił jeszcze dwie młode owieczki. (Dokładają dwa klocki). Ile ma teraz nowych owieczek? 
- Baca miał pięć młodych owieczek. (Układają przed sobą pięć klocków). Cztery młode owieczki sprzedał znajomemu. (Odsuwają cztery klocki). Ile młodych owieczek mu zostało?

Wycieczka Bolka i Lolka w góry- bajka

https://www.youtube.com/watch?v=Qv0VGg90b-8

,,W górach” – praca plastyczna. Malowanie gór farbami na pogniecionej kartce: uformujcie z pogniecionego papieru pasmo górskie, przyklejcie je na kartce z bloku technicznego; pomalujcie farbami plakatowymi na różne odcienie brązu;  namalujcie drzewa iglaste u podnóża gór.

Spakuj plecak na wyprawę w góry

https://1drv.ms/b/s!AgwBP7_iuMVmjGaWcnRQY-UmnAMn

 

 

 1. 2.      NAD MORZEM

,,Kropelka złotych marzeń’’- piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=vj0Rc_Px5Io

,,Morskie muszelki’’- wiersz Stefania Szuchowa

Ile wody! Ile piasku!
Mruży oczy Jaś od blasku.
Tu muszelka... Tam muszelka...
Będzie z tego radość wielka.
Ta muszelka jest różowa...
Inną niesie fala nowa.
Koło bosych nóżek rzuci
i do morza szumiąc wróci...

,,Skarby znad morza’’- zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie przedmiotów znad morza.

,,Wyjeżdżam nad morze i pakuję…’’- zabawa pamięciowa. Technika niedokończonych zdań z powtarzaniem zdań innych oraz ich ruchową egzemplifikacją.

Bezpieczeństwo dzieci nad wodą- filmik edukacyjny

„Jak to mały Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele” – słuchanie opowiadania H. Łochockiej. Utrwalenie nazwy polskiego morza. Wdrażanie do dłuższego skupiania uwagi. Opowiedz co robił Elemelek?

https://www.youtube.com/watch?v=lkJwPoM07mk

Szum Morza Bałtyckiego

https://www.youtube.com/watch?v=nu7wYJcp1HE

,,Muszle’’- Klejnoty morza

https://www.youtube.com/watch?v=t_8Xc_o0nJ0

Zabawa paluszkowa

Na morzu pływa żaglówka (formowanie trójkąta z palców wskazujących i kciuków obu rąk- imitowanie płynącej żaglówki).

Żeglarz patrzy na morze przez lornetkę (złączenie dłoni w „lornetkę” i przyłożenie do oczu).

Wypatrzył lecące mewy (połączenie kciuków prawej i lewej dłoni, poruszanie dłońmi w górę i w dół niczym skrzydłami).

Zobaczył też ludzi spacerujących po plaży (poruszanie palcem wskazującym i środkowym prawej dłoni po lewym ramieniu i odwrotnie).

Promienie słońca błyszczały na falach (przebieranie opuszkami palców prawej dłoni po powierzchni dłoni lewej i odwrotnie).

Fale na morzu wznosiły się i opadały (splecenie palców obu dłoni, unoszenie palców i opuszczanie).

Fale zaczęły się piętrzyć (Robienie dłońmi młynka z jednoczesnym zaciskaniem i luzowaniem pięści).

Po chwili fale się uspokoiły i morze zapadło w sen (naprzemienne głaskanie dłoni lewej dłonią prawą i odwrotnie).

,,Morze i plaża’’- praca plastyczna. Malowanie farbami.

,,Meduza’’- praca plastyczna. Potrzebne: papierowe talerzyki, farba, paski kolorowej bibuły, ruchome oczka, nożyczki, klej.

 1. 3.      W CO SIĘ BAWĆ LATEM?

,,Lato’’- praca z wierszem Zdzisław Szczepaniak

No dzieciarnia - co wy na to?
Już od jutra mamy lato!
Ta wspaniała, ciepła pora
Trwa od rana do wieczora
Przez co najmniej dwa miesiące,
Gdy najmocniej grzeje słońce.

W tym to czasie, o tej porze
Każdy bawi się jak może.
Z bratem, z siostrą, z kolegami.
Samotnicy wolą sami.
Malcy jeżdżą na rowerkach,
Trwa zabawa w piłkę, w berka.
Warczą wściekle motorynki.
Kto tak piszczy? To dziewczynki...
Przechwalają się chłopaki:
- Co tam guzy i siniaki!
Na trzepaku - gimnastyka.
Pół podwórka kozły fika,
A wódz Indian właśnie każe
Schwytać jakieś blade twarze
I przywiązać je do pala,
Choć współczucie nie pozwala...
Ktoś gdzieś chlipie:
- Ja się boję...
W odsiecz idą mu kowboje.
Inni znów za piłką gonią
(szyby już ze strachu dzwonią),
Komuś w biegu spadły buty
(nic nie szkodzi - to nie luty),
Ktoś gdzieś zginął, choć nie igła,
Lecą w górę bańki z mydła...
W piaskownicy góra piasku.
Dookoła pełno wrzasku.
- Hurra! Nie ma jak wakacje!
Głośno krzyczy (i ma rację):
Bolek z Kaziem, Włodek z Jackiem,
Andrzej z Rysiem, Wicek z Wackiem,
Mania z Halą, Wanda z Martą,
Gosia z Basią - no bo warto
Wykorzystać każdą chwilę,
Aby się zabawić mile,
Aby nie iść do przedszkola,
Aby strzelić wreszcie gola,
Aby w nosie mieć klasówki,
Dwójki, piątki, wywiadówki...
Można wreszcie się nie śpieszyć,
Można się z wszystkiego cieszyć
Do momentu... gdy z balkonu
Tato krzyknie: "MARSZ DO DOMU!"

W domu nas do wanny wsadzą,
Doszorują i wygładzą.
Potem każą siąść za stołem
i napychać brzuch z mozołem.

A gdy wreszcie wszystko zjemy,
Wykrztusimy: "Dziękujemy..."
Wówczas mama - dobra wróżka -
Zaprowadzi nas do łóżka.
Na dobranoc zaś koniecznie
Powie: "JUTRO BAW SIĘ GRZECZNIE..."

Po przeczytaniu wiersza rodzic zadaje dzieciom pytania: W co bawiły się dzieci w wierszu?, W co wy bawicie się latem?, Jakie przedmioty do zabawy kojarzą wam się latem?

,,Piraci’’- zajęcia dydaktyczne. Rozmowa: z kim kojarzą nam się piraci?, jak wyglądali?, co robili?itp.

,,Z piratami w świat’’- piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=y9IvhreSCYc

,,Jake i Piraci z Nibylandii - Piracka kryjówka’’ bajka

,,Poszukiwanie skarbu’’- zabawa ruchowa. Rodzic chowa skarb piracki, zadaniem dziecka jest podążanie za wskazówkami drugiej osoby w poszukiwaniu skarbu.

,,Pirat z talerzyka’’- praca plastyczna

 

 1. 4.      BEZPIECZNE WAKACJE

„Wakacyjne rady”- wiersz W. Bodalskiej. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wakacji.

Głowa nie jest od parady
służyć musi dalej.
Dbaj więc o nią i osłaniaj
kiedy słońce pali.

Płynie w rzece woda
chłodna, bystra, czysta,
tylko przy dorosłych
z kąpieli korzystaj.

Jagody nieznane
gdy zobaczysz w borze -
Nie zrywaj! Nie zjadaj! -
bo zatruć się możesz.

Urządzamy grzybobranie
jaka rada stąd wynika?
Gdy jakiegoś grzyba nie znasz
nie wkładaj go do koszyka.

Biegać boso jest przyjemnie,
ale ważna rada:
- idąc na wycieczkę pieszą
dobre buty wkładaj!
Odpowiedz na pytania:

 • Jakich rzeczy potrzebujesz, aby ochronić siebie przed słońcem?

(czapka, okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania)

 • Kiedy możesz się kąpać w wodzie?

ZAPAMIĘTAJ!!! W morzu, jeziorze, basenie możesz się kąpać tylko przy dorosłych.

 • Jakie przedmioty pozwalają na bezpieczną kąpiel?

(koło dmuchane, pływaczki, buty do wody)

 • Czego potrzebujesz, gdy idziesz na pieszą wycieczkę np. w góry?

(wygodne buty, czapka chroniąca przed słońcem, płaszcz przeciwdeszczowy)
Rozmowa na temat bezpiecznego zachowania podczas wakacji. Przypomnienie numerów alarmowych 112, 999, 998, 997.

Bezpieczne wakacje- piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

Niech żyją wakacje- piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY

,,Wakacyjne podróże’’- bajka do słuchania

https://www.youtube.com/watch?v=EL4cBT-B-VE

Bezpieczne wakacje- prezentacja

https://www.youtube.com/watch?v=N4X0RhlMf7Y

 

JĘZYK ANGIELSKI

Zachęcam do zapoznania się z prezentacją na temat wakacji

https://view.genial.ly/5eeaf1f68bed1e0d935557aa/presentation-summertime-travelling?fbclid=IwAR35Bu8j9tHPHzLVQgm7QF9hgwMPr6-NieUv-ojV3us9nK-mC8ajSZ7nsZo

 

Kochani, w tym tygodniu będziemy mówić o porze roku lato. O tym, że zbliżają się wakacje. Zachęcamy Was do obserwacji przyrodniczych, zabaw na podwórku ze skakanką w ręku, jazdy na rowerze i spacerze po lesie. Życzymy  udanego tygodnia.

 

1. Film edukacyjny "Lato – przyroda, wakacje, co robić nad morzem i w górach" https://www.youtube.com/watch?v=-VbbJIqfcgA

2. ”Portret lata”- prezentacja wiersza D. Gellner.

Oto lato na obrazku-

grzywka z trawy,

kapcie z piasku.

Złote uszy,

złote szelki,

no i oczy

jak muszelki.

To jest właśnie

portret lata.

Nad portretem

motyl lata,

a na ramach,

jak to latem,

wciąż rozkwita

kwiat za kwiatem!

 

2. ”Lato płynie do nas ”- słuchanie piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=7MpIAWOGhoA

 

4.” Letni miesiąc”- zagadki.

Słońce mocno przygrzewa,

zboże szybko dojrzewa.

W lipach brzęk pszczół rozbrzmiewa,

w jakim miesiącu tak bywa ?.   /czerwiec/

 

Czy wiesz jaka to pora roku,

zwie się pośród ludzi.

Gdy słoneczko późno spać idzie,

a wcześnie się budzi.  /lato/

 

5. ”Czerwone smaki”- wiersz A. Dziechciarczyk

 

Smak truskawek to smak lata,

słodycz jak cukrowa wata.

Wokół zapach wszystkim znany,

to czerwiec zapukał do bramy.

Poziomki, borówki-jagody

zapraszają do leśnej przygody.

Kto zajrzy nisko pod krzaczek,

poczuje ich zapach i smaczek.

Na uszach czereśnie- kolczyki,

tańczą wesoło walczyki.

Żółte, czerwone, bordowe,

słodkie i bardzo zdrowe.

Jeszcze śliwki nie dojrzałe,

ale będą doskonałe.

Z końcem czerwca zerwiesz sobie,

i ze smakiem zjesz na zdrowie.

6.”Rozsypanki”- gra zręcznościowa.

Rodzic rozsypuje na tacy guziki. Dziecko ma za zadanie zebrać klamerkami do bielizny, wyłapują po jednym guziku. Wrzuca je do pojemnika. Następnie przelicza ile wyłapało guzików.

7.”Letnie kolory”- utrwalanie części ciała.

Rodzic przygotowuje dziecku papierową serwetkę. Dziecko trzyma ją w połowie i przytrzymuje rękoma, tak utworzonym motylem, naśladuje latanie motyla nad głową, nad „łąką’. Wykonuje polecenia rodzica np.: Motyl usiadł na prawej nodze, na lewym ramieniu, na brzuchu, na nosie …

8.”Lato na dywanie”- zabawa przy piosence.

https://www.youtube.com/watch?v=JY2LxTIkWyQ

9. "Jaki to smak”- bodźce smakowe.

Rodzic przygotowuje dziecku do wyboru dżem np.: truskawkowy, wiśniowy, malinowy. Dziecko degustuje dżem, określając jego smak, oblizuje usta, mówi, czy mu smakuje , czy nie. Wspólnie z rodzicem robi kanapkę z ulubionym dżemem.

11.”Lato na obrazku”-  praca plastyczna.

Rodzic przygotowuje dziecku karton, farby plakatowe lub akwarelowe. Dziecko maluje jasnymi kolorami obrazek np.: letnie kwiaty, łąka w kwiatach, kolorowe motyle. Dziecko maluje do wybranych przez rodzica utworów muzycznych. Propozycje poniżej. https://www.youtube.com/watch?v=lJ2zMGxXhLM

https://www.youtube.com/watch?v=D1Ua3EEJxQ4

https://www.youtube.com/watch?v=Zj1myDN7xjs         

Język angielski

 • Zaśpiewaj piosenkę

https://www.youtube.com/watch?v=TBLFMXU8FLI

 • utrwal słownictwo

https://www.youtube.com/watch?v=owppK-GHPTU

 • sprawdź ile już potrafisz

https://learningapps.org/9771460

https://learningapps.org/3289626

 

 

 

 

 

 

 

W tym tygodniu zagłębimy się w wiedzę na temat zwierząt. Poznają miejsca ich zamieszkania na świecie. Przy okazji usprawnią motorykę małą rysując zwierzęta. Poznają nazwy największych polskich parków narodowych i zwierzęta w nich mieszkające.

 

Zwierzęta duże i małe

 

 1. Zwierzęta na świecie

 

Gdzie żyją zwierzęta” - zajęcia dydaktyczne. Odszukiwanie na mapach, globusie zwierząt. Przyporządkowanie podpisów do zwierząt – rozpoznawanie zwierząt, czytanie globalne z pomocą rodzica. Porządkowanie zwierząt – klasyfikacja, przeliczanie, porównywanie.

 

Zabawę można wykorzystać do wprowadzenia słownictwa w języku angielskim:

giraffe (żyrafa) elephant (słoń)

zebra (zebra) lion (lew)

camel (wielbłąd) turtle (żółw)

pinguin (pingwin) parrot (papuga)

 

Zwierzęta afrykańskie” - praca plastyczna. Dzieci dorysowują wydrukowanemu konturowi lwa grzywkę (kreski), konturowi zebr paski (kreski), a żyrafy cętki (stemplowanie palcami). Rodzic może zadać pytania do pracy Co łączy te zwierzęta? Jakie jeszcze inne zwierzę żyje we wskazanym środowisku? Dzieci z pomocą rodzica odszukują Afrykę na mapie świata.

 

Powitanie dzikich zwierząt” - zabawa dźwiękonaśladowcza. Dzieci naśladują dźwięki wydawane przez wybrane dzikie zwierzęta.

 

Zwierzęta dla dzieci w Afryce - Odgłosy zwierząt Safari https://www.youtube.com/watch?v=oRVBEKuIKh4&vl=pl

 

2. Z wizytą w ZOO

 

W zoo” - wysłuchanie wiersza Janusza Minkiewicza pod tym samym tytułem.

 

By kolibry przez wronę

Nie zostały zjedzone,

Nie zjadł lis wygłodzony,

Żeby lisa zaś przy tym

Nie zjadł wilk z apetytem,

By pantera w chwili kilka

Nie zdążyła zjeść wilka

I pantery, by by tygrys

Na śniadanie nie przegryzł,

By tygrysa (zgadliście!)

Nie zjadł lew, oczywiście...

O to dbać musi stale,

Pilnie patrząc wkoło

Stary Michał Kawalec

Co dozorcą jest w ZOO.

Musi dbać i o siebie,

Żeby sam przypadkiem

Lwią się nie stał kolacją

Lub tygrysim obiadkiem.

 

Czy byliście kiedyś w zoo? Jak wyjaśnić swoimi słowami, czy jest zoo? Dlaczego niektóre zwierzęta mieszkają w zoo? Jak należy się tam zachowywać? Czy wolno karmić zwierzęta w zoo?

 

Idziemy do ZOO – nauka piosenki https://www.youtube.com/watch?v=LUBD1EOM5Is

Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo

W pierwszej klatce małpy skaczą: hop, hop, hop
W pierwszej klatce małpy skaczą: hop, hop, hop
Za ogony siebie łapią
I na linach się  bujają
W pierwszej klatce małpy skaczą hop, hop, hop
A papugi wciąż gadają: daj, daj, daj
A papugi wciąż gadają: daj, daj, daj
Ciągle skrzeczą, piszczą, wrzeszczą
Daj mi loda, ciastko, żelka
A papugi wciąż gadają: daj, daj, daj...

Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo

Słonie trąbą wodę piją: chlup, chlup, chlup
Słonie trąbą wodę piją: chlup, chlup, chlup
Bo tak już jest to zrobione
Trąbą piją wodę słonie
Słonie trąbą wodę piją: chlup, chlup, chlup
No a hieny wciąż się śmieją: hi, hi, hi
No a hieny wciąż się śmieją: hi, hi, hi
Nie wiadomo wciąż dlaczego
Humor dopisuje hienom
No a hieny wciąż się śmieją: hi, hi, hi

Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo

Żyrafy” - praca plastyczna. Tworzenie cętkowanych żyraf. Dzieci zwijają żółtą kartkę (najlepiej z bloku technicznego) w rulonik i sklejają ją tak, by stworzyła stożek. Na czubku doklejają narysowaną głowę żyrafy. Stożek ozdabiają cętkami wydzieranymi z brązowego papieru.

