Szkolny Konkurs z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.  Z tej okazji przygotowaliśmy dla uczniów konkurs, którego celem jest promowanie  i popularyzacja czytelnictwa jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu i  rozwijania wrażliwości artystycznej.

Uczestników podzielono na dwie kategorie wiekowe:

Klasy 0-3 :

„By czytać się chciało zrób zakładkę wspaniałą” oraz „ Laurka dla biblioteki”.

Klasy 4-8:

„Karykatura pisarza lub poety” oraz „ Okładka mojej ulubionej książki”.

Tematyka konkursu zainteresowała naszych uczniów. Do udziału w rywalizacji zgłoszono 41 prac. Młodzi artyści wykazali się niezwykłą wyobraźnią, kreatywnością i wrażliwością, wykorzystując w swoich pracach przeróżne techniki, style i materiały.

Komisja w składzie: p. Anna Cieleń, Beata Oczyńska -Stettler oraz Joanna Moskal postanowiły przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Klasy  0-3

Kategoria „By czytać się chciało zrób zakładkę wspaniałą”

I m-ce  ex aequo    Nina Wojtyna  i  Maria Poczynek- klasa 2

II m-ce ex aequo    Maciej Staroń  oraz Julian Poczynek- grupa 0

III m-ce                     Milena Gładysz- klasa 2

Wyróżnienia:          Klara Bierzyńska- klasa 2, Julia Pacyniak i Maja Żurawska- klasa 3

Kategoria „ Laurka dla biblioteki”

I m-ce                        Szymon Dębowski- klasa 2

II m-ce                      Oliwia Gołąbek-klasa 2

III m-ce                     Zuzanna Pogorzelska- klasa 1

Wyróżnienie:          Gabriela Grzelczak- klasa 3

Klasy 4-8

Kategoria „ Okładka mojej ulubionej książki”

I m-ce  ex aequo    Lena Wojtyna -klasa 6   oraz  Katarzyna Szymańska- klasa 7a

II m-ce                      Szymon Kołodziejczyk- klasa 4

III m-ce                     Rafał Skura- klasa 6

Wyróżnienia:          Julia Curyło- klasa 5,  Gracjan Ozga -klasa 6 oraz Marta Kulesza

 i Roksana Głuszek-  praca wspólna  -klasa 7a

Kategoria „Karykatura pisarza lub poety”

I m-ce                        Katarzyna Szymańska- klasa 7a

II m-ce                       Alan Tyczyński-klasa 7a

III m-ce                      Amelia Górecka, Oskar Sławski i Bartek Grzywacz- praca wspólna klasa 7b.

  Laureatom serdecznie gratulujemy, dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.

  Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach, które czekają w szkolnej bibliotece

 

„Dzisiaj wielka jest rocznica 11 listopada… Z tej okazji hołd Ojczyźnie nasza szkoła składa…”

Najmłodsi uczniowie piosenką, tańcem i wierszem oddali pamięć bohaterom walczącym za niepodległą Polskę. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej części artystycznej.

Kliknij tutaj

DZIEŃ DYNI

W piątek 30 października w przedszkolu obchodziliśmy DZIEŃ DYNI. Nasze przedszkolaki były ubrane na pomarańczowo, a także przebrane w piękne dyniowe stroje. Ten dzień wypełnionym był licznymi konkursami oraz zabawami integracyjnymi.  Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej!

 

DZIEŃ KRAJOBRAZU

20 października już po raz piąty obchodzony był Dzień Krajobrazu. Data ta jest nieprzypadkowa - to dzień podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. W tym roku wszystkie wydarzenia towarzyszące obchodom skoncentrowały się wokół zagadnienia drzewa w krajobrazie. 

Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do tej akcji, wspieranej przez  Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. W ramach Dnia Krajobrazu, uczniowie klasy IV poznawali przyrodnicze i kulturowe funkcje drzew w krajobrazie oraz wykonywali plakaty propagujące ochronę środowiska naturalnego oraz zwiększające świadomość ekologiczną.

Na korytarzu szkolnym została wykonana wystawa prac uczniów, mająca na celu zwiększanie świadomości ekologicznej wśród całej społeczności szkolnej. Jak pisał Leopold Staff „O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!”. Chcielibyśmy popularyzować wiedzę w zakresie znaczenia drzew dla kształtowania lokalnych krajobrazów, a zarazem ukazać jak drzewa przyczyniają się do wzbogacania krajobrazowego i kulturowego Polski.

