Dzień Głośnego Czytania

29 września uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji  „Dzień Głośnego Czytania". Dzień  ten został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

 Data 29 września nie jest przypadkowa, odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej - polskiej autorki wielu wspaniałych książek dla dzieci i młodzieży.

Szkolną akcję rozpoczęli uczniowie klasy 7a, którzy przez radiolę zachęcali kolegów i koleżanki do propagowania idei czytania książek. Przedstawili pozytywne aspekty i zalety czytania, takie jak to, że dzięki częstemu obcowaniu z dobrą książką rozwijamy wyobraźnię, język, pamięć, poznajemy nowe wyrazy, a także uczymy się myślenia, poprawiamy koncentrację i  poszerzamy wiedzę .

W końcu czytanie to też doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu. Akcję Głośnego Czytania  rozpoczął uczeń klasy 7a - Krzysztof Musiał - który zaprezentował wszystkim słuchaczom wiersz Tadeusza Kubiaka pt.: „Książka”. Następnie wszyscy uczniowie, przedszkolacy i zerówkowicze rozpoczęli wspólne świętowanie Dnia Głośnego Czytania w swoich grupach klasowych.

Najmłodszym czytali wychowawcy, a były to utwory o przeróżnej tematyce: „Opowiadaniao jesieni”, „Przygody Kubusia Puchatka”, „ Rozchmurzone opowiadania na dobry początek”, „ Kapelusz Pani Wrony” oraz „ Dzieci z Bullerbyn”. Uczniowie klas starszych czytali samodzielnie takie pozycje jak: „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, „Akademia Pana Kleksa,”, „Quo Vadis”  oraz „Mały Książę”.

                                              Zachęcamy do regularnego czytania z dziećmi!

 

„Przez odpowiednią literaturę kształtuje się smak przyszłego czytelnika, a właśnie chęć korzystania z książek jest miarą powodzenia w nauce i w życiu dorosłym”.

                                                                                                                Jan Brzechwa

 

**Jesteś tutaj: **Home Dzień Głośnego Czytania