Nasze zoo” - projektowanie zoo. Dzieci wykorzystują figurki zwierząt żyjących w zoo, które mają w domu. Na dużym arkuszu papieru rysują zoo: woliery dla ptaków, wybiegi i baseny dla zwierząt, alejki itp. W odpowiednich miejscach umieszczają figurki. Przy pomocy rodziców podpisują, gdzie mieszkają zwierzęta.

 1. Polskie zwierzęta

Parki narodowe” - rozmowa na temat parków narodowych i zwierząt znajdujących się pod ochroną. Co się kojarzy dzieciom ze słowem „park”. Czym jest park narodowy? Czy biliście w jakimś parku narodowym? Po co tworzy się parki narodowe? Jakie zwierzęta w Polsce są pod ochroną i dlaczego?

http://zpppn.pl/parki-narodowe

 

Piktogramowych kodeks” - rozmowa na temat zachowania się w parkach narodowych. Rozpoznawanie logo największych polskich parków narodowych – przydzielenie do nich odpowiednich zdjęć zwierząt, umieszczenie piktogramów w odpowiednich miejscach na mapie. Tworzenie z dziećmi piktogramowego kodeksu: Jak zachowywać się w parkach narodowych? Czego nie wolno robić?

 

Blok zajęć o emocjach – zazdrość. „Poniedziałkowe opowieści” Dominiki Niemiec

Poniedziałek w przedszkolu to wyjątkowy dzień dla grupy pszczółek. Zawsze po śniadaniu, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć, gdy wszyscy już siedzą ma dywanie, pani Ewelina zadaje to samo
pytanie, które wywołuje falę poniedziałkowych opowieści:
– Co robiliście w miniony weekend?
Wszyscy są chętni do opowiadania historii: o gościach, którzy pojawili się w ich domu; o zabawach z mamą i tatą; o pieczeniu ciastek z babcią; o oglądaniu bajek; o spacerach i przejażdżkach na
rowerze; o pływaniu na basenie i o weekendowych wycieczkach. Te historie o wycieczkach Kasia lubi najbardziej i zawsze czeka, aż któreś z dzieci zacznie opowiadać – „Proszę pani, a ja byłem w niedzielę…”. Tak te opowieści są dla niej zdecydowanie najciekawsze. Przedszkolaki opowiadały już wiele historii o wycieczkach. Kiedyś Ola pojechała z mamą do Warszawy i z wypiekami na twarzy opowiadała dzieciom o planetarium, które mieści się w warszawskim Pałacu Kultury. Antek nie mniej przeżywał spotkanie ze smokiem wawelskim, a bliźnięta Jaś i Staś niedawno miały okazję
uczestniczyć z rodzicami w spływie kajakowym – to dopiero była mokra historia. Ale dziś najbardziej rozentuzjazmowana była Anielka.
– Proszę pani, czy ja mogę opowiedzieć o swoim weekendzie?
– Oczywiście, Anielko, zamieniamy się w słuch.
– Przez kilka dni nie było mnie w przedszkolu, bo pojechałam z mamą do mojej cioci, do Wrocławia.
Kasia uśmiechnęła się do siebie. Już wiedziała, że zaczyna się historia z kategorii jej ulubionych,
historia o wycieczce.
– I co tam ciekawego widziałaś? – z zaciekawieniem zapytał Olek.
– Byłyśmy w sobotę w prawdziwym zoo! Oglądałam tam małpy i żyrafy, i takie śmieszne leniwe
leniwce. I zwiedzałyśmy z mamą afryka…, afryka…, afrykarium, w którym było strasznie gorąco.
I były tam latające papugi, i jedna nawet przeleciała mi nad głową. – Anielka wyrzucała z siebie kolejne informacje z szybkością mknącej po torze wyścigówki, tyle miała do powiedzenia o zoo.
Nagle Kasia nieco posmutniała, poczuła coś dziwnego. Ona zawsze marzyła o wycieczce do zoo.
Nie umknęło to uwadze pani Eweliny. Dzieci skończyły swoje opowieści i zabrały się do pracy. Po
wysłuchaniu przygotowanego przez panią wiersza o żyrafie oraz wykonaniu zadania w książeczkach wszyscy zabrali się w najlepsze do zabawy. Pani cały czas obserwowała Kasię, która od czasu porannej opowieści Anielki była wyraźnie nieswoja. Pani podeszła do Kasi, która ukryła się w kąciku czytelniczym i właśnie przeglądała swoją ulubioną książeczkę.
– Kasiu, powiedz mi, co się dzieje? Czyżbyś miała zły humor?
– Nic takiego. Jestem chyba zazdrosna, a wiem, że to niezbyt dobrze.
– Zazdrosna, ale o co?
– Bo, Anielka była w zoo, a ja zawsze o tym marzyłam. I ona nawet widziała moje ukochane
małpki, o… takie jak te – powiedziała Kasia z wyrzutem i smutkiem, wskazując na obrazki w książce.
Pani spojrzała na Kasię z czułością.
– Rozumiem już. Ale wiesz, zazdrość to całkiem normalne uczucie i wcale nie musi być złe. Pod
warunkiem, że nie trwa zbyt długo i się go w sobie nie pielęgnuje. Być może twoje marzenie jeszcze się spełni, a na razie mam dla ciebie pewną propozycję.
– Jaką? – zainteresowała się Kasia.
Wtedy pani zawołała Anielkę, a potem długo, długo szeptała coś do ucha obu dziewczynkom.
Dzień mijał, a po obiedzie pani Ewelina zapowiedziała dzieciom niespodziankę. Zaprosiła
wszystkich do obejrzenia filmu o zoo, a Anielka i Kasia zostały prelegentkami. Pani w odpowiednich momentach zatrzymywała film, a dziewczynki opowiadały dzieciom o zwierzętach, które mieszkają w zoo. Anielka podzieliła się wszystkimi informacjami, które pamiętała z wycieczki do Wrocławia, a Kasia błyszczała znajomością wielu szczegółów z życia zwierząt, które znała z filmów przyrodniczych oglądanych codziennie w domu. Po ciekawym wystąpieniu dziewczynki zostały nagrodzone przez resztę dzieci gromkimi brawami.
Po zazdrości, którą wcześniej czuła Kasia, nie było już śladu. A w dodatku pani Ewelina powiedziała, że postara się namówić panią dyrektor, by na kolejną wycieczkę przedszkolaki mogły pojechać właśnie do zoo.

 

Zazdrość” - rozmowa z dziećmi o uczuciu zazdrości. Co to znaczy „czuć zazdrość?” Czy jest to miłe uczucie? O co można być zazdrosnym? Czy to źle, że się tak czujemy? Czy czuliście kiedyś zazdrość? W jakiej sytuacji?

 

 1. Łańcuch pokarmowy i zwierzęta aktywne nocą

 

Łańcuch pokarmowy” - dzieci dowiadują się czym jest łańcuch pokarmowy i dlaczego tak się nazywa. https://www.youtube.com/watch?v=RAdtFTxhI5I

 

Wilki” - rodzice pytają dzieci: Pamiętacie zwierzęta, które wystąpiło w baśni „Czerwony Kapturek”? Czy wilk naprawdę mógł połknąć człowieka? Co jada wilk? Jak zachowywać się w lesie? Co robić na wypadek kontaktu z nieznanym zwierzęciem? Jak inne groźne zwierzęta oprócz wilka można spotkać w lesie?

 

Zwierzęta aktywne nocą” - Czy wszystkie zwierzęta są aktywne nocą? Jakie znacie zwierzęta aktywne nocą nocą? Próba narysowania zwierząt aktywnych nocą.

 

Nietoperze wśród gałęzi” - zabawa plastyczna doskonaląca sprawność manualną. Dzieci przyklejają na czarnej kartce papieru patyki i gałązki drzew, tak by stworzyć las. Doklejają księżyc wycięty z żółtego papieru. Z białego i czarnego papieru tworzą oczy i przyklejają kilka par wśród gałęzi. Rodzic pyta jakie zwierzęta mogły się skryć na obrazku?

 

Nocne zwierzęta – bajka- https://www.youtube.com/watch?v=Gim2ZfIJ97U

 

JĘZYK ANGIELSKI

 

 • utrwal słownictwo związane ze zwierzętami

https://www.youtube.com/watch?v=KQt3jVyME-k

https://www.youtube.com/watch?v=bV8MSaYlSbc&t=42s

 • zaśpiewaj i zatańcz

https://www.youtube.com/watch?v=GoSq-yZcJ-4

https://www.youtube.com/watch?v=OwRmivbNgQk

 • sprawdź ile już potrafisz

https://learningapps.org/display?v=peb0qbk4k20

https://learningapps.org/display?v=pcmog8i6320

 

 

Drodzy rodzice, kochane dzieci. W tym tygodniu porozmawiamy o dzieciach. Kiedy obchodzą swoje święto, o dzieciach z różnych stron świata ,o ich wyglądzie, strojach  oraz o tym, że nie wszystkie dzieci na świecie obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca. O tym, że mieszkając w odległych krajach, podobnie się bawią i spędzają wolny czas. Dzieci poznają swoje prawa.

Krąg tematyczny: Dzień Dziecka

 1. 1.      Mój Dzień Dziecka.

Rodzic wskazuje w kalendarzu datę 1 czerwca. Zadaje pytanie: Kto obchodzi w tym dniu swoje święto?. Rozmowa z dziećmi na temat ich wymarzonego Dnia Dziecka

,,Dzieci na Ziemi’’ wiersz Agaty  Widzowskiej

Na kuli ziemskiej bawią się dzieci

cieplutkie słonko dla nich wciąż świeci,

a księżyc mruga oczkiem na niebie

do wszystkich ludzi, również do ciebie.

Zulu z Afryki chodzi po drzewach,

a Chinka Inka jak ptaszek śpiewa

Eskimos Bubu gra w piłkę z foką,

na słoniu jeździ Hindus Namoko

Dzieci się różnią kolorem skóry,

jednak są dumne ze swej kultury

i choć w dziwacznych mówią językach,

pragną się bawić, tańczyć i brykać!

Inka i Zulu, Bubu, Namoko –

chcą być kochane, śmiać się szeroko,

jeść smakołyki, dbać o zwierzęta,

a zamiast wojen mieć tylko święta!

Niech wam się spełnią wszystkie marzenia –

tak, robiąc obrót, powiada Ziemia.

Rozmowa kierowana na podstawie wiersza. Rodzic zadaje dzieciom pytania.

− O jakim święcie była mowa?

− Jakie są dzieci na całym świecie? 

− Co to znaczy, że dzieci na całym świecie są takie same?

− Co najbardziej lubią robić dzieci? 

− Jakie imiona miały dzieci z wiersza?

,, Dzień Dziecka na świecie’’- omówienie sposobów obchodzenia Dnia Dziecka na świecie. Rodzic wyjaśnia dzieciom, że nie wszystkie dzieci na świecie obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca.

Polska: 1 czerwca- bardzo często lekcje i zajęcia są odwołane, w placówkach organizuje się pikniki i festyny, dzieci dostają drobne prezenty i łakocie.

Turcja: 23 kwietnia- Dzień Dziecka przypada tu tego samego dnia co Święto Niepodległości. W tym dniu dzieci odbywają wycieczki do tureckiego parlamentu.

Francja i Włochy: 6 stycznia- święto rodzinne, wspólna kolacja z rodziną, spożywanie ciasta z wróżbą. Dzieci otrzymują koronę króla i królowej.

Meksyk: 30 kwietnia- Dzień Małych Maluchów obchodzony podczas Bożego Ciała. Dzieci biorą udział procesji, w festynach, rozbijają pinia tę- kulę wypełnioną słodyczami i zabawkami.

Rodzic prosi dzieci o uporządkowanie dat. Pyta, które dzieci będą obchodzić Dzień Dziecka jako pierwsze? Dzieci przypominają sobie nazwy miesięcy i dni tygodnia.

,,Jesteśmy dziećmi’’- piosenka. Spróbujcie kochani nauczyć się słów piosenki

Czy jesteś z Afryki,

 Czy też z Ameryki,

Nie jest ważne gdzie mieszkamy,

Bo jesteśmy tacy sami.

ref. Jesteśmy dziećmi!  Chcemy miłości! 

Jesteśmy dziećmi!  Chcemy radości!

Chcemy by często tulono nas

I żeby miło płynął nam czas.

Czy mówisz po polsku,

 Czy też po japońsku,

Wszyscy dobrze rozumiemy,

Czego tak naprawdę chcemy.

ref. Jesteśmy dziećmi…

https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ

,,Dzieci w trudnej sytuacji’’- rozmowa o dzieciach na świecie będących w trudnej sytuacji, uwrażliwianie na losy innych. Rodzic pokazuje dzieciom zdjęcia smutnego i uśmiechniętego dziecka. Pyta: Dlaczego nie wszystkie dzieci na świecie są szczęśliwe w dniu Dziecka? Co może powodować taki stan? Rozmowa o dzieciach biednych, samotnych, pracujących itp.

,,Dzień Dziecka’’- zabawa z tekstem (masażyk) J.Myślińska, I. Mojsak

Gdy Dnia Dziecka przyjdzie pora- rysujemy uśmiech na plecach dziecka        

To wyjmuje chętnie z wora- uciskamy palcami plecy dziecka, jakby wykładali prezenty

Szybkie auta wyścigowe- przesuwamy dłonią szybko po plecach dziecka

Karuzele całkiem nowe- pięścią po plecach rysujemy koła

Zestaw pędzelków do malowania- machamy dłonią po plecach dziecka jak pędzlem                 

I kokardy do włosów wiązania- rysujemy piąstką kokardę do włosów

Duże pudło klocków Lego- rysujemy palcem małe kwadraciki

Byś mógł  bawić się z kolegą- chodzimy po plecach dwoma palcami obu rąk

Pokoloruj poniższy obrazek.

https://www.e-kolorowanki.eu/kartki-okolicznosciowe/laurka-dzien-dziecka-kolorowanka/

 1. 2.      Marzenia- wiersz Hanny Niewiadomskiej

Dzieci lubią mieć marzenia,
Chcą, by były do spełnienia.
Każde w głowie ma guziczek,
Taki mały żółty pstryczek,
Co im świat piękniejszym czyni,
Od Krakowa aż do Gdyni.

Krzysio chciałby być pilotem.
Pstryk – już lata samolotem.
Ewa chce lekarzem zostać.
Pstryk – już w białym kitlu postać.
Kosmonautą chce być Jurek.
Pstryk – i pędzi w kosmos, w górę.

Lecz są również takie dzieci,
Którym słońce słabiej świeci.
Jacek, co ma chorą nogę,
Chciałby dosiąść hulajnogę.
Julia, która słuch ma słaby,
Chce usłyszeć szelest trawy.
Ale wszystkie ich marzenia,
Są z tym pstryczkiem do spełnienia.
No, więc śmiało, przekręć pstryczek,
A nuż właśnie dziś guziczek
W świat twych marzeń cię zabierze
– Będziesz zdrowy bohaterze!

 Po wysłuchaniu wiersza rodzic zadaje dzieciom pytania:

- O czy jest wiersz?,  Jakie marzenia mają dzieci?, A jakie są Twoje marzenia?

,,Pomysłowy Dobromir Skrzydlate marzenia”- bajka

https://www.youtube.com/watch?v=fl5efD7bzUA

Po obejrzeniu bajki odpowiedz na pytanie: O czym marzył Dobromil?

„Mam marzenia”- piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=uMRRK73w8M8

 ,, Moje marzenia’’ praca plastyczna. Dzieci rysują to, o czym marzą.

 1. 3.      Wszystkie dzieci nasze są

,, Co mam podobnego?’’- rozmowa na temat podobieństw i różnic pomiędzy dziećmi na świecie. Zabawa szukanie podobieństw w wyglądzie zewnętrznym osób siedzących obok. Dzieci siedzą na dywanie i  uważnie przyglądają się osobie siedzącej obok. Odnajdują w jej wyglądzie trzy elementy, które mają podobne (mogą być to także elementy ubrania).

,, Inni, a jednak tacy sami’’- eksperyment z jajkiem. Rodzic pokazuje dzieciom kurze jajka o różnych kolorach skorupki. Pyta dzieci: Co kryje się w jajku?, Czy mimo różnego wyglądu zewnętrznego w środku jajka są podobne?. Dzieci wypowiadają się na tematy. Rodzic i dzieci rozbijają jajka- odkrywają, że każde w środku ma to samo: białko i żółtko. Rodzic odnosi się do zewnętrznego wyglądu ludzi- mimo różnic w wyglądzie wszystkie dzieci są podobne.

,,Wszystkie dzieci nasze są’’- piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=d_vuxQ-9iVQ

,,Różnice’’- zabawa z piłką, szukanie wyrazów przeciwstawnych. Dzieci siedzą na dywanie rodzic rzuca piłkę i prosi o podanie przeciwieństwa do słowa, które wypowie.(np.: wysoki-niski, młody-stary, mały- duży, chudy- gruby).

 1. 4.      Dzieci z różnych stron świata

,,Dzieci świata’’- wiersz Wincenty Feber

W Afryce w szkole, na lekcji,

Śmiała się dzieci gromada,

Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,

Że gdzieś na świecie śnieg pada.

A jego rówieśnik, Eskimos,

Ten w szkole, w chłodnej Grenlandii,

Nie uwierzył, że są na świecie

gorące pustynie i palmy.

Afryki, ani Grenlandii

my także jak dotąd nie znamy,

a jednak wierzymy w lodowce,

w gorące pustynie, w banany.

I dzieciom z całego świata

chcemy ręce uścisnąć mocno

i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,

jak i z nas samych wyrosną.

Rozmowa na temat wiersza. Rodzic pyta: Z jakich stron świata pochodziły dzieci z wiersza?  Z czego śmiały się afrykańskie dzieci? W co nie uwierzyli Eskimosowi? Co łączy wszystkie dzieci na świecie?