 

Uczniowskim piórem - numer 2

Zapraszamy do przeczytania drugiego wydania szkolnej gazetki "Uczniowski Piórem":

numer drugi

List DKO do dyrektorów i nauczycieli

                                                                                                                                              Wrocław 2020-10-26

 

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!

 

Na świecie i w Europie podnosi się druga fala pandemii koronawirusa. To zjawisko dotyka również Polski, liczba  dziennych zachorowań w naszym kraju sięgnęła ponad 13 tysięcy. Rząd Rzeczypospolitej całe państwo ogłosił czerwoną strefą i wprowadził szereg obostrzeń. Ich celem jest ochrona zdrowia i życia obywateli, spłaszczenie wzbierającej fali zachorowań, utrzymanie funkcjonalności systemu opieki zdrowotnej. Od poniedziałku 26 października br.  przez okres 2 tygodni zdalne nauczanie będzie odbywać się w klasach 4-8 w szkołach podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych.

W ubiegłym roku szkolnym od marca do wakacji szkoły, przedszkola
i  placówki pracowały zdalnie. Kadrze pedagogicznej przybyło wiedzy i umiejętności (praktyka czyni mistrza!), zwiększyła się też liczba komputerów. Działają różne platformy edukacyjne, w tym rekomendowana przez MEN e-podręczniki.pl. Zdalne nauczanie wszakże ciągle pozostaje wyzwaniem. Jestem świadomy ograniczeń
w poszczególnych jednostkach oświaty i słabości nauczania na odległość, nie oczekuję cudów od Koleżanek i Kolegów. Gorąco dziękując za dotychczasowy wysiłek
i ofiarną pracę proszę o zaangażowanie, systematyczny i serdeczny kontakt z uczniami (zwłaszcza niepełnosprawnymi, mającymi trudności w nauce oraz z rodzin dysfunkcyjnych) i rodzicami, optymalne wykorzystywanie posiadanych technicznych możliwości, dawanie przykładu zawodowych kompetencji, obywatelskiej postawy –
w tym szczegolnie respektowania zasad sanitarnych. Proszę o empatię i życzliwość, cierpliwość i wytrwałość, spokój i opanowanie. Mówiąc najkrócej chodzi o to, aby każdy dawał z siebie wszystko robiąc to, co do niego należy.

Ze strony Kuratorium Oświaty możecie Państwo liczyć na wsparcie:  aktualne, rzetelne i wiarygodne informacje (w szczególności zapraszam na strony www.men.gov.pl oraz www.kuratorium.wroclaw.pl), dobre rady, praktyczne podpowiedzi, wyjaśnianie formalno-prawnych dylematów, interwencje w różnych instytucjach w wyjątkowo ważnych i pilnych sprawach (np. w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych).  Ponadto na ograniczenie liczby ewaluacji i kontroli, a także sprawozdawczości. 

Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych została zaordynowana na 2 tygodnie. Jeśli wprowadzone restrykcje przyniosą pozytywne efekty i sytuacja epidemiczna zacznie się poprawiać to będziemy stopniowo wracać do nauczania hybrydowego i stacjonarnego. Jeżeli jednak zła sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała to nauczanie na odległość stanie się codziennością na dłużej. Tym gorliwiej więc warto doskonalić umiejętności kształcenia zdalnego, sięgać po dobre praktyki, samemu dzielić się z innymi wiedzą
i doświadczeniem. Warto także w pełni wykorzystywać sprzęt posiadany przez szkołę - dyrektor szkoły może zdecydować o jego wypożyczeniu, może też zobligować kadrę pedagogiczną do prowadzenia zdalnego nauczania ze szkolnych gabinetów (szczególnie, gdy z różnych powodów nauczyciele nie mogą prowadzić nauczania na odległość z własnych domów).

Koleżanki i Koledzy!

Pan Zagłoba w zakończeniu „Potopu” Henryka Sienkiewicza apelował do przyszłych pokoleń: „Niech, gdy ciężkie czasy nadejdą, wspomną na nas i nie desperują nigdy, bacząc na to, że nie masz takowych terminów, z których by się viribus unitis [wspólnymi siłami] przy boskich auxiliach [z bożą pomocą]  podnieść nie można”.

My współcześni mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem. Koronawirus jest wspólnym wrogiem i tylko razem możemy go pokonać. Pamiętając o misji wyjątkowego zawodu nauczyciela bądźmy zjednoczeni, solidarni, pomocni. Jestem święcie przekonany, że i tym razem damy radę!

                                                           Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia

                                                                      Roman Kowalczyk

                                                                Dolnośląski Kurator Oświaty

**Jesteś tutaj: **Home Aktualności