Z wizytą w ExploraPark w Wałbrzychu

Dnia 10 maja 2019r trzydzieścioro naszych uczniów pod opieką nauczycieli pojechało na wycieczkę do ExploraPark w Wałbrzychu w ramach realizacji projektu „Rozwój umiejętności matematyczno-przyrodniczych i językowych w szkołach podstawowych Gminy Lubin”.

ExploraPark – Park Nauki i Techniki to miejsce wystaw edukacyjnych przygotowanych przez Instytut Badań Kompetencji w Wałbrzychu. Większość stanowisk w tym muzeum jest interaktywna, zachęca do eksperymentowania i odkrywania matematycznych i fizycznych prawideł, co ułatwia ich zrozumienie i pokazuje, że nauka i technika są częścią naszego codziennego życia, nawet gdy sobie tego nie uświadamiamy. Inicjatywa ta wspiera koncepcję nieformalnego nauczania w zespole klasowym, rozwija zainteresowania i horyzonty intelektualne dziecka, wspiera jego postępy w nauce.

Celem naszej wycieczki było poszukiwanie i odkrywanie związków między pojęciami matematycznymi, a obszarami naszej rzeczywistości. Badanie, jak matematyka może inspirować sztukę. Wykorzystanie myślenia matematycznego w celu rozwiązywania problemów wynikających z codziennych sytuacji. Wzmacnianie zdolności i chęci sposobów myślenia logicznego i przestrzennego, prezentacji wzorów, modeli. Pogłębianie wiedzy o własnościach figur geometrycznych. Każde dziecko miało okazję zapoznać się z różnymi sposobami rozwiązywania łamigłówek matematycznych, świetnie się przy tym bawiąc.

Uczniowie wzięli udział w zajęciach „Matematyka w przyrodzie” dowiadując się, że w przyrodzie króluje matematyka. Poznali odpowiedzi na ciekawe pytania; dlaczego są takie drzewa, owoce i kwiaty, których nasiona, płatki i liście natura tworzy, przestrzegając zawsze reguły tego samego ciągu liczb? Dlaczego w szyszce, ananasie, słoneczniku, … liczba spiralw jednym kierunku i liczba spiral w drugim kierunku są dwoma kolejnymi elementami tego samego ciągu? Dlaczego pszczoły dla swojej komórki wybrały kształt sześciokąta foremnego? Dlaczego płatki śniegu krystalizują zawsze w sześciu kierunkach? Rozwiązywali zadania logiczne, wprawiali w ruch modele testujące prawo Pitagorasa, tworzyli konstrukcje a także dowiedzieli się, że ciąg Fibonacciego jest nie tylko teoretycznym założeniem matematycznym, ale urzeczywistnia się również niezwykle często w przyrodzie. W zwiedzaniu towarzyszyli pracownicy Centrum, którzy wspierali w rozwiązywaniu zadań. Lekcja ta zachęciła uczniów do eksperymentowania, zadawania pytań, prowadzenia dialogu i wspólnego poszukiwania rozwiązań. Jednocześnie poprzez zabawę ośmieliła do wejścia w świat nauk przyrodniczych i technicznych.

 

**Jesteś tutaj: **Home Aktualności Rok szkolny 2017-2018 Z wizytą w ExploraPark w Wałbrzychu