 

,,Co lubią dzieci”?

Co lubią dzieci?
słońce – gdy świeci,
deszcz – kiedy pada,
wiatr – kiedy gada,
mróz – kiedy szczypie,
śnieg – kiedy sypie…
Każdą pogodę
z upałem, chłodem,
o każdej porze…
Byle na dworze

Rodzic zadaje dzieciom pytania: Co lubią dzieci?, Co Ty lubisz?, Jaką zabawę  lubisz najbardziej?,

,, Moja ulubiona zabawa’’- dzieci zapraszają  mamę, tatę lub rodzeństwo do ulubionej zabawy wymyślonej przez siebie.

 

,,Dzieci’’- piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=p8Pw2N5pwQ8

,,Dzieci i ich domki’’- połącz dzieci z ich domkami

http://zanotowane.pl/725/261/dzieci_i_ich_domy_id_27576411.jpg

 ,,Jesteśmy dziećmi świata’’- bajka

https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0

,,Dzieci na świecie’’- Zabawa naśladowcza

Rodzic włącza piosenkę „Dzieci”, zadaniem dzieci  jest poruszanie się w jej rytm – na przerwie w muzyce witają się ze sobą:

 • jak Japonka poprzez złożenie rąk i ukłon
 • jak Eskimos-noskami
 • jak Afrykanin poprzez klaskanie i podskakiwanie
 • jak Indianin poprzez przyłożenie ręki do serca i odchylenie jej zataczając koło i mówiąc „Wingapo”(łingapo)
 • jak polski przedszkolak poprzez przybicie piątki itp.

,,Indiański taniec’’

https://www.youtube.com/watch?v=ZKslipdC-sY

Ułóż puzzle

 https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/ludzie/160763-dzieci-%C5%9Bwiata

,,Pióropusz indiański”- praca plastyczna.

https://www.youtube.com/watch?v=q0ErTQj7J7Y

 1. 5.      Prawa dziecka 

,,UNICEF’’- zapoznanie dzieci z logo i działalnością UNICEF-u oraz sposobami                                                                                            wspierania tej organizacji. Rozmowa na temat praw i obowiązków. Zapoznanie dzieci z prawami dziecka. Rodzic pokazuje logo UNICEFU. Pyta dzieci: Co przedstawiono na logotypie?, Czy wiecie, do jakiej organizacji należy to logo?, Czym się zajmuje  UNICEF?, Jak można wspierać tę organizację? Rodzic opowiada dzieciom o działalności UNICEF-u. Następnie przechodzi do rozmowy o prawach i obowiązkach. Pyta: Co to są prawa? Czym się różnią prawa od obowiązków?, Czy dzieci też mają  prawa i obowiązki? Jakie?

PRAWA DZIECKA:

- prawo do życia i tożsamości (posiadania imienia)

- prawo do informacji

- prawo do wychowania w rodzinie

- prawo do wyrażania własnych poglądów

- prawo do prywatności

- prawo do edukacji (nauki)

- prawo do godziwych warunków socjalnych

- prawo do odpoczynku, zabawy

- ochrona przed przemocą

- ochrona przed konfliktem

- ochrona w procesie karnym

- prawo do znajomości swoich praw i powoływanie się na nie.

Logo UNICEF

https://www.google.com/search?q=logo+UNICEF&tbm=isch&client=firefox-b-d&hl=pl&ved=2ahUKEwjx8vTXm97pAhWKnqQKHWwdDWkQBXoECAEQKA&biw=1663&bih=917

 

,,Co to za prawo?’’- kalambury. Rodzic lub dziecko pokazuje prawo, a inni próbują odgadnąć, co zobaczyły

Prezentacja prawa dziecka

https://www.youtube.com/watch?v=hbfLxqiefqw

,, Prawa dziecka’’- piosenka

 https://www.youtube.com/watch?v=Mudintn3BM4

 

 

JĘZYK ANGIELSKI

Przywitajmy się piosenką

https://www.youtube.com/watch?v=x23rTDl4AMs

Jaka jest pogoda?  Czy potrafisz ja opisać?

https://www.youtube.com/watch?v=r8h0TaaWKG4

Utrwal słownictwo związane z pogodą

https://www.youtube.com/watch?v=CXKj7bm4Ops

Sprawdź się!

https://learningapps.org/8845711

Dla dzieci umiejących czytać -

https://learningapps.org/9766526

 

 

 

Krąg tematyczny:  Moi rodzice i ja.

Kochani rodzice. Kolejny tydzień przed nami. Bardzo szczególny, bo będziemy w nim mówić właśnie o Was. 26 MAJA to szczególny dzień- DZIEŃ MAMY. Gdybyśmy byli w przedszkolu z pewnością otrzymalibyście piękne prezenty przygotowane w tajemnicy przed Wami. Niestety, musimy Was poprosić abyście w tym tygodniu założyli "czapki niewidki" i pomogli dzieciom przygotować laurki,  nauczyli krótkich wierszyków.

Dzień tygodnia 1

Temat dnia: Kocham moich rodziców.

1. Wykonanie laurki dla mamy . Propozycje w linku: https://www.youtube.com/watch?v=3a03HJs8J8w, https://www.youtube.com/watch?v=7YQIrWKufKE, https://www.youtube.com/watch?v=otjMhpZvKQ0,

2. Nauka wierszyka.

"Tak trudno mi wyrazić

to, co w sercu czuję,

więc powiem jedno słowo -

Kochana Mamo: DZIĘKUJĘ!"

2.  Zestaw zabaw ruchowych https://www.youtube.com/watch?v=4LOz6pDbbQ4

- Podczas ćwiczeń dzieci wykorzystują woreczki z ryżem bądź chustki papierowe, małe poduszki. Ćwiczą boso. Zajmują dowolne miejsca na dywanie. Przed każdym leży woreczek wypełniony grochem lub piaskiem. Woreczki to przeszkody.

- Rodzic układa wąską drogę z woreczków. Dzieci idą jedno za drugim, stawiając stopę przed stopą i starając się zachować równowagę.

- Stojąc w dowolnych miejscach podrzucają przed sobą woreczki starając się, by nie spadły na podłogę.

- Przechodzą do przysiadu. Kładą na głowę woreczki i powoli przechodzą do pozycji stojącej.

- Przechodzą do leżenia, starają się palcami stóp unieść woreczek do góry na zmianę raz jedną, raz drugą nogą.

2. Kiedy moja mama była mała. Oglądanie fotografii mamy kiedy była dzieckiem. Rozmowa na temat ulubionych zabaw mamy, miłych wspomnień, przygód.

3. Rozmowa na temat okazywania uczuć.

Oglądanie zdjęcia osób bliskich (mama, tata, brat, siostra, babcia, dziadek) oraz koleżanek, kolegów. Wyjaśnia dzieciom, że pewnym osobom (bliska rodzina) należy się miłość i szacunek. Natomiast kolegom, koleżankom, N.om okazujemy przyjaźń, sympatię. Wyjaśnienie dzieciom, że są to „dobre” uczucia, które płyną z serca.

4. Wiersz "Maj i nasze Mamy" Autor: Bożena Forma.

Jedzie, jedzie maj,

zieleni się gaj.

Mamy święto swoje mają,

dzieci kwiaty im wręczają.

 

Nazbierały je na łące,

wszystkie świeże i pachnące.

W sercach mają miłość wielką,

uczcić święto chcą piosenką.

 

Pełne ciepła i radości

już witają miłych gości.

I wołają do swych Mam:

Sto lat, sto lat żyjcie nam.

5. Taniec z mamą do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g

 

Dzień tygodnia: 2

Temat: Zawody naszych rodziców.

1. Życzenia dla mamy. Dziś dzieci wręczają laurką i mówią życzenia dla mam.

Dołączamy się do życzeń. Kochane mamy żyjcie 100 lat. Jesteście KOCHANE.

Mamo! Jesteś bombowa,

nawet gdy Cię boli głowa.

Więc dostaniesz dziś buziaka

od swojego dzieciaczka.

2. Taniec z mamą do ulubionych piosenek. https://www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g, https://www.youtube.com/watch?v=MeRTMshkHJs

2. Słuchanie wiersza i rozmowa na temat utworu Autor: Magdalena Frączczak 

Ogień! Pożar! Ale draka,

trzeba dzwonić po strażaka.

Katar, kaszel też się zdarza

wtedy idę do lekarza.

 

Aby uszyć suknię nową,

muszę spotkać się z krawcową.

Gdy zakupów kosz mam duży,

ekspedientka mnie obsłuży.

 

A gdy będę dom budować,

murarz musi podmurować.

Upiec chlebek na śniadanie -

to piekarza jest zadanie.

 

Pyszne zupy, smaczne dania -

to kucharza są zadania.

Każdy wiedzę zdobyć może -

nauczyciel w tym pomoże.

Wysiłek ludzi trzeba szanować,

my też będziemy kiedyś pracować.

- Rozmowa na temat wiersza, przykładowe pytania:

- O jakich zawodach jest mowa w wierszu?

- Jaki zawód wykonuje mama, tata, babcia, dziadek?

- Wyjaśnienie znaczenia wyrazu: zawód

3. Rozmowa na temat: Kim chciałbym zostać.

Dzieci wypowiadają się na temat tego, jaki zawód chciałyby wykonywać, gdy będą dorosłe. Starają się podać przyczynę wyboru.

4. Praca plastyczna "Portret mamy". Dziecko maluje farbami lub kredkami portret mamy.  Piosenka  "Portret mamy" https://www.youtube.com/watch?v=n14AtqPWlME

5.  Zabawy dowolne z mamami  wg pomysłów dzieci. Zachęcamy do wspólnej zabawy, spaceru, przygotowywania wspólnie dań.

 

Dzień tygodnia: 3

Temat: Jak spędzamy czas wolny z rodzicami?

1. Piosenka do podskoków https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w.

2.  Zabawa pantomimiczna: Jak spędzasz wolny czas?

Dzieci ruchem i gestem naśladują czynności jakie wykonują podczas spędzania wolnego czasu. Zachęcanie dzieci  do wypowiedzi na temat czynności, które pokazały gestem oraz form spędzania wolnego czasu z rodzicami.

2. Gimnastyka do piosenki "Hop, hop" https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ. Zabawy ze skakankami, próby skakania przez skakankę lub gumę.

1. Oglądanie albumów zdjęć , wspominanie co razem robiliście. Zadawanie dziecku pytań:

- Co lubisz robić z rodziną?

- Co chciałbyś robić z mamą, tatą, gdy nie idą do pracy?

3. "Spacer z rodziną" praca plastyczna.  Dziecko maluje kredkami siebie i rodziców np. na spacerze, wycieczce rowerowej".

4. Liczymy w zakresie 0-10. Dziecko wycina 10 pasków z kartki dowolnej szerokości i długości. Przelicza je, układa z nich różne obrazki np. parkingi dla aut, domek dla pieska itp.

 

Dzień tygodnia: 4

Temat: Bawimy się z rodzicami

1. Gimnastyka do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ

1. Zabawa logopedyczna Jaś i Małgosia – utrwalanie głoski ś.  Rodzic czyta dziecku tekst. Jego zadaniem jest klasnąć gdy usłyszy głoską "ś".

W uśpionym lesie Jaś i Małgosia

Śmiało wśród świerków szli.

Chatkę ujrzeli, a w niej światełko

O, ktoś na progu śpi.

Tatuś się martwi, mamusia płacze,

Zginęli w lesie siostra i brat,

A oni śladami Baby Jagi

Leśny witają świat.

2. Wysłuchanie  piosenki  "Moja wesoła rodzinka" : https://www.youtube.com/watch?v=9CAEhPUDlA4

2. Zabawa z mamą i tatą – wspólne zabawy z rodzicami, próba stworzenia rodzinnej powitanki np.

witają się paluszki – dziecko i osoba dorosła witają się paluszkami,

witają się dłonie – dziecko i osoba dorosła dotykają się dłońmi,

witają się łokcie – dziecko i osoba dorosła dotykają się łokciami,

witają się kolana – dziecko i osoba dorosła dotykają się kolanami,

witają się stopy – dziecko i osoba dorosła dotykają się stopami,

witają się plecy – dziecko i osoba dorosła dotykają się plecami.

4. Zabawa: Czy to dłonie mojej mamy?

Dzieci mają zasłonięte  oczy, zadaniem ich  jest rozpoznanie dłoni mamy taty lub innych domowników po dotyku.

5. Zabawa rysunkowa "Czyj to portret?"  Rodzic szkicuje ołówkiem członków rodziny. Dziecko odgaduje kto jest namalowany i koloruje postać. 8. Słodki poczęstunek

6. Zabawa: Ruchy naprzemienne z elementami ćwiczeń Dennisona.

W rytmie marsza dzieci na przemian dotykają na zmianę lewą ręką prawego kolana, następnie prawą ręką lewego kolana. W dalszym ciągu maszerują. Unoszą zgięte w kolanach nogi, dotykają na zmianę raz lewym raz prawym łokciem przeciwległego kolana. Równocześnie zgodnie z rytmem ćwiczenia rodzic recytuje wiersz:

Każdy może dziś spróbować

czy potrafi maszerować.

Trzymaj mocno swe kolana

to jest sztuka niesłychana.

Kolano, łokieć,

łokieć, kolano,

raz i dwa i znów tak samo.

Gimnastyka - rzecz wspaniała

więc do ćwiczeń bierz się zaraz.

 

Dzień tygodnia: 5

Temat: Jesteśmy dziećmi i też mamy swoje prawa.

1. Piosenka wprowadzająca do tematu "Jesteśmy dziećmi" https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ

2. Nauka wyliczanki. Dzieci wraz z rodzicami ilustrują ruchem tekst

Stoimy ramię przy ramieniu (stoimy obok siebie)

Możemy być wielcy w oka mgnieniu (unosimy w górę ręce)

Możemy być całkiem mali (kucamy)

Lecz nigdy nie będziemy sami! (przytulamy się).

3. Oglądanie ilustracji, filmiku  przedstawiających dzieci z różnych stron świata. https://www.youtube.com/watch?v=Y_kIVuTfVk4.

4. Słuchanie wiersza "O prawach dziecka" M. Brykczyńskiego

Niech się wreszcie każdy dowie

I rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek,

Tyle, że jeszcze mały.

Dlatego ludzie uczeni,

Którym za to należą się brawa,

Chcąc wielu dzieci los odmienić,

Stworzyli dla Was mądre prawa.

Więc je na co dzień i od święta

Spróbujcie dobrze zapamiętać:

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,

I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,

Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu w wiersze poukładały

Prawa dla dzieci na całym świecie,

Byście w potrzebie z nich korzystały

Najlepiej, jak umiecie.

Zwrócenie uwag dzieci na prawa dziecka jakie przedstawione są w wierszu.

- Rozmowa na temat wiersza, przykładowe pytania:

- Kto ma swoje prawa?

- Jakie prawa mają dzieci?

- Czy potrzebne są prawa dla dzieci?

- Jakie prawo jest według Ciebie najważniejsze?

5. Praca plastyczno-techniczna. Stworzenie gry memory. Dziecko wycina 14 kwadratów, maluje na nich emocje przedstawiające uczucia: śmiech, radość, złość, zdziwienie, miłość, strach, płacz- każdy po dwa razy. Kiedy gra zostanie ukończona gramy według tradycyjnych zasad gry memory, czyli należy odnaleźć dwa pasujące do siebie obrazki.

JĘZYK ANGIELSKI

Przypomnij sobie nazwy członków rodziny

https://www.youtube.com/watch?v=VvrG4JguNQk

https://www.youtube.com/watch?v=FHaObkHEkHQ

Zatańcz wspólnie z mamą

https://www.youtube.com/watch?v=RQ-h6WCVm6Q

Zaśpiewaj swojej mamie piosenkę

https://www.youtube.com/watch?v=A014gTIAeng

Zagraj i sprawdź ile już potrafisz

https://learningapps.org/11757376

https://learningapps.org/1770962

 

 


Drodzy rodzice, kochane dzieci. W tym tygodniu porozmawiamy o emocjach- jest to trudny, ale niezwykle ważny temat dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci. Dzieci nauczą się rozróżniać emocje własne, ale także innych za pomocą mimiki i gestów. Wykonają  kilka prac plastycznych i nauczą się kilka piosenek.

 

Krąg tematyczny: Wrażenia i uczucia

 1. 1.      Emocje- co to takiego? Rodzic zadaje dzieciom pytania; Czym są  emocje?, Jakie emocje znacie?.  Na kartce zapisuje wszystkie nazwy emocji podane przez dzieci. Czyta wyrazy, a dzieci powtarzają.

 

,,Jak się dzisiaj czujesz?- zabawa. Dzieci za pomocą mimiki pokazują własne emocje. Następnie opisują, jak się ona objawia (np. radość: uśmiech, podniesione kąciki ust, dołeczki w policzkach; gniew: zmarszczone czoło i brwi, zaciśnięte usta itd.) .

 ,,Sygnalizator emocji’’- praca plastyczna. Rodzic razem z dzieckiem robią sygnalizator emocji. Z kolorowych kartek papieru wycinają koła i rysują na nich buźki. Żółty kolor- buźka uśmiechnięta, czerwony- buźka smutna, zielony- buźka zła. Następnie przyklejają buźki na czarnym pasku. Każdego dnia dzieci wraz z rodzicami przypinają spinacze przy buźkach określających ich nastrój. Udanej zabawy!

,,Nie chce cię, nie chce cię, nie chcę cię znać’’-  zabawa muzyczno-ruchowa

https://www.youtube.com/watch?v=OBr6_9iSe5M

 1. 2.      Jakie emocje przeżywają przedszkolaki?

