XVI Dolnośląskie Spotkania „Z książką na walizkach” Mistrzowie Literatury Dzieciom. Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Jak nie czytam jak czytam”- uczniowie naszej szkoły promują czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

W trakcie tegorocznego festynu przygotowanego w naszej szkole z okazji Dnia Dziecka na boisku sportowym w Siedlcach miały miejsce dwa ważne wydarzenia literackie.

Gminna Biblioteka w Raszówce w tym roku zaprosiła naszą szkolną bibliotekę do współpracy w zorganizowaniu akcji pt. XVI Dolnośląskie Spotkania „Z książką na walizkach” Mistrzowie Literatury Dzieciom.

W ramach tej akcji odwiedziła nas pisarka ,ilustratorka, tłumaczka książek dla dzieci i młodzieży, laureatka wielu nagród i wyróżnień- pani Emilia Kiereś. Autorkę powitały piosenką hymnem akcji „Z książką na walizkach” pt. „Walizowy hymn” uczennice naszej szkoły. Spotkanie autorskie miało formę wywiadu, który przygotowały uczennice klasy VIII- Oliwia i Ola, które zadawały naszemu gościowi mnóstwo ciekawych pytań. Mogliśmy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy dotyczących pisarstwa, m.in. skąd autor czerpie inspiracje, jak dobiera tytuł do książki, jak długo trwa pisanie książki i czy to jest łatwe zajęcie? Na te i inne pytania panie Emilia odpowiadała bardzo ciekawie, wyczerpująco i z humorem. Spotkaniu z pisarką towarzyszyła wystawa pokonkursowa prac plastycznych naszych uczniów zorganizowana w ramach konkursu pt. „Mój mistrz literatury” projekt ogłoszony przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. Do konkursu zgłosiło się 30 osób wraz ze swoimi pracami z klas 4-8. Pani Emilia Kiereś wraz z towarzyszącym jej animatorem kultury panem Adamem Hemerem wybrali trzy prace, które zakwalifikowały się do konkursu finałowego w Świdnicy, a nagrodzone uczennice to: Katarzyna Szymańska, Weronika Romańczuk oraz Zofia Świerzowska. Biblioteka postanowiła też wyróżnić prace Aleksandry Szeligi, Mileny Mum oraz Oliwii Kapusty.  Laureaci otrzymali dyplomy, drobne upominki oraz książki autorstwa Emilii Kiereś.

Na zakończenie spotkania z autorką każdy chętny mógł podejść do stoiska z książkami przywiezionymi przez autorkę i dokonać zakupu, a przy okazji porozmawiać i otrzymać autograf.

Dziękujemy Gminnej Bibliotece w Raszówce za współpracę w organizacji spotkania autorskiego.

O godzinie 10 wzięliśmy udział w kolejnej akcji czytelniczej pt. „Jak nie czytam jak czytam”. Akcję tę co roku organizuje redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole” , a polega ona na ogólnopolskim biciu rekordu we wspólnym czytaniu książek. Do akcji włączyli się wszyscy nasi uczniowie, łącznie z przedszkolakami i grupą zero. Do tej akcji przygotowaliśmy się bardzo dokładnie, każda klasa i grupa przygotowała krótki występ artystyczny . Były wiersze znanych poetów, takie jak Sójka, Żuraw i czapla, Ptasie radio, niektóre ilustrowane ruchem i tańcem, piosenki „Kaczka dziwaczka”, Leń oraz krótka inscenizacja o rodzinie. Dzieci przepięknie recytowały, śpiewały i tańczyły, niektóre przebrane za postaci z wierszy.

Po literackich trudach pozostała już tylko wspólna zabawa na festynie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dzięki wsparciu samorządów województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku.

 

 

 

**Jesteś tutaj: **Home Aktualności Rok szkolny 2017-2018 XVI Dolnośląskie Spotkania „Z książką na walizkach” Mistrzowie Literatury Dzieciom. Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Jak nie czytam jak czytam”- uczniowie naszej szkoły promują czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.