,,Zły humorek’’- wiersz Doroty Gellner

Jestem dzisiaj zła jak osa!
Złość mam w oczach i we włosach!
Złość wyłazi mi uszami i rozmawiać nie chcę z wami!
A dlaczego?
Nie wiem sama.
Nie wie tata, nie wie mama...
tupię nogą, drzwiami trzaskam
i pod włos kocura głaskam.
Jak tupnęłam lewą nogą nadepnęłam psu na ogon.
Nawet go nie przeprosiłam
– taka zła okropnie byłam. ZŁOŚĆ
Mysz wyjrzała z nory:
- Co to za humory? ZDZIWIENIE
Zawołałam: - Moja sprawa! Jesteś zbyt ciekawa.
Potrąciłam stół i krzesło,
co mam zrobić, by mi przeszło?!
Wyszłam z domu na podwórze,
wpakowałam się w kałużę.
Widać, że mi złość nie służy, skoro wpadłam do kałuży.
Siedzę w błocie, patrzę wkoło,
wcale nie jest mi wesoło... SMUTEK
Nagle co to?
Ktoś przystaje. Patrzcie! Rękę mi podaje!
To ktoś mały, tam ktoś duży – wyciągają mnie z kałuży.
Przyszedł pies i siadł koło mnie,
kocur się przytulił do mnie,
mysz podała mi chusteczkę:
- pobrudziłaś się troszeczkę!
Widzę, że się pobrudziłam, ale za to złość zgubiłam,
pewnie w błocie gdzieś została,
NIE BĘDĘ JEJ SZUKAŁA! RADOŚĆ
Po  przeczytaniu wiersza rodzic zadaje dzieciom pytania.

Co czuła dziewczynka?, Z jakiego powodu czuła gniew?, Jak się zachowywała?, Co znaczy być złym, a co złościć się\ być zezłoszczonym? Czy to oznacza to samo?


Podróż po „Zaczarowanej krainie- zabawa muzyczno-ruchowa. W pokoju rodzic umieszcza stacje: RADOŚĆ, SMUTEK, ZŁOŚĆ.  Rodzic jest maszynistą, włącza muzyk prowadzi dzieci poprzez krainy uczuć, w każdej krainie odwraca obrazek i dzieci odgadują jaka to kraina.
Wsiadamy do pociągu, jedziemy do KRAINY ZŁOŚCI – dotarliśmy, ludzie w tej krainie tupią nogami, obrażają się, zaciskają pięści. Często się kłócą, nie potrafią się razem bawić, mają groźne miny (uczestnicy ilustrują ruchem, ciałem, gestem emocję do melodii).
Wsiadamy do pociągu, jedziemy do KRAINY SMUTKU – dotarliśmy, ludzie w tej krainie stale chodzą smutni, nic im się nie chce robić, siedzą, leżą.... (uczestnicy ilustrują ruchem, ciałem, gestem emocję do melodii).
Wszyscy docierają do KRAINY RADOŚCI. Jest tutaj wesoło, ludzie w tej krainie się uśmiechają świeci słońce, jest kolorowa (uczestnicy ilustrują ruchem, ciałem, gestem emocję do melodii).
W której krainie czuliście się najlepiej? Dlaczego?- swobodne wypowiedzi dzieci.

Piosenka ,,Kiedy jesteś szczęśliwy’’

 https://www.youtube.com/watch?v=WeRYx4rZRSc

 

1. Kiedy jesteś szczęśliwy,
Podnieś ręce do góry
I wysoko jak możesz,
Skacz pod chmury.

Ref. Wysoko hyc, hyc, hyc,
Do góry hyc, hyc, hyc.
I wyżej hyc, hyc, hyc,
Pod chmury hyc.

2. Kiedy coś nie wychodzi,
To do tego masz nogę,
By czasami nią tupnąć,
O podłogę.

Ref. I nogą tup, tup, tup,
W podłogę tup, tup, tup,
I mocniej tup, tup, tup,
Swą nogą tup.

3. Kiedy jest Ci wesoło,
I od śmiechu brzuch boli,
Wszystkim pokaż swą radość,
Klaszcz do woli.

Ref. I głośno klap, klap, klap,
Wesoło klap, klap, klap,
Do woli klap, klap, klap,
I jeszcze klap. (2x)

 

,,Gniotek na zły humorek’’. Filmik

 

https://www.youtube.com/watch?v=2Asv1QetBms

 

 1. 3.      Skąd się biorą łzy?

Bajka o smutku Aleksandra Hulewska

 „Po piaszczystej drodze szła drobna staruszka. Mimo sędziwego wieku poruszała się tanecznym krokiem i uśmiechała jak młoda, szczęśliwa dziewczyna. W pewnym momencie dostrzegła na drodze niewyraźną postać. Zatrzymała się przy niej.

- Kim jesteś? – spytała przechodnia.

- Mam na imię Smutek – ten odparł ponuro.

- Smutek! – kobieta ucieszyła się. – Ja przecież bardzo dobrze cię znam! Nie jeden raz towarzyszyłeś mi w mojej podroży – usiadła obok. – Ale powiedz, dlaczego jesteś taki markotny? Co się stało?

- Ach... wiesz... – Smutek westchnął głęboko – smucę się, bo nikt mnie nie lubi. Zostałem stworzony do tego, by raz na jakiś czas towarzyszyć ludziom w ich wędrówce. Jednak gdy tylko do nich podchodzę, oni wzdrygają się z obrzydzeniem. Mają mnóstwo sposobów na przepędzenie mnie. Mówią na przykład: „Tralalala, życie jest wesołe, trzeba się śmiać”. I śmieją się na siłę. Albo mówią: „Smutek jest dla słabeuszy. Mnie nie wolno się mazać”. I zaciskają zęby wracając do działania. Nikt nie chce być ze mną blisko.

- O tak. – potwierdziła kobieta – Często widuję takich ludzi.

Słysząc to Smutek jeszcze bardziej się zasępił:

- A ja przecież jestem po to, by ułatwić człowiekowi spotkanie z samym sobą. Pomagam mu zbudować bezpieczne gniazdko, w którym może wyleczyć rany i wypłakać wszystkie swoje łzy. Wtedy przychodzi ulga i prawdziwa radość. Wraca spokój, harmonia i pogoda ducha. Wraca szczęście. Jednak ludzie tego nie rozumieją i wciąż przede mną uciekają. – zapłakał.

- Płacz, płacz Smutku – staruszka wyszeptała z czułością i objęła Smutek serdecznie. – Jeśli się teraz wypłaczesz, uspokoisz i chwilę odetchniesz, nabierzesz sił do dalszej drogi.

Smutek szlochał jeszcze przez jakiś czas, a kiedy się uspokoił, kobieta dodała:

- Posłuchaj mnie teraz, bo chcę powiedzieć ci coś bardzo ważnego. Nie powinieneś dłużej podróżować sam. Dlatego postanowiłam, że będę ci towarzyszyć. Wędrując razem ze mną poradzisz sobie z niemocą, zniechęceniem i rozpaczą. Już nigdy cię nie pokonają. 

Na te słowa smutek wyprostował się i spojrzał zdumiony na swoją nową przyjaciółkę:

- Powiedz, proszę, powiedz mi... kim ty właściwie jesteś?

Staruszka uśmiechnęła się do niego szeroko, a jej oczy rozbłysły młodzieńczym blaskiem:

- Mam na imię Nadzieja”.

Po przeczytaniu opowiadania rodzic zadaje dzieciom pytania np.: Kogo na swojej drodze spotkała staruszka?, Dlaczego smutek był markotny?, Co powiedziała i co zrobiła staruszka smutkowi?, Co postanowiła staruszka?, Kim była staruszka?

,,Łzy’’- swobodne wypowiedzi dzieci na temat tego, po co są łzy i skąd się biorą.

Łzy traktujemy jako oznakę emocji – pozwalają wyrazić smutek lub radość. Mogą pojawiać się również jako reakcja obronna organizmu. Warto jednak wiedzieć, że pełnią one bardzo ważną funkcję ochronną dla oka. Łzy to substancja nawilżająca, oczyszczająca, zabezpieczająca (przed zarazkami) powierzchnię rogówki i spojówki oka. Składa się głównie z wody, niewielkiej ilości soli (chlorku sodu) oraz białek, w tym substancji bakteriobójczych (lizozym, defensyny). Przezroczysta ciecz łzowa produkowana jest przez gruczoły łzowe. Rozprowadzanie jej odbywa się podczas mrugania powiekami. Występujący w normalnych warunkach nadmiar cieczy łzowej w sposób niezauważalny doprowadzany jest do jamy nosowej kanalikami łzowymi w powiekach.

,,Gdy mi smutno, gdy mi źle’’- giełda pomysłów. Dzieci  dzielą się pomysłami, co można zrobić, gdy jest się smutnym.

 1. 4.      Jak radzić sobie z emocjami?

,,Strach ma wielkie oczy’’- rozmowa i próba  wyjaśnienia, co oznacza to powiedzenie.            ( Powiedzenie  to mówi nam, że to czego się boimy jest najczęściej wyolbrzymiane przez nas samych i że pewne rzeczy nie są tak straszne jak nam się wydaje).

Czarna Jama- wiersz  Joanna Papuzińska

Nie wie tata ani mama,

że jest w domu czarna jama...

Czarna, czarna, czarna dziura

bardzo

straszna i ponura.

Gdy w pokoju jestem sam

lub gdy w nocy się obudzę,

to się boję spojrzeć tam.

tam jest chyba mokro, ślisko,

jakby przeszło ślimaczysko...

Musi żyć tam wstrętne zwierzę,

co ma skołtunione pierze,

i do łóżka mi się wepchnie!

To jest gęba rozdziawiona,

wilczym zębem obrębiona,

coś w niej skrzeknie, chrypnie, wrzaśnie

i ta gęba się zatrzaśnie...

Łaaa!

Ojej tato, ojej mamo,

uratujcie mnie przed jamą!

Nie zamykaj, mamo, drzwi,

bo jest bardzo straszno mi.

A w dodatku

w tamtej jamie

coś tak jakby mruga na mnie,

że mam przyjść...

Może tkwi tam mała bieda,

która rady sobie nie da?

Którą trzeba poratować?

Może leżą skarby skrzacie?

Więc podczołgam się jak kot.

Ja – odważny, ja – zuchwalec

wetknę w jamę jeden palec.

I wetknąłem aż po gardło,

ale nic mnie nie pożarło.

Więc za palcem wlazłem cały.

Wlazłem cały!

No i już.

Jaki tu mięciutki kurz.

Chyba będę miał tu dom.

Chyba to jest pyszna nora,

nie za duża, lecz dość spora.

Latareczkę małą mam.

Nie ma w domu

żadnych jam!

Po przeczytaniu wiersza rodzic zadaje pytania: Co czuł chłopiec i dlaczego? Czego się bał?, O co prosił rodziców?, Jak się zakończył wiersz?, Dlaczego boimy się ciemności?.

 1. 5.      Wczuwamy się w emocje innych

 ,, Co czuł bohater’’- określanie uczuć bohaterów bajek znanych dzieciom. Rodzic wybiera kilku bohaterów z różnych bajek, przypomina sytuacje, w których znalazł się dany bohater, i pyta, co mógł wtedy czuć. Wcześniej rodzic w czterech rogach pokoju umieszcza kartki z nazwami emocji lub  symbolizującymi je emotikonami. Rodzic pyta np.: Co czuły trzy świnki, gdy wilk dmuchał na ich domek?, Co czuli Jaś i Małgosia, kiedy zobaczyli w lesie chatkę z piernika?, Co czuł Kopciuszek, kiedy nie mógł iść na bal?, Co czuła macocha, gdy dowiedziała się, że nie jest najpiękniejszą kobietą na świecie?.

,,Empatia’’- wyjaśnienie pojęcia. Dzieci próbują wyjaśnić, co to słowo oznacza.

( empatia to umiejętność zauważenia, rozpoznania i współodczuwania emocji drugiej osoby, np.: jest nam smutno, bo komuś przydarzyło się coś smutnego).

,, Jak mogę pomóc?’’- zabawa dydaktyczna, rozbudzanie empatii. Rodzić mówi dzieciom: Co można powiedzieć osobie, która…..?np;

- zgubiła lalkę, samochód

- płacze, bo tęskni za mamą

- boi się wystąpić w przedstawieniu

- złości się, bo nie udał jej się rysunek.

,, Buźki z papierowych talerzyków’’- praca plastyczna. Dzieci malują na żółto talerzyki. Następnie ( po wyschnięciu) rozcinają  je na pół. Na każdej połówce mazakami rysują buzie przedstawiające emocje wraz z charakterystycznymi elementami, po których można rozpoznać emocje (radość, smutek, złość, strach itd.).Za pomocą taśmy dwustronnej  przymocowują patyczek\ szpatułkę do talerzyka.

,,Dwóm tańczyć się zachciało’’- zabawa muzyczno-ruchowa.

https://www.youtube.com/watch?v=RjNQT1KWtkE

Bajka o emocjach

https://www.youtube.com/watch?v=TcLK9ZBUsDs

 

JĘZYK ANGIELSKI

W tym tygodniu przypomnij sobie nazwy uczuć

 • Postaraj się zaśpiewać piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=l4WNrvVjiTw

https://www.youtube.com/watch?v=eMOnyPxE_w8

 • Utrwal słownictwo

https://www.youtube.com/watch?v=zEk48QQSPo4

https://www.youtube.com/watch?v=o5jZIswSfSE

 • Obejrzyj film

https://www.youtube.com/watch?v=5su1M6NdG-I

 • Sprawdź ile już wiesz 

https://learningapps.org/display?v=pa7hhhzjc20

https://learningapps.org/display?v=pv6xz7zjt20

 

Miłej zabawy!!!

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu podróżujemy po krainie muzyki. Nie od dziś wiadomo, że dzieci bardzo lubią muzykę i zabawy z nią związane – śpiewanie, taniec i grę na instrumentach. Poznamy instrumenty i różne gatunki muzyczne.

 

W krainie muzyki

 

 1. Instrumenty dawniej i dziś

 

http://www.muzykotekaszkolna.pl/multimedia/filmy-o-instrumentach/

Instrumenty” - mapa skojarzeń; jakie znamy instrumenty.

Skąd pochodzą dźwięki?” - rozpoznawanie instrumentów po odgłosach.

Czasem słońce czasem deszcz” - słuchanie opowiadania.

Dawno, dawno temu w Krainie Muzyki żyli szczęśliwi mieszkańcy. Codziennie świeciło słońce, wszędzie rosły nutki, a każdy mieszkaniec krainy grał na instrumencie, śpiewał i tańczył. Nawet psy zamiast szczekać gwizdały. Wszystkim żyło się miło, więc w Krainie Muzyki brzmiały same wesołe melodie. Do czasu! Pewnego dnia do wesołej Krainy przybyła smutna wróżka Kropelka. Pozazdrościła mieszkańcom szczęścia i wesołości, zrzuciła na całą krainę deszcz. Padał wiele dni i nocy, przez c nutki nie rosły już tak szybko, a mieszkańcy byli smutni. Zaczęli też grać smutne melodie. Na szczęście o smutnym losie muzyków usłyszała dobra wróżka – Pani Muzyka. Swoimi wesołymi czarami złagodziła smutne zaklęcie wróżki Kropelki. Od tej pory w Krainie Muzyki czasem świeci słońce, a czasem pada deszcz.

Po przeczytanym tekście dzieci odpowiadają na pytania: Jak nazywa się miejsce, o którym czytaliśmy? Dlaczego jej mieszkańcy na początku byli bardzo szczęśliwi? Kto odwiedził Krainę Muzyki? Jak dziś jest w Krainie Muzyki?

https://youtu.be/VLL1V7SQdJU – Hymn krainy muzyki

 

 1. Muzyka współczesna

Gatunki muzyczne” - zapoznanie dzieci ze współczesnymi gatunkami muzycznymi : muzyka klasyczna, rap, disco, rock, jazz itp. Dzieci starają się się rozpoznać gatunki i podać ich nazwy.

Taneczne improwizacje” - tańczenie do różnych gatunków muzycznych, określanie tempa, nastroju.

Gitara a gitara” - określenie podobieństw i różnic w wyglądzie instrumentów, rozbudzenie ciekawości dzieci grą na instrumencie.

Gitara” - praca techniczna. Dzieci z pudełek po chusteczkach tworzą gitarę. Dzieci najpierw okleją pudełko kolorowym papierem lub wydzieranką z gazety, następnie mocują żyłkę, tak by przechodziła nad otworem w pudełku (pudełko odgrywa rolę pudła rezonansowego). Na rantach pudełka rodzic może wykonać niewielkie nacięcia nożykiem, by struny się nie przesuwały. Następnie dzieci wycinają z kartonu gryf o raz główkę gitary i rysują na nich progi i struny.

https://youtu.be/izQ5IAmTaFA – Maskotki - Kółeczko zabawa taneczna dla dzieci

 

 1. Muzyka klasyczna

Muzyka klasyczna” - burza mózgów. Prezentacja muzyki klasycznej https://youtu.be/_13uTOdqN-E

Koncertwysłuchanie opowiadania Agnieszki Frączek

W środę z samego rana do przedszkola przyjechali muzycy. I przywieźli ze sobą przeróżne instrumenty – jedne wielkie, inne malutkie, a wszystkie błyszczące i rozśpiewane. Dzieci przyglądały się im z ogromnym zainteresowaniem. Pan drygent, do którego wszyscy zwracali się „maestro”, opowiadał po kolei o każdym instrumencie, a muzycy wydobywali z nich czarodziejskie dźwięki. Mnóstwo przy tym było niespodzianek! Najpierw okazało się, że ta trąba, pozwijana jak ślimak w muszelce, to wcale nie trąba, ale waltornia, a ta druga, długa jak wąż, to … to puzon!-Niemożliwe – nie chciał wierzyć Staś. - Jak to puzon? Przecież puzon powinien być długi i pyzaty, a ten jest długi i chudy!

Po trąbach nie – trąbach przyszła kolei na klarnety, skrzypce (które wcale nie skrzypią). A wreszcie na basetlę, która w ogóle nie jest podobna na basseta. I bałałajkę, która niestety nie nic wspólnego z bajką..

Ale nie szkodzi – to spotkanie i tak było ciekawsze od najciekawszej bajki.

A po południu dzieci postanowiły dać własny koncert.

Nasza orkiestra” - zabawa muzyczna z wykorzystaniem dowolnych przedmiotów. Dzieci wybierają przedmioty z pokoju/domu i próbują na nich zagrać.

Jestem muzykantem” - https://youtu.be/or-xxFjWMy0

 

 1. Muzyka relaksacyjna

Po co nam muzyka” - burza mózgów, doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego. Rodzic włącza fragmenty różnej muzyki, a dzieci decydują, do czego mogłaby być dobra (np. muzyka relaksacyjna, muzyka elektroniczna, rock&roll).

Namalujmy muzykę!” - malowanie dziesięcioma palcami do muzyki ( heavy metal). Dzieci malują palcami i całą dłonią ilustrując muzykę. Następnie powtarzają czynność z muzyką relaksacyjną. Dzieci opowiadają czym się różnią ich prace.

Muzyka łagodzi obyczaje” - rozmowa z dziećmi co oznacza to powiedzenie. Podanie przykładowych sytuacji.

Muzyka relaksacyjna dla dzieci – Bach, Beethoven, Mozard - https://youtu.be/t58DChoRS78

 

 1. Gdzie słuchać muzykę?

Gdzie można usłyszeć muzykę?” - mapa myśli. Dzieci podają swoje propozycje (miejsc typowych i nietypowych). W razie potrzeby rodzic zadaje dodatkowe pytania, np. Jak nazywa się specjalne miejsce, gdzie można słuchać koncertów muzyki klasycznej? (filharmonia) Gdzie odbywają się przedstawienia, w których głównie słychać muzykę klasyczną i śpiew? (opera). Rodzic również podsuwa następujące propozycje: kościoły, szkoły muzyczne, internet, koncerty plenerowe itd.

Śpiewamy jak w operze” - naśladowanie mimiką, gestem i ruchem. Zadaniem dzieci jest zabawa w mima i bezdźwięczne naśladowanie śpiewu operowego do podkładu muzycznego np. Carmen https://youtu.be/K2snTkaD64U

Blok zajęć o emocjach – trema. „Jakie to uczucie? - zagadka:

Dopada cię to chwilę przed występem na scenie,

gdy śpiewasz, grasz na instrumencie lub gdy masz przedstawienie.

Czujesz niepokój przed tym przedsięwzięciem,

choć wiesz, że czeka się miłe przyjęcie.

Gdy ktoś na ciebie patrzy, gdy oglądać cię chce,

to nieprzyjemne uczucie właśnie ogarnia cię. (trema)

Radzimy sobie z tremą” - ćwiczenie oddechowe. Tłumaczymy dzieciom, że jednym z dobrych sposobów na poradzenie sobie z odczuwaną tremą, niepokojem, zdenerwowaniem są ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenie oddechowe w oparciu o wierszyk motywacyjny. Rodzic recytuje wierszyk, a dzieci wykonują ćwiczenie z zamkniętymi oczami, koncentrując się na własnym oddechu:

 

Wiem, że to potrafię, wszystko mi się uda.

Stoję mocna na dwóch nogach, ręce trzymam na udach.

Biorę głęboki wdech nosem, ręce unoszę do góry.

Wypuszczam ustami powietrze, znikają zwątpienia chmury.

I jeszcze raz wdech nosem i buzią wydech robię.

Rozluźniam się, czuję się lekko, mam już wiarę w sobie.

 

Czas na zabawę z językiem angielskim

Zapraszam Was do powtórzenia zwrotów związanych z rodziną

Możecie obejrzeć film o dzielnym lwie

https://www.youtube.com/watch?v=dVfamgrjIkA

Spróbować zaśpiewać piosenkę  

https://www.youtube.com/watch?v=NVEzzzia8Yo

Wykonać zadania online

https://learningapps.org/9715147

https://learningapps.org/11725221

https://learningapps.org/2208731

 

 

Krąg tematyczny: Tajemnice książek

Drodzy rodzice, kochane dzieci. W tym  tygodniu po rozmawiamy o książkach, jak powstają, jak wyglądały dawniej a jak dziś . Staniecie się pisarzami, ilustratorami i czytelnikami, sprzedawcami w księgarni.  Życzymy udanej zabawy i spędzenia wiele czasu w krainie bajek, baśni, wierszy, opowiadań.

1. Czym są dla nas książki?

https://www.youtube.com/watch?v=PU2HkdMOBo0

https://www.youtube.com/watch?v=5dHmwZRQ0FI

1.1 Zestaw ćwiczeń porannych.

- „Wąską ścieżką”- rodzic rozkłada skakankę, a dziecko musi przejść po niej noga za nogą.

- „Dzieci i pszczoła”- dziecko biega swobodnie po pomieszczeniu i udaje, że zbiera kwiatki. Na odgłos bzyczenia pszczoły dziecko ucieka do domku (w wyznaczone miejsce). Gdy pszczoła odleci, wraca do zbierania kwiatów.

- „Marsz z przysiadami”- dziecko maszeruje po pomieszczeniu. Na hasło rodzica: Hej! Wykonuje przysiad, po czym maszeruje dalej.

Piosenka tygodnia "My lubimy bajki"

https://www.youtube.com/watch?v=L2PQj85PYDY

https://www.youtube.com/watch?v=WyzrrNUpj-E

1. 2. Książki w moim domu. Oglądanie okładek książek, porównywanie ich kształtu, grubości, tytułów, ilustracji. Rozmowa z dzieckiem o jego ulubionej książce. „Do czego nam książki?”- formułowanie przez dziecko hipotez na podstawie własnych doświadczeń

1.3 „Książka”- wysłuchanie wiersza Anny Kamieńskiej i rozmowa na temat treści utworu.

„Książka” Anna Kamieńska

Czemu książka stoi niema?

Może o czym mówić nie ma?

Jej literek czarne rządki

Smutne jak jesienne grządki.

Czemu taka nudna, pusta,

Jakby jej zamknięto usta?

Aż tu nagle, moja miła,

Niema książka przemówiła.

I gadała i śpiewała,

Czego nie opowiadała!

O przygodach, awanturach,

Ptakach, kwiatach, morzach, górach.

Gdzie to wszystko w niej mieszkało?

Jak to wszystko w niej drzemało?

Chyba nie ma o co pytać:

Nauczyliśmy się czytać.

Po przeczytaniu wiersza rodzic zadaje dziecku pytania:

Dlaczego początkowo książka była smutna?

Czy miała kolorowe obrazki?

Dlaczego nagle zaczęła być ciekawa dla osoby mówiącej w wierszu?

Co się zmieniło?

1.4 „Do czego nie są książki?”-  rozmowa kierowana, zwrócenie uwagi na niewłaściwe korzystanie z książek. Rodzic sugeruje, że skoro dziecko wie, do czego służą książki, to niech teraz powie, do czego nie są. Dziecko podaje swoje pomysły.

1.5. „Liczenie kartek”- doskonalenie percepcji słuchowej. Rodzic przekłada kartki w książce, a zadaniem dziecka jest wysłuchanie, ile rodzic przełożył kartek.

 1.6. "Zagadki"

 

1.Nietrudna to zagadka,

 Pierwsza karta książki to… (okładka)

 

 

2.Każda książka, żeby była rozpoznana

 Musi być podpisana.

 Jak nazywają się słowa,

 W których się cała książka chowa? (tytuł)

 

 

3.Jak się ten człowiek nazywa,

 Co na okładce swojej książki bywa? (autor)

 

 

4. Często w książkach obrazki się chowają,

 A ludzie, co je malują - jak się nazywają? (ilustratorzy)

 

1.7.  „Szpital dla książek”– zabawa w reperowanie zniszczonych książek. 

1.8. Praca plastyczna  "Okładka mojej ulubionej książeczki". Rodzic przygotowuje dziecku "pustą książeczkę" z kartek, w której dziecko przez cały tydzień będzie malowało swoją ulubioną historyjką. Dziś zajmiemy się okładką i ponumerowaniem stron (4-5).Wykonanie pracy plastycznej dostępnymi materiałami: kredki, farbki, papier kolorowy.

 

2. Jak powstaje książka?

https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q

2.1. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych:

- „Tajemnicza książka”- dziecko otrzymuje książkę, którą kładzie na głowę. Stara się utrzymać ją w tej pozycji podczas wykonywania kolejnych poleceń:

obróć się, tańcz, chodź bokiem, kucnij; chodź do tyłu. Powtarzamy zadanie kilka razy.

- „W księgarni”- dziecko kładzie się na boku. Na hasło: Książka się otwiera – przechodzi do leżenia na wznak, wyciąga na boki wyprostowane ręce i nogi. Na hasło: Kartki się przewracają! – klaszcze w dłonie (rodzic mówi, ile stron ma książka, a dziecko tyle razy klaszcze). Na hasło: Książka się zamyka! – powraca do pozycji wyjściowej – leżenie na boku, nogi podkurczone. Gdy rodzic powie: Książki stoją na regale, przechodzi do stania na baczność.

2.2 „Mała książka o książce”- wysłuchanie opowiadania Agnieszki Filipkowskiej i rozmowa na jego temat.

„Mała książka o książce”Agnieszka Filipkowska

Julka już od kilku dni nie chodziła do przedszkola. Miała anginę i musiała zostać w domu. Mama nie zawsze miała czas, żeby się z nią pobawić, czy poczytać jej jakąś książkę, bo była zajęta nadrabianiem zaległości w pracy. Żeby się nie nudzić, dziewczynka wymyślała sobie przeróżne zajęcia. Najbardziej spodobało jej się tworzenie własnych, barwnie ilustrowanych książeczek. Kilka kartek papieru składała na pół, wkładała jedną w drugą i po zrobieniu na grzbiecie dwóch otworów dziurkaczem, związywała wszystko razem ozdobną wstążeczką. Potem zabierała się do zapełniania stron obrazkową opowieścią, gdzieniegdzie opatrzoną prostym słowem, które już potrafiła samodzielnie napisać.

– Mamo, jak będę duża, to zostanę księgarnią – oznajmiła pewnego dnia Julka pochłonięta ozdabianiem swoich małych arcydzieł.

– Doprawdy? – rzuciła mama, zerkając na córkę znad laptopa, po czym zanurzyła usta w zimnej już kawie, tylko po to, by nie wybuchnąć śmiechem. – To znaczy, czym dokładnie będziesz się zajmować?

– No jak to czym? Robieniem książek, tak jak teraz – odpowiedziała dziewczynka.

– Wiesz, córciu, księgarnia to właściwie nie jest osoba, tylko miejsce, taki sklep, w którym można kupić książki. I tam pracują księgarze albo księgarki, czyli osoby, które powinny znać się na literaturze, umieć coś doradzić, polecić – wyjaśniła mama. -Ale zanim książka trafi do księgarni, nad jej powstaniem pracuje wiele osób.

– No popatrz, a ja robię wszystko sama i to jeszcze z anginą – rzekła z dumą Julka.

– Tak, jesteś bardzo dzielna – przyznała ze śmiechem mama. – I wiesz co? Mam dla ciebie ciekawe zadanie. Co powiesz na stworzenie książki o tym, jak powstaje książka?

– Super pomysł! – ucieszyła się mała artystka. – To od czego powinnam zacząć?

– Hmmm… Najpierw powinnaś narysować las.

– Jak to? To książki powstają w lesie?

– Nie w lesie, tylko z lasu, a dokładnie z rosnących w nim drzew, które są ścinane, potem odpowiednio mielone i w specjalnej fabryce przetwarzane na papier – sprostowała mama.

Julka zostawiła na razie stronę okładki pustą. Na kolejnej zaś naszkicowała stojące w szeregu drzewa o rozłożystych koronach. Od nich skierowała strzałkę w stronę złożonej z prostokątów i trójkątów fabryki z dymiącymi kominami. A dalej narysowała pokaźną stertę papierów. I czekała na dalsze wskazówki.

– Teraz potrzebujemy autora, czyli osoby, która wymyśli opowieść. Od niego wszystko zależy. To on tworzy świat, jaki będziesz sobie później wyobrażać jako czytelnik. Zapełnia ten świat bohaterami, którym pozwala przeżywać różne przygody – kontynuowała mama. – To on w magiczny sposób przemienia pustą kartkę papieru w barwną, tętniącą życiem historię.

W Julkowej książeczce wnet pojawił się pochylony nad dużym zeszytem mężczyzna w okularach, trzymający w ręce coś, co chyba miało być długopisem. Z głowy pisarza „wypączkowała” chmurka pełna pomysłów autora. Była tam królewna w krzywej koronie, ziejący pomarańczowym ogniem smok i rycerz z mieczem w dłoni.

– Piękne te twoje rysunki – skomentowała mama z uznaniem. – Może zamiast księgarnią, zostaniesz ilustratorką. To kolejna ważna osoba tworząca książkę.

– Czasami ważniejsza od pisarza, prawda? Bo w niektórych książkach są tylko obrazki, tak jak w mojej! – ożywiła się Julka. – Wiem! Na następnej stronie narysuję siebie, jak tworzę ilustracje do mojej książki! – I tak też zrobiła.

– Dobrze, to teraz czas na współpracę z wydawnictwem – podsumowała mama. – Pracują tam redaktorzy, którzy podpowiadają autorowi, jak ulepszyć napisany tekst, dokonują korekty, czyli poprawiają znalezione błędy, i przygotowują książkę do druku.

– A na czym polega to przygotowanie? – zainteresowała się mała ilustratorka.

– Na wybraniu odpowiedniego koloru, kształtu czy wielkości liter, rozmieszczeniu tekstu oraz ilustracji na stronie, na zaprojektowaniu okładki i stron tytułowych – wyliczała mama. – O, widzę, że już naszkicowałaś małe wydawnictwo.

– Tak, tu jest redaktor, który czyta książkę i poprawia błędy – objaśniała Julka, wskazując postać siedzącą przy nieforemnym biurku. – A ten wybiera najładniejsze literki z tych powieszonych na maleńkich wieszaczkach.

– Pięknie! – zachwyciła się mama. – Choć wiesz, dziś pisarze i redaktorzy zwykle pracują na komputerach, tak jest szybciej i wygodniej – dodała rozbawiona. – Ciekawa jestem, jak narysujesz drukarnię, do której właśnie zmierzamy. Są tam specjalne maszyny, które na ogromnych arkuszach papieru drukują wiele stron książki jednocześnie. Potem te arkusze trzeba odpowiednio pociąć, złożyć w całość i skleić albo zszyć. A na koniec oprawić w piękną okładkę. I tak powstał szkic drukarni, w której drukarze, niczym dzielne krawcowe, próbowali okiełznać pokrytą mrówczym pismem płachtę papieru za pomocą nożyczek oraz igły z nitką.

– Brawo, Julciu! – Mama pogładziła córkę po głowie. – Tak właśnie powstaje książka, która zostanie teraz wysłana do księgarni, gdzie stanie na półce, a potem trafi do rąk czytelników.

– A moja, jak już wyzdrowieję, trafi do Julka, którego narysuję na okładce z otwartą książką na kolanach! – oznajmiła radośnie dziewczynka, dumna ze swojego dzieła.

2.2 Praca plastyczna- kontynuowanie wykonania własnej książeczki, malowanie kolejnej ilustracji, rodzic pomaga dziecku wykonać proste podpisy.

2.3. Rodzic czyta dziecku wierszyk:

Jak powstaje każda książka? Kto słuchał, odpowie.

Najpierw rodzi się w pisarza pomysłowej głowie.

Gdy redaktor w wydawnictwie tekst dobrze ogarnie,

O druk, cięcie i oprawę poprosi drukarnię.

Link do filmu „Jak powstaje książka?”:

https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q

2.4.  Układanie z kredek liter znanych dziecku. Próby czytania prostych wyrazów np. DOM, MAMA, TATA, OLA, ALA,

 

3. Jesteśmy autorami!

3.1 „Rodzaje książek”- wprowadzenie klasyfikacji książek ze względu na rodzaj. Rodzic układa na podłodze stos książek (różne rodzaje i tematyka np. książki kucharskie, atlasy, albumy, przewodniki, słowniki, książki dla dzieci z obrazkami, bez obrazków, wiersze, proza)- jedna na drugiej, tak by nie było widać okładek. Dziecko kolejno wybiera po jednej książce i opisuje, jak wygląda wybrana przez nie książka: Co ma na okładce? Jaki ma tytuł? (jeśli dziecko potrafi go przeczytać). Co zawiera w środku? O czym jest? Następnie rodzic wyjaśnia, że książki mogą się różnić wyglądem, tematem, rodzajem, budową, sposobem zapisu czy przeznaczeniem.

3.2. „Dla kogo?”- kończenie rozpoczętego zdania, budowanie logicznych wypowiedzi. Dziecko ogląda książkę z poprzedniego zadania, a następnie kończy zdanie: Ta książka mogłaby być dla kogoś, kto lubi…”.

3.3. „Części książki”- wprowadzenie słownictwa do globalnego czytania dotyczącego budowy książek. Rodzic prezentuje dziecku wyrazy do czytania globalnego. Dziecko odczytuje pierwszą literę, następnie rodzic czyta cały wyraz, a dziecko je powtarza (lub dziecko czyta cały wyraz): autor, okładka, grzbiet, ilustracja, tytuł, numer strony, spis treści. Potrzebne będą : wyrazy do czytania globalnego (autor, okładka, grzbiet, ilustracja, tytuł, numer strony, spis treści).

 3.4. „Quiz”- rozpoznawanie zdań prawdziwych i fałszywych, doskonalenie logicznego myślenia. Rodzic czyta zdania na temat budowy książek a dziecko mówi, czy są to zdania prawdziwe czy fałszywe.

Przykładowe zdania:

Okładka to zewnętrzna część książki.

Autor to osoba, która napisała książkę.

Każda książka ma 5 stron.

Spis treści to miejsce, gdzie jest umieszczone nazwisko autora.

Ilustracja to rysunek w książce.

Ilustracje zawsze muszą być kolorowe.

Grzbiet książki to inna nazwa pierwszej strony.

Spis treści pozwala zobaczyć, co zawiera książka i na których stronach.

Okładka jest w środku książki.

3.5. Praca plastyczna. Tworzenie ilustracji do swojej książki z wykorzystaniem dowolnej techniki, np. farb, pasteli, kredek, mazaków, wyklejanek.

„Dlaczego lubimy książki?”- zachęcanie dziecka do wypowiedzi na temat zalet książki, np. Dzięki książkom poznajemy ciekawe historie i postaci. Uczymy się nowych słów. Uczymy się wyrażać myśli i rozumieć innych. Rodzic zadaje dziecku pytania: Lubisz, kiedy ktoś czyta Ci książki? Jaka jest Twoja ulubiona?

 

4. Biblioteka

4.1. Zestaw ćwiczeń porannych.

Zabawa do piosenki "Skaczemy, biegniemy" https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA

- „Pajacyk”- podskoki z równoczesnym składaniem i rozkładaniem uniesionych rąk i nóg.

- Slalom- bieganie pomiędzy rozłożonymi w linii prostej kartkami.

Link do filmiku "Kocia kicia w bibliotece" https://www.youtube.com/watch?v=AXZDqtA2LgA

4.2. „Jak wyglądają książki?” – poszerzanie słownika o przymiotniki, mapa skojarzeń. Dziecko podaje różne określenia książek, ich wyglądu, materiału, z jakiego są zrobione itd. Rodzic może podsunąć pytanie: Czy książki są tylko papierowe?

Gdy dziecko poda swoje pomysły, rodzic prezentuje książki materiałowe, plastikowe, e- booki, audiobooki. Pyta, czy dziecko wie, co to są audiobooki i e- booki. Jeśli rodzic posiada to włącza wybrany przez siebie audiobook.

Materiały dodatkowe dla rodzica: Bajki czytane przez aktorów dostępne na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (ninateka.pl, zakładka: Literatura- Słuchowiska- Bajki).

https://ninateka.pl/film/sznurowki-wesoly-ryjek-wojciech-widlak

https://ninateka.pl/film/pamietnik-florki-22

https://www.youtube.com/watch?v=VkFhIN2xMbk

4.3. „Po kratkach”- potrzebne będą zeszyt w kratkę, kredki, ołówek. Zabawa ćwicząca umiejętności grafomotoryczne, odtwarzanie wzorów, szlaczków, obrazków, figur w kratkach zeszytowych. Rodzic pokazuje różne wzory a dziecko je kopiuje.

4.4. Praca plastyczna. Kontynuowanie wykonania własnej książeczki. Rozmowa z dzieckiem o tym co już zostało namalowane i co dalej by się wydarzyło w jego bajce.

4.5. "Która to strona"- zabawa matematyczna. Wyszukiwanie numeracji stron w książkach, określanie z dzieckiem która to strona z kolei, wyjaśnieni dziecku, że kartki muszą być kolejno ponumerowane.

5. Księgarnia

 

5. 1. Zestaw ćwiczeń porannych.

- "Lustro" zabawa z dzieckiem w wymyślanie i naśladowanie na zmianę ćwiczeń gimnastycznych typu: przysiad, skłon, pajacyk.

- "Zabawy z piłką" - turlanie, podawanie, łapanie piłki.

- Zabawa ruchowa do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ

 

5.2. Zachęcamy do obejrzenia filmiku z serii "Biblioteka dzieciom".

https://www.youtube.com/watch?v=oGBQmJUFza0

5.3. "Praca plastyczna". Kończenie własnej książeczki. Malowanie ostatniej strony. Zwrócenie uwagi na zakończenie historyjki/opowiadania. Określanie z dzieckiem czy zakończyło się dobrze czy źle, jaki jest morał- nauka płynąca z jej treści. Sprawdzamy czy książeczka jest podpisana i ponumerowana, jeśli nie to teraz to uzupełniacie

5.4. "W księgarni". Zabawa w sklep- księgarnie. Należy przygotować ceny na książki, czasopisma itp. Dziecko zamiennie jest sprzedawcą lub klientem. Rozmawiamy z dzieckiem o różnicy pomiędzy biblioteką a księgarnią.

 

 

 

JĘZYK ANGIELSKI

W tym tygodniu przypomnij sobie nazwy zabawek.

 • Utrwal nazwy zabawek

https://www.youtube.com/watch?v=8-SWzpdcl6E

https://www.youtube.com/watch?v=UQYV1kAJlpE

 • Postaraj się zaśpiewać piosenkę

https://www.youtube.com/watch?v=eb53_Kdc1XI

 • Obejrzyj film o zabawkach

https://www.youtube.com/watch?v=0tBTF6qV1ZY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krąg tematyczny: POLSKA TO MÓJ DOM

Drodzy rodzice, kochane dzieci. W tym  tygodniu po rozmawiamy o Polsce. Poznamy symbole narodowe, nauczymy się wiersza ,, Katechizm polskiego dziecka’’, poznamy kilka piosenek, miasto Warszawę oraz wykonamy doświadczenie. Życzymy udanej zabawyJ

 1. 1.      Polskie Symbole Narodowe

,, Nasz kraj’’- zabawa matematyczna, szeregowanie liczb od najmniejszej do największej. Rodzic rozkłada na podłodze kartki z liczbami od 1 do 6 (na odwrocie kartki rodzic pisze kolejno litery 1-P; 2-O; 3-L; 4-S; 5-K; 6-A). Dzieci  układają  liczby w szeregu od najmniejszej do największej. Następnie odwracają  kartki  i z pomocą rodzica odczytują napis POLSKA. Dzielą wyraz na sylaby, na głoski, przeliczają litery i głoski.

,, Symbole narodowe’’- wyjaśnienie dzieciom pojęć: symbole narodowe, godło, flaga, hymn. Rozmowa na temat tych symboli. 

Wiersz Władysława Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka’’- rozmowa na temat wiersza. Rodzic zadaje dzieciom pytania: O czym jest wiersz?, O jakich symbolach była mowa w wierszu?, Kto to jest Polak?, Kim jest patriota?

– Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swymi.
– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi.
– Czym ta ziemia?
– Mą ojczyzną.
– Czym zdobyta?
– Krwią i blizną.
– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.
– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.
– Coś ty dla niej?
– Wdzięczne dziecię.
– Coś jej winien?
– Oddać życie.

Polskie symbole narodowe- film

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

,,Pieniądze’’- giełda pomysłów. Rodzic zadaje dzieciom pytania: Gdzie jeszcze-poza godłem- znajduje się wizerunek orła?, Na czym jest?. Rodzic wkłada do worka\ pudełka monety. Dzieci próbują odgadnąć, co jest w środku po dźwięku następnie po dotyku. Oglądanie i omówienie monet i banknotów.

,, Sklep’’- zapoznanie z aspektem monetarnym. Rodzic pokazuje dzieciom zabawkę i mówi, że kosztuje 2 zł. Prosi, by dzieci wyłożyły tyle pieniędzy, ile potrzeba, by ją kupić. Następnie pokazuje zabawki za 4zł, 5zł, itd. Uwaga! Rodzic pomaga dziecku w inny sposób wybrać pieniądze np. 4zł: 2x2;4x1;

,,Gniazdo białego orła’’ Bajka do słuchania

https://www.youtube.com/watch?v=yMWBZkLlaa0

,, Flaga Polski’’- praca plastyczna. Zadaniem dzieci jest zrobienie flagi.

 1. 2.      Miasta Polski

,, Polskie miasta’’- zabawa dydaktyczna z pocztówkami ( obrazkami miast),  kończenie nazw miast. Rodzic na odwrocie pocztówki pisze początek nazwy miasta np.: POZ, ZAKO, GDA, KRA, WAR, TOR. Dzieci mają za zadanie odczytać z nich początki nazw i zgadnąć, o jakie miasto chodzi. Jeśli mają problem z odczytaniem, rodzic odczytuje głośno, a dzieci kończą nazwę.

,, Jesteśmy Polką i Polakiem’’- piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty
I ty

I. Ciuchcia na dworcu czeka
Dziś wszystkie dzieci pojadą nią by poznać kraj
Ciuchcia pomknie daleko
I przygód wiele na pewno w drodze spotka nas

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem…


II. Pierwsze jest Zakopane
Miejsce wspaniała
Gdzie góry i górale są
Kraków to miasto stare
W nim piękny Wawel
Obok Wawelu mieszkał smok

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem…


III. Teraz to już Warszawa
To ważna sprawa
Bo tu stolica Polski jest
Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek
I wiele innych, pięknych miejsc

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem…


IV. Toruń z daleka pachnie
Bo słodki zapach pierników kusi mocno nas
Podróż skończymy w Gdański
Stąd szarym morzem można wyruszyć dalej w świat

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem…

Rozmowa na temat piosenki. Rodzic zadaje dzieciom pytania: O jakich miastach była mowa w piosence?,  Z czym kojarzy się dane miasto?

,, Stolica Polski’’- wysłuchanie wiersza Juliana Tuwima Warszawa

Jaka wielka jest Warszawa!
Ile domów, ile ludzi!
Ile dumy i radości
W sercach nam stolica budzi!
Ile ulic, szkół, ogrodów,

Placów, sklepów, ruchu, gwaru,
Kin, teatrów, samochodów
I spacerów i obszaru!

Aż się stara Wisła cieszy,
Że stolica tak urosła,
Bo pamięta ją maleńką,
A dziś taka jest dorosła.

Po przeczytaniu wiersza rodzic zadaje dzieciom pytania: Jakie miasto jest stolicą Polski?, Jak wygląda stolica przedstawiona w wierszu?, Czy znacie jakąś legendę dotyczącą Warszawy?

„Wycieczka po Warszawie”- podróż pociągiem do Warszawy przy piosence ,,Jedzie pociąg’’. Zapoznanie z głównymi zabytkami stolicy. Rodzic pokazuje i omawia dzieciom obrazki ważnych miejsc stolicy. ( Kolumna Zygmunta, zamek królewski, Stare Miasto, pomnik Syrenki, Wisła, mosty, Łazienki królewskie, Centrum Nauki Kopernik. Pałac w Wilanowie)

 

,, Warszawska Syrenka’’- legenda

https://www.youtube.com/watch?v=WyvkcWx2sMs

 

,, Syrenka’’- praca plastyczna techniką płaskiego orgiami lub wypełnienie plasteliną. Zadaniem dzieci jest wykleić szablon syrenki kolorowymi kołami lub plasteliną.

 1. 3.      Z czego słynie Polska?

 

„ Z czego słynie Polska?” - burza mózgów. Dzieci wymieniają, z czego ich zdaniem słynnie Polska. (Rodzic wyjaśnia, że np. Francja słynie z wieży Eiffla, serów, malarzy, pisarzy: Szwajcaria- z zegarków, czekolady: Niemcy- z samochodów, kiełbasy, piwa). Na dużym arkuszu papieru rodzic wypisuje pomysły dzieci.

 

,, Co pochodzi z Polski?’’- wybieranie produktów charakterystycznych dla Polski. Rodzic podaje nazwy produktów, a dzieci mają wybrać te, które są charakterystyczne dla Polski. ( twaróg, oscypek, ser feta,  mozzarella, kapusta kiszona, ananas, croissant, pomidor, ziemniak, ferrari, kiełbasa podwawelska).

 

,, Co najbardziej smakuje turystom odwiedzającym Polskę?’’- dzieci zgłaszają swoje propozycje.

 

      ,, Wielki Polak’’- swobodne wypowiedzi dzieci. Dzieci próbują odpowiedzieć na pytania:  Co to znaczy ,,wielki Polak’’? Czy takie określenie zależy od wzrostu? Kogo można nazwać wielkim Polakiem? Dlaczego? Rodzic może zapytać, czy dzieci znają osoby wymienione niżej. Jeśli nie, może krótko opowiedzieć o każdej z nich.

Sławni Polacy: Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Adam Mickiewicz, Lech Wałęsa, Fryderyk Chopin, Robert Kubica, Robert Lewandowski, Adam Małysz, Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk.

 

,,Kocham Polskę za…’’?- zabawa w kończenie zdania.

 

 1. 4.      Krajobraz Polski

 

,, Mapa Polski’’ – Dzieci opowiadają jakie informacje o Polsce można odczytać z mapy. Rodzic wyjaśnia, że Polska to kraj, który z jednej strony otoczony jest morzem, a z drugiej górami,

 

https://www.youtube.com/watch?v=fTAKRwHG09I

 

,, Polskie zwierzęta’’- zabawa ruchowa utrwalająca przyporządkowywanie zwierząt danym krajobrazom. Rodzic układa w czterech rogach pokoju zdjęcia krajobrazów (góry, morze, las, łąka). Dzieci losują z worka zdjęcia zwierząt( niedźwiedź, kozica, orzeł, mewa, meduza, ryba, biedronka, motyl, konik polny, dzięcioł, lis, sarna). Na sygnał biegną w kierunku jednego z pejzaży i szybko wracają na swoje miejsce.

 

 1. 5.      Płynie Wisła, płynie

Najdłuższą rzeką polski, a zarazem królową naszych polskich rzek jest Wisła. Ma ona 1047 km długości. Wypływa z gór w Beskidzie Śląskim z Baraniej Góry na wysokości 1107m n.p.m. Wpływa do morza Bałtyckiego przez zatokę Gdańską.

 

Legenda o powstaniu Wisły

https://www.youtube.com/watch?v=hTty9Ob73Dg

,,Płynie Wisła'’- piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=guN8uFicdi0

Płynie Wisła, płynie
Po polskiej krainie, (bis)
Zobaczyła Kraków, pewnie go nie minie. (bis)

Zobaczyła Kraków,
Wnet go pokochała, (bis)
A w dowód miłości wstęgą opasała. (bis)

Nad moją kolebą
Matka się schylała, (bis)
I po polsku pacierz mówić nauczała. (bis)

"Ojcze nasz" i "Zdrowaś"
I "Skład Apostolski", (bis)
Bym do samej śmierci kochał Naród polski. (bis)

Bo ten Naród polski
Ma ten urok w sobie, (bis)
Kto go raz pokochał, nie zapomni w grobie. (bis)

,, Nurt’’-  doświadczenie. Rodzic pyta, jak to się stało, że  biała Wisełka płynęła szybko, a Czarna- wolno. Skąd ta różnica?. Dzieci formułują swoje hipotezy. Rodzic wyjaśnia, że wykonają doświadczenie, które pokaże, jak może zachowywać się woda wypływająca ze skały. Najpierw rodzic wlewa wodę do kubka i robi w nim niewielką dziurkę. Wyjaśnia, że kubek to zbiornik z wodą, podobny znajduje się pod ziemią, np. pod Baranią Górą. Dziecko otrzymuje dwa plastikowe kubki, tacę\ miskę, grubą igłę, wodę. W pierwszym kubku dzieci robią za pomocą igły kilka dziurek w rzędzie pionowym, a w drugim- w poziomym. Kubki stawiają w misce lub tacy i nalewają do nich wody. Obserwują wypływającą wodę i formułują wnioski. Opisują, co widzą.

Kubek 1 (dziurki w pionie)- woda płynie szybko, na różne odległości

Kubek 2 (dziurki w poziomie)- woda płynie równomiernie, spokojnie.

„ Jak długa jest Wisła?” - zabawa matematyczna, porównywanie i pomiar długości. Dzieci dostają różnej długości wstążki. Zadaniem dzieci jest zmierzyć i porównać. Najdłuższa wstążka jest Wisłą.
,,Pokaż Wisłę’’
- rodzic wycina dzieciom z białej kartki mapę Polski. Zadaniem dzieci jest  narysować jej początek i gdzie wpływa oraz  jakie największe miasta położone są nad Wisłą.

 

ZABAWA Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM

Poznaj nowe słowa

https://www.youtube.com/watch?v=R9intHqlzhc

Zaśpiewaj  

https://www.youtube.com/watch?v=Uww1QXZNC2Y

Wykonaj ćwiczenia

https://learningapps.org/display?v=p2vda07c320

https://learningapps.org/3291261

 

W tym tygodniu będziemy się zajmować kolejnym ważnym tematem – ochroną środowiska. Zastanowimy się, które przedmioty stworzyła natura, a które są dziełem człowieka. Przypomnimy sobie zasady segregowania śmieci oraz jak długo mogą rozkładać się różne odpady oraz czym jest i jak powstaje smog.

 

DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

 

1.Planeta Ziemia

Czym jest natura” - burza mózgów. Dzieci wysuwają swoje pomysły, rodzic wysłuchuje każdej wypowiedzi. Na koniec je podsumowuje, a jeśli jest taka potrzeba, dodaje własne wyjaśnienie.

Natura czy człowiek” - dzieci zastanawiają się, która przedmioty zostały stworzone przez naturę a które przez człowieka.

Przykładowe przedmioty:

Wytwory człowieka: reklamówka, piłka, książka, długopis, butelka, lala, miś itp.

Przedmioty naturalne: liście, gałązka, cebula, jabłko, bursztyn, muszelka, kamień itp.

Człowiek i jego działania” - rozmowa z dziećmi na temat właściwych i niewłaściwych zachowań wobec środowiska. Dzieci wypowiadają się na podstawie własnych doświadczeń, rodzic kieruje rozmową tak, by wymieniały zachowania nie tyko negatywne , lecz także dobre dla Ziemi.

Jak człowiek zmienił świat?” - praca plastyczna (farby, pastele, flamastry, kredki i inne). Kartkę przedzielamy pionową kreską na pół. Po lewej stronie rysują środowisko naturalne, a po prawej – zmienione przez człowieka. Po skończeniu dziecko opowiada o swojej pracy.

Leśne duszki” - wysłuchanie piosenki na www.youtube.pl w wykonaniu Chochliki

2.Dbamy o środowisko

Co to znaczy dbać o środowisko” - dzieci kończą rozpoczęte zdanie :Dbać o środowisko to znaczy....; Jak pomóc naszej planecie? - Dzieci podają jak najwięcej pomysłów a potem rysują swoje propozycje na kartce.

Co by była, gdyby...?”- rozwijanie twórczego myślenia. Rodzic zadaje pytania : Co by było, gdyby ludzie wyrzucali wszystkie śmieci na ulicę? Co by było, gdyby zabrakło czystej wody do picia?, Co by było, gdyby dym tak zanieczyścił niebo, że nie dałoby się zobaczyć słońca? Co by było, gdyby wycięto wszystkie drzewa? Co by było, gdyby spłonęły wszystkie łąki? Co by było, gdyby nie było zwierząt?

3.Śmieci

Recykling” - burza mózgów. Dzieci próbują odgadnąć, co znaczy słowo „recykling”. Rodzic w razie potrzeby wyjaśnia, że jest to zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz ilości odpadów; przetwarzanie odpadów na coś, co można ponownie wykorzystać.

 „Co z tym zrobić” - szukanie nowych zastosowań dla śmieci, np. słoika, kartonu po butach, gazet. Wyjaśnienie, że z wielu przedmiotów można stworzyć coś nowego, zamiast wyrzucać je do kosza.

Kolorowe kosze” - przypomnienie wiadomości na temat segregacji śmieci. Dlaczego kosze mają różne kolory? (kolor zielony – szkło, kolor czerwony – metal, kolor niebieski – papier, kolor żółty – plastik)

Segregujmy” - wrzuć śmieci do odpowiednich koszy https://learningapps.org/watch?v=pgvqh97n20&fbclid=lwAR07gQshrYaWIbzGmiUmJKZKbHIiZTNawS08F1dFSB-s8-iKuJ6TK2o56tU

Ekoludek” - praca plastyczno – techniczna z wykorzystaniem różnych surowców wtórnych np.: butelki plastikowe, gazety, kartony.

4.Smog – co to za stwór?

Komu potrzebne jest powietrze?” - mapa myśli. Dzieci rysują na kartkach komu jest potrzebne powietrze.

Czy powietrze jest czyste?” - doświadczenie, obserwacja drobin kurzu w świetle latarki. Dzieci obserwują powietrze w snopie światła, próbują dostrzec drobinki zanieczyszczeń. Następnie dzieci wymieniają źródła zanieczyszczeń powietrza.

Co to jest smog” - prezentacja

file:///C:/Users/Acer%20Aspire%20ES%2015/Downloads/Prezentacja%20Smog%20czy%20smok.pdf

5.Co ja mogę zrobić dla ziemi?

Kto i co może chorować?” - burza mózgów. Dzieci wymieniają swoje propozycje. Wysłuchują wiersza Joanny Papuzińskiej Chora rzeka.

 

Chora rzeka

Śniła się kotkowi rzeka,

Wielka rzeka, pełna mleka...

Tutaj płynie biała rzeka.

Ale to jest chora rzeka.

Jak tu pusto!?

Drzewo uschło...

Cicho tak -

ani ptak,

ani ważka, ani komar, ani bąk,

ani gad, ani płaz, ani ślimak,

ani żadna wodna roślina, ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,

nikt już nie żyje tutaj,

bo rzeka jest zatruta.

Sterczy napis :”Zakaz kąpieli”.

Mętny opar nad wodą się bieli.

Chora rzeka

nie rzeka

tylko czeka, czeka, czeka....

Do czego potrzebna jest woda?” - mapa myśli. Dzieci wymieniają pomysły. W razie potrzeby rodzic podpowiada.

Jak przedszkolaki mogą ograniczyć zużycie wody w domu i w przedszkolu?” - dzieci podają swoje pomysły.

Piosenka o Zdrowej Wodzie” (Piosenki dla dzieci -Mała Orkiestra Dni Naszych) www.youtube.pl

 

Zapraszamy do zabawy z językiem angielskim

https://www.youtube.com/watch?v=GoSq-yZcJ-4

oraz ćwiczenia

https://learningapps.org/display?v=pi2qohvr520

 

 


 

Krąg tematyczny:  Praca rolnika

W tym tygodniu będziemy rozmawiać o pracy rolnika o narzędziach i maszynach wykorzystywanych  dziś na polach. Zrobimy kilka rysunków i poznamy nowe piosenki.

 1. 1.      Na polu

,,Wieś i miasto’’- szukanie różnic i podobieństw na podstawie zdjęć.

,,Słoma i siano’’- polisensoryczne porównywanie słomy i siana. Siano-wysuszona trawa, pożywienie dla zwierząt, bardziej miękkie niż słoma, zielone; słoma- odpadowy materiał po koszeniu zboża, szorstka, żółta.

,,Od ziarenka do bochenka’’- opowieść ruchowo-naśladowcza połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi:

- Pociąg: Jedziemy dziś do gospodarstwa rolnego pociągiem (ciuch, ciuch..). Przekonamy się, jak wygląda życie na wsi.

- Koniki: Jedziemy na konikach do pana rolnika (odgłos kląskania).

Praca rolnika: Najpierw rolnik sieje zboże(sieje, sieje), deszcz pada na pole (kap,kap), potem zboże rośnie i dojrzewa, a wietrzyk śpiewa (szszsz). Słońce grzeje całe lato (uf, uf), nastała pora zbiorów, już na pole wjeżdża kombajn (wrrrr,wrrrr). Kombajn przesypuje ziarno na wozy (szszszszsz),rolnik wiezie ziarno ciągnikiem do młynarza (wrrrrr,wrrrr).

- Młyn: Młynarz w młynie zmiele ziarnka (szerokie otwieranie ust i kręcenie szczęką), z ziarenek powstanie mąka. Aaa-psik! Wpadła do nosków! Mąka jest gotowa, do piekarni  jedziemy samochodem (brum, brum, brum). Nocą, kiedy dzieci śpią (sen- chrapanie), piekarz piecze z mąki chleb i bułki.

- Piekarnia: Z samego rana samochody (brum, brum) z piekarni ruszają do sklepów, by dostarczyć pieczywo. Uwaga!- jeszcze gorące (parzy- dmuchanie), ale jak pięknie pachnie (wąchanie- głęboki wdech i wydech).

-  Pociąg: Wracamy pociągiem (ciuch,ciuch) do przedszkola.

Piosenka ,, Zasiali górale’’ https://www.youtube.com/watch?v=ztr_dK0gWPA

Zasiali górale owies, owies,
Od końca do końca, tak jest, tak jest!
Zasiali górale żytko, żytko,
Od końca do końca wszystko, wszystko!

A mom ci ja mendelicek,
W domu dwa, w domu dwa!
U sąsiada śwarnych dziewuch
Gromada, gromada.
A mom ci ja trzy mendele,
W domu dwa, w domu dwa!
Żadna mi się nie podoba,
Tylko ta, tylko ta!

Zasiali górale owies, owies,
Od końca do końca, tak jest, tak jest!
Pożęli górale żytko, żytko,
Od końca do końca wszystko, wszystko.

A na polu góraleczek
Gromada, gromada,
Czemużeś się wydawała,
Kiejś młoda, kiejś młoda?
Czemużeś się wydawała,
Kiejś mała, kiejś mała?
Będzie z ciebie gospodyni
Niedbała, niedbała!

,,Rośliny zbożowe”- rozpoznawanie  roślin zbożowych, okopowych, oleistych i włóknistych: klasyfikacja i opisywanie. Zdjęcia roślin zbożowych ( żyto, pszenica, owies, kukurydza, jęczmień), rośliny okopowe ( buraki, ziemniaki, marchew, rzepa),rośliny oleiste ( słonecznik, len, rzepak), rośliny włókniste  ( len , konopie).

,,Jak powstaje popcorn?’’- poszerzanie wiedzy dzieci dotyczącej kukurydzy i jej wykorzystania.

,,Kukurydza” -  praca plastyczna. Dzieci rysują kolbę kukurydzy żółtym flamastrem. Zielonym dorysowują łodygę i liście. Maczają paluszek w żółtej farbie, robią odciski, tworząc miejsce na ziarna kukurydzy. Wypełniają żółta pola prawdziwymi ziarnami kukurydzy.

 1. Jak powstaje chleb?’

,,Skąd się bierze chleb’’- pogadanka na temat różnego rodzaju mąki, z której pozyskuje się produkty piekarskie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=kPhS_7ZgvoA

 

https://www.youtube.com/watch?v=ywS5YL9m6pI

,,Młyny’’- porównywanie młynów elektrycznych i wodnych.

 

„Zawody” -  odgadywanie zagadek związanych z chlebem i jego produkcją. (zdjęcia różnych  zawodów  piekarz, kierowca, młynarz, sprzedawca, rolnik). Dzieci  wybierają i nazywają zdjęcia przedstawiających ludzi , którzy biorą udział w produkcji chleba.

 

 

,,Rolnik sam w dolinie’’- zabawa muzyczno- ruchowa https://www.youtube.com/watch?v=_MfHDnNzwAY

Rolnik sam w dolinie, rolnik sam w dolinie.
Hejże dzieci, hejże ha, rolnik sam w dolinie.
Rolnik bierze żonę, rolnik bierze żonę,
Hejże dzieci, hejże ha, rolnik bierze żonę.
Żona bierze dziecko, żona bierze dziecko.
Hejże dzieci, hejże ha, żona bierze dziecko.
Dziecko bierze kotka, dziecko bierze kotka.
Hejże dzieci, hejże ha, dziecko bierze kotka..
Kotek bierze myszkę, kotek bierze myszkę.
Hejże dzieci hejże ha, kotek bierze myszkę.
Myszka bierze serek, myszka bierze serek.
Hejże dzieci hejże ha, myszka bierze serek
Ser zostaje w kole, bo nie umiał w szkole     
Tabliczki mnożenia, ani podzielenia.

 

„ Czym jest ekologiczne gospodarstwo” -  pogadanka.( np.: zakaz używania  chemicznych środków ochrony roślin ,nawozów sztucznych, pasz przemysłowych, stymulatorów wzrostu). Pokaz symbolu żywności ekologicznej.

 

 „Ekologiczna żywność”  -  porównywanie zdjęć warzyw i owoców wywodzących się z gospodarstwa ekologicznego i tradycyjnego.

 

,,Słoneczniki’’-  praca plastyczna. Dzieci wycinają płatki z żółtego papieru i przyklejają  je na białe plastikowe talerzyki  jednorazowe. W środku przyklejają ziarna słonecznika. Całość przyklejają do  kartki technicznej. Wycinają łodygę i liście, doklejają te elementy do słonecznika.

 

 

 

 1. 3.       Maszyny rolnicze .

 Pogadanka na temat różnych narzędzi oraz maszyn ogrodniczych i bezpieczeństwa przy ich wykorzystywaniu. Zdjęcia maszyn rolniczych  pług do orania napowietrzania gleby, odwracania jej wierzchniej warstwy, brona do bronowania, wyrównywania powierzchni gleby, działa jak grabie, urządzenie do nawożenia, siewnik (do siania) i inne narzędzia takie jak: motyka, łopata, szpadel, kosa.

 

,,Zgaduj zgadula’’-  zabawa.  Rozpoznawanie maszyn i narzędzi ogrodniczych po opisie związanym z ich wykorzystaniem.

 

,,Traktor’’ –praca plastyczna.

Propozycje:

 1. Traktor z figur geometrycznych
 2. Traktor z rolek po papierze toaletowym i nakrętek

 

Zadania  języka angielskiego

Zapoznaj się z piosenkami:

https://www.youtube.com/watch?v=1Ziku4FLka4

https://www.youtube.com/watch?v=_6HzoUcx3eo

Poćwicz rozpoznawanie zwierząt

https://learningapps.org/display?v=pd04dy5q320

 

Krąg tematyczny: Wielkanoc

 1. Wielkanoc za pasem. W tym tygodniu czeka nas świąteczny tydzień pełen wrażeń. Dzieci czekają już na Wielkanoc. Zatem  rodzice nie bójcie się  włączyć ich w świąteczne przygotowania. Zachęcamy dzieci do posiania rzeżuchy.  Przy okazji życzymy Państwu pięknych, zdrowych  i radosnych Świąt.

 

,,Wielkanoc kojarzy mi się z…’’- kończenie zdania.

Słuchanie wiersza Bożeny Formy ,,Wielkanoc”. Rozmowa z dziećmi na temat wielkanocnych zwyczajów wymienionych w wierszu.

Wielkanoc

Święta za pasem,

Do pracy się bierzemy,

Mazurki i baby

Smaczne upieczemy.

Pisanki, kraszanki razem dziś robimy,

Wszystkie kolorowe,

Bardzo się cieszymy.

Upiekliśmy z ciasta,

Baranka, zajączka,

Z posianej rzeżuchy

Będzie piękna łączka.

W glinianym wazonie

Bazie i żonkile,

A na nich z papieru

Kurczątka przemiłe.

 „Palmy Wielkanocne” -  omawianie wyglądu palm oraz tradycji ludowych związanych ze święceniem palm.

,, Święta z jajkiem i zającem’-  piosenka www.youtube.com/watch?v=SA-HyJZSC7E

 

 Skacze drogą zając, skacze pomalutku.
Przykucnął za płotem, hop i już w ogródku.
Kic, kic, kic cichutko, skrada się do domu.
Każdemu zostawia prezent po kryjomu.

REF.: Święta Wielkanocne z jajkiem i zającem,
Słoneczne i pachnące Święta Wielkanocne.

Zając i kurczaki Wielkanoc zwiastują                                                                 
 I razem z radością jajeczka malują.                                                                                              
Różne wzorki na nich będą kolorowe                                                                                        
Kwiatki, listeczki bazie marcowe.

 Idą chłopcy drogą, idą pomalutku.
Przykucnęli cicho, hop i już w ogródku.
Naraz śmiech i wrzawa, śmigus – dyngus krzyczą
i dziewczynki łapią i wodą je chlapią.

REF:  Święta Wielkanocne z jajkiem i zającem,
Słoneczne i pachnące Święta Wielkanocne                                                                                                                                                    

 1. 2.      Ale jaja

 

,,Wielkanocne jajka’’- porównywanie różnego rodzaju jajek dekoracyjnych -  kraszanek, pisanek, wydmuszek.

Pisanka- najpierw pokrywamy rysunkiem za pomocą wosku lub kredek świecowych, a potem farbujemy.

Kraszanka- najpierw farbujemy, potem wydrapujemy wzorki

Wyjaśniamy  dzieciom, że są jeszcze inne sposoby dekorowania jajek:

- owijanie sznurkiem,  oklejanie bibułą, koronką, tasiemką, cekinami.

 „Jak barwimy jajka?’’  -  dobieranie koloru kraszanki do koloru odpowiadającego jej obiektu.

Niebieski – borówka czarna, owoce tarniny, borówka amerykańska.

Pomarańczowy – dynia, sok z marchwi z kroplą octu.

Różowy – rozcieńczony sok z buraka (im mocniej rozcieńczony, tym jaśniejszy różowy).

Zielony – szpinak, szczypiorek, młode zboża (np. żyto), suszone kwiaty fiołka, wywar z widłaka, ozimina, młoda trawa, pokrzywa, kora brzozowa, wywar z jemioły.

Złoty – wywar z kwiatków nagietka i kurkumy, łupiny orzecha włoskiego i łupiny cebuli (łupin cebuli musi być trochę więcej niż łupin orzecha).

Żółty – curry, kurkuma, kora młodej jabłoni, liście brzozy i olchy, drewno morwy, rumianek, trzcina, suszone kwiaty jaskrów polnych, suche łupinki cebuli, igły modrzewiowe.

Czerwony- kora dębu, owoce czarnego bzu, suche łupiny cebuli.

,, Pisanka’’- praca plastyczna. Rodzic wycina dzieciom z bloku technicznego szablon jajka. Dziecko ozdabia jajko np. bibułą, plasteliną, maluje farbami.

 

3. Co się kryje w święconce?

„Co włożysz do koszyczka” -  omówienie tradycji obchodzenia Wielkiej Soboty. Zapoznanie z symboliką potraw w święconce.

Chleb – symbolizuje Ciało Chrystusa, będącego symbolem życia dla chrześcijan. Wkładamy go do koszyka aby zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność;

Jajko – dominuje w naszej obrzędowości związanej ze świętami wielkanocnymi od stuleci. To symbol początku nowego i odradzającego się życia oraz płodności. Zazwyczaj oprócz pisanek, wkładamy do koszyka także świeżo ugotowane na twardo jajko, którym będziemy dzielić się podczas śniadania wielkanocnego.

Wędlina – symbolizuje zdrowie, dostatek materialny i płodność. Zazwyczaj święci się wyroby wieprzowe, czyli kawałek szynki lub kiełbasy.

Sól – symbolizuje oczyszczenie, prostotę i prawdę. Głównym jej zadaniem jest dodanie potrawom smaku oraz ochrona przed zepsuciem. Według wierzeń ma również moc odstraszającą zło i moce nieczyste.

Baranek – to znak Chrystusa, który zwany jest również „Barankiem Bożym”. Uosabia zwycięstwo życia nad śmiercią. Figurka baranka wkładana do koszyka zazwyczaj wykonana jest z cukru, czekolady lub chleba.

Chrzan – to oznaka ludzkiej siły, którą powinien nam zapewnić przez cały rok. Do koszyka wkładany w kawałku lub starty i wymieszany z jajkiem i śmietaną.

Ciasto – symbolizuje nasze umiejętności i sprzyja ich pogłębianiu, dlatego najczęściej do koszyka wielkanocnego wkłada się niewielką samodzielnie przygotowaną babeczkę. Po gorzkich dniach postów, słodkie ciasto jest wyrazem radości i słodyczy. Wkładanie tego produktu ma stosunkowo niedługą tradycję.

Ser – symbol związku człowieka z przyrodą. Jako produkt powstały z mleka świadczy o przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody i zwierzętami.

Zajączek – symbolizuje wiosnę i życie. Zazwyczaj jest czekoladowy.

Bazie i bukszpan – zwykle ozdabiają koszyk. Zielony kolor bukszpanu to nadzieja chrześcijan na ich zmartwychwstanie i życie wieczne. Wierzbowe bazie zaś według pradawnych wierzeń mają zapewnić nagrodę w niebie.">www.youtube.com/watch?v=TQtfzbZL_vw

 

Posłuchajcie tylko ile było krzyku,
gdy się pokłóciły zwierzęta w koszyku.
Malutkie kurczątko, bielutki baranek,
Brązowy zajączek i kilka pisanek.

Żółciutki kurczaczek macha skrzydełkami,
jestem najpiękniejszy, żółty jak salami.
Mam czerwony dziobek i czerwone nóżki,
falujące piórka tak jak u kaczuszki.

Co ty opowiadasz – dziwi się baranek,
jestem cały z cukru, mam cukrową mamę.
Dzieci na mój widok bardzo się radują
i z mojego grzbietu cukier oblizują

Brązowy zajączek śmieje się wesoło,
jestem z czekolady – opowiada wkoło.
Właśnie mnie najbardziej uwielbiają dzieci,
już na sam mój widok dzieciom ślinka leci.

Dlaczego tak głośno kłócą się zwierzątka,
dziwi się pisanka zielona jak łąka.
Dziwią się pisanki żółte i czerwone,
brązowe, różowe, szare, posrebrzone.

 

4.Świąteczny stół

 

,,Stół wielkanocny” -  opisywanie zdjęć stołów nakrytych na różne okoliczności, poszerzanie słownika, nazywanie potraw widocznych na wielkanocnym stole, analiza słuchowa, czytanie globalne.

 

 Praca z wierszem Ewy Skarżyńskiej „Wielkanocny stół’’.

 

Wielkanocny stół nakryty bielutkim obrusem. Na ten obrus dzbanuszek wskoczył jednym susem. Z dzbanuszka zerkają aksamitne bazie. Ha ! Jesteśmy pierwsze, przynajmniej na razie. Niezbyt długo same na stoliczku stały. Wnet się zjawił koszyczek pisanek wspaniałych. Jedna w paski, druga w gwiazdki, trzy następne w kwiaty. Ta w kropeczki, ta w listeczki... . Wybór przebogaty! Każda sobą zachwycona i bardzo przejęta: dzięki nam tak kolorowe mogą być te święta!
Usłyszały to mazurki, ślicznie lukrowane. Roześmiały się serdecznie: pisanki kochane, śliczne macie wzorki, takie korowe, lecz my do schrupania jesteśmy gotowe. Każdy lubi w święta smacznie podjeść sobie, no, a wy służycie tylko ku ozdobie. Tak, tak – przytaknęła babeczka rumiana, podjeść sobie trzeba od samego rana. Zgoda – rzekła kiełbasa, strojąc dumne miny: Kto chce sobie podjeść sięga po wędliny. Ja – rzekł zając z czekolady- jestem cały w złocie i przynoszę grzecznym dzieciom słodziutkie łakocie. Coraz głośniej się spierały świąteczne przysmaki.
Nagle ktoś dołączył do nich. Patrzą kto to taki... To baranek wielkanocny stanął sobie z boku i powiedział cichuteńko: Przyniosłem wam pokój.
Już pogodne są mazurki, babka uśmiechnięta. Zajączek się cieszy:
Niech nam żyją święta!

,,Babki wielkanocne’’ modelowanie masy solnej w foremce. Składniki na masę solną

 • szklanka mąki
 • szklanka soli
 • ½ szklanki wody 

W misce wymieszaj mąkę z solą a następnie dodaj wodę i dokładnie wymieszaj a następnie ugniataj do uzyskania jednolitej gładkiej i elastycznej masy.

Dzieci umieszczają masę solną w małej foremce, dokładnie przyciskają ją palcami. Następnie odwracają foremkę i, uderzając energicznie o stół wyciągają babkę. Po wyschnięciu malują babkę farbami

5.Wielkanocne zwyczaje

Pogadanka na temat obchodzenia Świąt Wielkanocnych.

Słuchanie wiersza Anny Bednarek „Śmigus dyngus” - 

„ Śmigus dyngus ”

W wielkanocny poniedziałek

wesolutko jest u Henia,

jeden drugiego wodą oblewa

odzienie ciągle trzeba zmieniać

podłoga stale zalana

mama z tatą mokrzy cali,

takie zmokłe kury-wyglądają

jakby w wannie kąpiel brali

babcia z dziadkiem też przychodzą

wujek Staszek z ciocią Dodą

Henio kropi babcię perfumami

pozostałych  z kranu wodą

tak co roku jest u Henia

w śmigus dyngus wielkie lanie

w wannie leżą stosy ubrań

potem czeka  duże pranie

Czas na zabawy z językiem angielskim

Zapraszam do utrwalenia słownictwa z języka angielskiego

https://www.youtube.com/watch?v=pZw9veQ76fo

 • poćwicz nazwy zwierząt

https://learningapps.org/1287534

 • poruszaj się do muzyki

https://www.youtube.com/watch?v=JV-D_K4drsA

 • poćwicz części ciała

https://learningapps.org/2324955

 


 

Krąg tematyczny: Zwierzęta na wiejskim podwórku.


Przed nami kolejny tydzień pracy internetowej, czyli takiej w której zamieszczamy kręgi tematyczne i zagadnienia do wykonania w domu.  W tym tygodniu będziemy rozmawiać o zwierzętach mieszkających na wsi, o tym jak się nazywają i jak nazywamy ich młode, pobawimy się w sklep, zrobimy kilka rysunków i poznamy nowe piosenki.

1. Zwierzęta wiejskie.

Zabawy dźwiękonaśladowcze, kalambury- naśladowanie sposobu poruszania się różnych zwierząt oraz odgłosów które wydają.

"Stary Donald farmę miał, a na tej farmie..."- zabawa rozwijająca pamięć i sprawność językową. Piosenka jest dostępna na stronie www.ucze.pl.

Praca plastyczna „Wiejska zagroda”- dzieci rysują kredkami zwierzęta wiejskie(z pomocą rodziców), wycinają je i przyklejają do np. patyczków, słomek.

Zapoznanie z  wierszem „Na wiejskim podwórku” wiersz Stanisława Kraszewskiego

Na podwórko dumne matki przyprowadziły swoje dziatki:
Krowa – łaciate cielątko,
Koza – rogate koźlątko,
Owca – kudłate jagniątko,
Świnka – różowe prosiątko,
Kurka – pierzaste kurczątko,
Gąska – puchate gąsiątko,
Kaczka – płetwiaste kaczątko,
Klacz – brązowe źrebiątko.
Każda prowadzi swoje dzieciątko!

Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka.
Tak się bardzo przestraszyły, że aż dzieci pogubiły.
Krowa – łaciate cielątko,
Koza – rogate koźlątko,
Owca – kudłate jagniątko,
Świnka – różowe prosiątko,
Kurka – pierzaste kurczątko,
Gąska – puchate gąsiątko,
Kaczka – płetwiaste kaczątko,
Klacz – brązowe źrebiątko.
Każda zgubiła swoje dzieciątko!

Wtem gospodarz konną furką wjechał prosto na podwórko.
Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamknął Burka do komórki.
Lamentują biedne mamy: „Co my teraz robić mamy?”
Wtem z kryjówek wyszły dziatki, odnalazły swoje matki:
Krowę – łaciate cielątko,
Kozę – rogate koźlątko,
Owcę – kudłate jagniątko,
Świnkę – różowe prosiątko,
Kurkę – pierzaste kurczątko,
Gąskę – puchate gąsiątko,
Kaczkę – płetwiaste kaczątko,
Klacz – brązowe źrebiątko.
Znalazło mamę każde dzieciątko.

Warto zadać dzieciom pytania dotyczące wiersza:
- Gdzie rozgrywała się sytuacja przedstawiona w wierszu?
- Jakie zwierzęta występowały?
- Co przydarzyło się zwierzętom?
- Dlaczego pogubiły się dzieci?
- Jak myślicie, co czuły wtedy mamy?
- Jak skończyła się ta przygoda?
- Czy wszystkie mamy znalazły dzieci?

2. Skąd się biorą jajka.

„Kura i jej jajko”. Rozmowa z dziećmi na temat ptaków i znoszenia przez nich jajek, różnic w wielkości i kształcie jajek różnych gatunków ptaków. Oglądanie z dzieckiem jajka kurzego, omówienie z czego się składa (skorupka, żółtko, białko). Wprowadzenie terminów: kura, kwoka, pisklę, kurczak, kogut.

„Pisklęta”- zabawa plastyczna. Dzieci moczą jedną dłoń w żółtej farbie, odciskają ją na jednej kartce i i wycinają. Na środku odcisku dłoni rysują lub przyklejają oczy i dziób. Następnie składają pomarańczowe wąskie dwa paski papieru a następnie przyklejają je do pracy tak, by imitowały nogi pisklęcia. Całość można ozdobić żółtymi piórkami.

Zabawa językowa. Śpiewanie piosenki na melodię „Wlazł kotek na płotek” sylabą „ko”: „ko, ko ko   ko ko ko   ko ko ko”

Zabawa ruchowa z wydmuszką jajka. Dziecko chodzi z wydmuszką jajka na łyżeczce pomiędzy ułożonym wcześniej labiryncie.

3.„Świnki”

„Świnki w bajka”- przypomnienie znanych bjek w których występują świnki : „Trzy małe świnki”, „Świnka Peppa”, „Kubuś Puchatek”, „Bebe- świnka z klasą”, przeczytanie bajki „ Trzy małe świnki”, oglądanie ilustracji. Rozmowa na temat zachowania świnek.

Praca plastyczna „Brudna świnka”. Dzieci wycinają wydrukowany lub narysowany przez rodzica kontur świnki, malują go na różowo. Ozdabiają świnki palcami przy użyciu np. kremu czekoladowego i płatków owsianych.

Ciekawostki o świnkach. Przekazujemy informacje dzieciom o świnkach, np. świnki wchodzą do błota, żeby się ochłodzić, żyją w chlewiku, małe świnki to prosię, żywią się np. dynią, ziemniakami.

4. Skąd się bierze wełna.

„Skąd się bierze wełnę?-  Pokazujemy dzieciom wełniane ubrania jeśli posiadamy to włóczkę z wełny.

Оwieczka- praca plastyczna. Dzieci malują owieczkę według wzoru. Propozycja na (http://www.jak-narysowac.ugu.pl/rysujemy-owce-jak-narysowac-owce/ ), następnie ją wyklejają wełną, wacikami, włóczką, lub materiałem). Wraz z rodzicami tworzą podpis  „OWCA”.

Zabawa  „Zaganianie owiec do stada”- manipulacyjna zabawa z kulkami waty. Dzieci budują ogrodzenie z klocków. Za ogrodzenie wkładają kulki z waty. Część kulek jest poza ogrodzeniem. Dzieci wkładają „zaginione” owieczki do zagrody za pomocą pęsety (lub rączką), przeliczają owce w stadzie.

„Wyganiamy owieczki z zagrody”- motoryczno- matematyczna zabawa z kostką. Dzieci wyjmują ze stworzonej zagrody wszystkie kulki z waty. Rzucają kostką i przeliczają ile oczek wypadło. Dzieci umieszczają w zagrodzie odpowiednią liczbę owieczek.

Piosenka  Czarny baraniePiosenki dla dzieci Bajlandia.tv ( YouTube).

5. Po co hodujemy krowy?

Co daje krowa?・- dzieci smakuj różne rodzaje mleka (np. tłustego, odtłuszczonego, bez laktozy), określanie ich kolor, smak, zapach. Zapoznanie się z produktami mlecznymi: sery, masło, jogurt, śmietana, lody. Przeliczanie produktów.

Zabawa matematyczna  W sklepie spożywczym. Ustawianie na półkach・ produktów mlecznych i niemlecznych. Przeliczamy z dziećmi np. ile kupiliśmy produktów mlecznych, ile zostało, warto również  przygotować z dziećmi ceny produktów (1-10).

Ogromna krowa – praca plastyczna, malowanie dłońmi. Dzieci odciskają swoje dłonie umoczone w czarnej farbie, tworząc czarne łaty.

Zapraszamy do utrwalenia nazw zwierząt w języku angielskim

https://learningapps.org/1031602

https://www.youtube.com/watch?v=pWepfJ-8XU0

Zachęcamy do obejrzenia programu oraz odwiedzenia stron:

https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,co-slychac-na-wsi,45831

www.miastodzieci.pl

www.czasdzieci.pl


Kodowanie

Zerówka bawi się ucząc, a uczy bawiąc. W grudniu dzieci z oddziału przedszkolnego zaczęły ze swoim wychowawcą programować. Naukę rozpoczęli od zabaw na dywanie z matą, czyli od kodowania. Zabawa sprawiła dzieciom bardzo dużo radości.

Górnik

Dziś Barbórka! Podczas spotkania z Górnikami, na podstawie ich doświadczeń, górniczych legend i opowieści oraz naturalnych eksponatów, dzieci mogły bliżej poznać górnicze tradycje, pracę górników i różne akcesoria. Szczególnie chętnie mierzyły czapkę górniczą „czako”, kalosze i kask, w których pozowały do zdjęć. Spotkanie okazało się niezwykle ciekawe dla  przedszkolaków, gdyż na pytanie „Kto chce zostać górnikiem?” - podniósł się las rąk z okrzykiem „ja”!!! Na zakończenie dzieci podziękowały Gościom za spotkanie wierszami i książeczkami wykonanymi przez dzieci, a Górnicy odwdzięczyli się miłymi słowami i obdarowali wszystkich słodyczami.

Konkurs recytatorski

Dnia 5 grudnia w zerówce odbył się klasowy konkurs recytatorski. Dzieci miały możliwość wystąpić przed publicznością, którą byli ich koledzy i koleżanki.  Każde dziecko, które wystąpiło otrzymało nagrodę i ogromne brawa. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Andrzejki

Dnia 30 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Andrzejki. Tego dnia w salach na dzieci czekały niesamowite  emocje i przeżycia. Tym razem wszystkie przedszkolaki mogły, jeśli tylko chciały, zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Do tego celu posłużyła, najbardziej znana andrzejkowa wróżba – lanie wosku, oraz inne wesołe zabawy, tańce i liczne konkursy. Czy te wróżby się spełnią – przyszłość pokaże, ale pewne jest to, że uroczystość przyniosła dzieciom wiele radości oraz  była okazją do wspólnej zabawy.

Śniadanie daje moc

W listopadzie dzieci z oddziału zerówki robiły wspólnie z wychowawcą zdrowe śniadania na stołówce szkolnej. Każde dziecko przygotowało sobie samodzielnie zdrową i smaczną kanapkę, którą potem zjadło na drugie śniadanie. Dodatkowo w tym dniu dzieci porozmawiały o zdrowych produktach i zapoznały się z Piramidą Zdrowego Żywienia.

Święto dyni

31 października zerówka wzięła udział w obchodach Święta Dyni. Tego dnia dzieci przyszły ubrane w stroje z elementami pomarańczowego. Razem z uczniami klas 1-8 wzięły udział w zabawie podczas Dyniowego Balu. Dzieci tańczyły przy muzyce, brały udział w dyniowych rozgrywkach sportowych oraz malowały plakaty. Dzień spędziły bardzo aktywnie i pomarańczowo. 

Święto zmarłych

31 października W nawiązaniu do zbliżającego się Święta Zmarłych dzieci z zerówki  odwiedziły cmentarz. Celem wizyty było  zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami zmarłych, a także poznanie tradycji. Dzieci złożyły znicz pod Grobem Żołnierzy.

Wizyta w kinie

Dnia 16 października zerówka wybrała się do kina Helios na seans „Hotel Transylwania 3”. Dzieci miały okazję obejrzeć bajkę o szalonej rodzince potworków, która ponad wszystko kochała się mimo różnic. Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem bardzo dobrze spędzonego przedpołudnia. Po seansie dzieci spędziły czas w parku zbierając skarby jesienne i ciesząc się piękną pogodą.

Światowy Dzień Zwierząt w zerówce

Dnia 4 października przedszkolaki z zerówki obchodziły Światowy Dzień Zwierząt! Dzień był bardzo aktywny w zabawy i pomysły na uczczenie tego przyjacielskiego święta. Dzieci wraz z wychowawczynią porozmawiały o ważnych zasadach obchodzenia się z pupilami, idącej za tym odpowiedzialności oraz potrzeby pomocy zwierzętom w schroniskach. Na koniec wykonały fantastyczne prace plastyczne z wybranymi przez siebie zwierzętami.

**Jesteś tutaj: **Home Oddziały przedszkolne